Kredi ödemeleri ertelenecek mi? İhtiyaç ve Konut kredisi 2020 faiz oranları!

2020 Kredi ödemeleri ertelendi mi? Corona virüsü salgını kapsamından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kredi ödemeleri ile ilgili devreye sokulması planlanan tedbirleri açıkladı. 5 banka şimdiden kredi ödemelerini ertelediğine ilişkin açıklama yaptı.

Kredi ödemeleri ertelenecek mi? İhtiyaç ve Konut kredisi 2020 faiz oranları!
Kredi ödemeleri ertelenecek mi? İhtiyaç ve Konut kredisi 2020 faiz oranları!
GİRİŞ 25.03.2020 14:01 GÜNCELLEME 25.03.2020 14:02
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

5 banka kredi ödemelerini ertelediğini açıkladı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, yayılmaya devam ediyor. Her geçen gün yeni tedbir paketi açıklayan yetkililer viüsün yayılmasının öne geçmek için var gücü ile çalışmalarına sürdürüyor.

 

İnsan sağlığının haricinde ekonomik anlamda da ülke ekonomilerine büyük darbeler vuran Corona virüs salgını, iş dünyasında da büyük etkiler yaratmaya devam ediyor. Söz konusu bu durumu üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasının nefes alması, üretimin sekteye uğramaması ve istihdam kaybı yaşamaması için kredi ödemeleri ile ilgili planlanan yeni tedbir paketini duyurdu. Böylece İhtiyaç ve Konut kredisi ödemeleri ertelenecek mi? Kredi faizleri düştü mü? sorularına da son noktayı koymuş oldu.

HANGİ BANKA KREDİ ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ?

ZİRAAT BANKASI KREDİLERİ ERTELEDİ!

Bu kapsamda:

1) 31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz konusu ödemelerin ötelenmesine imkan verilmesi,

2) Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerimizin mevcut kredilerinin;

6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

3) Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını azaltmamaları kaydıyla;

Önümüzdeki 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilmesi,

4) Kredili müşterilerimiz tarafından Bankamız üzerine keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi amacıyla kullanılmak üzere; genel kredi limitlerinin artırılarak ilave nakit kredi limiti tahsis edilmesi,

5) İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Bankamız kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerimizin kurumsal kart limitlerinin artırılması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.

VAKIFBANK KREDİ ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ!

Öte yandan Vakıfbank da, tüm dünyayı etkisi altına alan corona pandemisine yönelik attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nde (FİKKO) alınan tedbirler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararları doğrultusunda VakıfBank, müşterilerinin virüs salgını sürecini mali açıdan en az hasarla atlatabilmesi amacıyla 9 maddelik destek paketini devreye aldı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalarımıza ise acil şifalar diliyoruz.  VakıfBank olarak 65 yıldır toplumun her kesiminin yanında olduk. Bugün de birlik olmamız gereken zamanları yaşıyoruz. Ülkemiz ve milletimiz için zor olan bu süreçte hem iş dünyasının hem de bireysel müşterilerimizin yanında olmak üzere bir destek paketi hazırladık. Bu süreçten en az hasarla çıkmak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Kredi vadelerinin ertelenmesinden mevcut kredilerin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok maddeyi barındıran pakette yer alan destekler ise şöyle:

1- Firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak üzere 30 Haziran 2020 tarihine kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik sağlanması,

2- İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla işletmelere ‘3 aylık maaş gideri’ kadar uzun vadeli kredi kullandırılması,

3- İşletmelerin mevcut kredilerinin kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması,

4- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü kredilerin 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

5- Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitlerinin artırılarak, bu limitlerden yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi,

6- Firmalara ait Business Kartlarda limit artırımına gidilerek, maliyetsiz tedarik kapasitelerinin artırılması,

7- VBanko Çek ürünü limiti ve yaygınlığının artırılarak, bankacılık garanti imkanının dolaşıma sürülmesi yoluyla nakit ihtiyacının azaltılması ve maliyetsiz finansman imkanı sağlanması,

8- Bireysel kredi ihtiyacı olan vatandaşlarımızın kredi taleplerinin VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Sky Limitler üzerinden sağlanarak salgın riskine maruz bırakılmaması,

VAKIFBANK KREDİ KARTI VE BİREYSEL KREDİ ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ Mİ?

9- Bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerinin 3 aya kadar ötelenebilmesi.

VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve ATM’ler üzerinden yapılamayan işlemler için VakıfBank şubeleri 09.00-17.00 saatleri arasında, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere uygun olarak çalışmaya devam edecek."

HALK BANK KREDİ ÖDEMELERİNİ ERTELEDİ!

Halkbank Covid-19 salgınına karşı finansal istikrar önlemlerini açıkladı.
Dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgınıyla mücadele Türkiye'de de devam ederken Halkbank, kamu bankası misyonuyla başta esnaf ve KOBİ’ler olmak üzere tüm müşterilerine kesintisiz hizmet etmeyi sürdürüyor. Banka bugün ülkemizdeki finansal istikrarın korunması, işletmelerin desteklenmesi, istihdamın muhafaza edilmesi ve hane ekonomilerinin devamlılığının sağlanması için alınan “Finansal İstikrar Kalkanı” kapsamındaki tedbirleri açıkladı. 

