Patates yüzde 100 zamlandı

Tüm dünyada salgın haline gelen korona virüsü ile mücadele tüm hızıyla sürerken, bazı ürünlerin fiyatları da çıkış gösterdi. Patates üretimin en yoğun olduğu İzmir'in Ödemiş ilçesinde ise fiyatlar yüzde 100 zamlandı, 5 liraya çıktı.

Patates yüzde 100 zamlandı
Patates yüzde 100 zamlandı
GİRİŞ 25.03.2020 13:14 GÜNCELLEME 25.03.2020 13:17
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye korona virüs ile ilgili mücadeleye tüm hızıyla devam ederken, bazı vatandaşlar evde kalınması çağrılarına olumlu yanıt verdi. Market ve pazarlarda alışveriş yoğunluğunun yaşanmasının ardından ise bazı ürünlerin fiyatı arttı. O ürünlerin başında ise patates geldi. Üretimin en yoğun olduğu Ödemiş ilçesinde ise fiyatlar yüzde 100 zamlandı. Kilogram fiyatı 2.5 lira olan patates, ilçede kilogramı 5 liradan satıldı.

 

"Patates, şu an Ödemiş’in tarlalarında kalmadı"

Satıcı Şükrü Korkmaz, geçtiğimiz haftalarda 2,5 liradan satılan patatesin bu hafta yüzde yüz zamlandığını söyledi. Korkmaz, kendisinin alım-satım yaptığını belirterek, "Patates, şu an Ödemiş’in tarlalarında kalmadı. Yeni ürün yaz patatesi ekimleri devam ediyor. Patatesin, tarlada kaldıysa bile 4 liradan işlem gördüğünü öğrendik. Şu an patates, depolarda ve büyük hal işletmecilerinin elinde var. Bize kaç liradan verirlerse biz de üstüne kar koyup satmak durumundayız" dedi.

Korkmaz, "Küçük üretici, hasat yapar yapmaz ürününü elinden çıkarır. Biz de geçen haftaya kadar 2-3 liradan satış yaptık; ama bu hafta patates bulmakta zorlandık. Büyük çaplı üreticiler üreticilerle halci ve depocular, satın aldıkları patatesi depolara atıp fiyatları kendileri belirliyor" şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
patates fiyatları
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Dadaş25 1 yıl önce Şikayet Et
  rekabet kurulu vb. ilgili birimler maalesef seyrediyor. yurtdışı na gitmeyen mal neden icerife bu kadar pahalı. el cevap ki stokçular.
  Cevapla
 • Pasha 1 yıl önce Şikayet Et
  Gün