Bankadan yapılan açıklamaya göre:

31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

FAİZSİZ KREDİLER ERTELENECEK

Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

Covid-19 virüsünün Türkiye’nin finansal istikrarını olumsuz etkilemesini engellemek için, salgın sürecinde gerekmesi halinde yeni tedbirler de hayata geçireceğini vurgulayan Halkbank, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başta esnaf ve KOBİ’ler olmak üzere milli ekonomimizin tüm unsurlarının güçlü destekçisi olmayı sürdüreceğini açıkladı. Yurt genelinde 1.000 şubesinde 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek olan Halkbank, salgında vefat eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, tedavi altındakilere de acil şifalar diledi.

ZİRAAT KATILIM BANKASI BİREYSEL VE TİCARİ ÖDEMELERİ ERTELEDİ

Ziraat Katılım Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik yaşama ilişkin olası hasarlarını en aza indirme hedefiyle attığı yeni destek adımlarını açıkladı.

"Ekonomik İstikrar Kalkanı" hamlesi doğrultusunda, vatandaşların ve iş dünyasının bu dönemde nakit akışlarında yaşayabilecekleri bozulmaya karşı bazı desteklerin uygulanmasına karar verildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31 Mart'a kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemeleri ötelenecek.

Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamaları geliştirilecek.

Personel maaşlarını bankamız üzerinden ödeyen firmaların şubat sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla, ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkanı verilecek.

Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi'ne yönelik ilave limit ihtiyaçları ivedilikle karşılanacak."

İŞ BANKASI TAKSİTLERİ ÖTELEDİ

İş Bankası, Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verileceğini duyurdu.

İŞ BANKASI'NIN YAPMIŞ OLDUĞU AÇIKLAMA;

Müşterilerin 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyması halinde;anapara/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran’a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

KOBİ’lerimizin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için de azami çaba gösterilecektir.

EFT/HAVALE ÜCRETİ ALINMAYACAK

Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan’a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir Banka müşterisinden ücret alınmayacaktır.

Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerimizin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek.

POS ve ÖKC ücretleri 3 ay boyunca ötelenecek.

3 AY KREDİ, KREDİ KARTI ÖDEMELERİ ERTELENECEK

Bireysel müşterilere; tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirilecek.İş Bankası; bu tedbirler manzumesi ile sınırlı olmamak ve başta işini kaybeden vatandaşlara sağlanacak kolaylıklar olmak üzere, “Türkiye’nin Bankası” olarak ülkenin içine girdiği zorlukları aşmak için yapıcı ve çözümcü anlayışını bugüne kadar olduğu gibi sürdürerek her türlü ilave tedbiri alacaktır

CORONA VİRÜS KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLER

Corona (KOVİD-19) salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlayacağız.

İHTİYAÇ KONUT VE TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI

Konut: 0,94
Araç: 0,96
Tüketici: 1.05

AKBANK FAİZ ORANLARI

Direkt: 1.45
İhtiyaç: 1.41
Taşıt: 1.07
Konut: 0.97

FİNANSBANK FAİZ ORANLARI

Taşıt: 1.45
İhtiyaç: 0.89
Konut: 1.23

İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI

Taşıt: 0.97
İhtiyaç: 0.99
Konut: 0.95

HALKBANK FAİZ ORANLARI

Konut: 0.94
İhtiyaç: 1.07
Taşıt: 0.94

VAKIFBANK FAİZ ORANLARI

Taşıt: 0.95
İhtiyaç: 1.05
Sarıpanjur: 1.05

YAPIKREDİ FAİZ ORANLARI

Konut: 1.09
Bireysel ihtiyaç: 1.69
Taşıt: 1.09

DENİZBANK FAİZ ORANLARI

Taşıt: 1.11
İhtiyaç: 1.69
Tüketici: 1.69

GARANTİ BANKASI FAİZ ORANLARI

Taşıt: 1.24
Konut: 0.99
Dijital ihtiyaç: 1.19

TEB FAİZ ORANLARI

Konut: 0.97
Taşıt: 0.99
İhtiyaç: 0.99

ING BANK FAİZ ORANLARI

İhtiyaç: 0.89
Taşıt: 1.04
Konut: 0.94

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • DUYGU 11 ay önce Şikayet Et
  kredi devresonu ve yapılandırma ödemeleri ertelenmeli
  Cevapla
 • burak 11 ay önce Şikayet Et
  31.03.2020 tarihinde ödenmesi gereken kredi devre sonu ve faiz ödemeleri ertelenmemiştir. ziraat bankasını aradığımızda bir erteleme yok kredi kulllandırarak erteleme yapılıyor buda bizi yeniden borç altına sokmaktadır finansbankta aynı şekilde kredi ile ödeme yapacağını söylemektedir. ayrıca yapılandırma ödemeleride ertelenmesi lazım acil olaraktan...
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Bankalar Konut Kredisi ÖTELEMELERİNDEN hani FAİZ almayacaktı. Neden alınıyor. Maliye Bakanımız bankaların bu VURGUNUNA acilen dur desin.
  Cevapla
 • fertey 11 ay önce Şikayet Et
  Ziraat bankası bireysel krediler (ihtiyaç,konut,araç vs.) ile ilgili hiç bir esneklik yaratmamış. İş bankası bile bu konuda erteleme yaparken bir devlet bankasının yapmaması çok kötü bir durum.
  Cevapla
 • ayşe yılmaz 11 ay önce Şikayet Et
  bizde mağduruz.maaşlarımızı bile alacağımız meçhul.vatandaşında kredileri en az 3 ay ertelenmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle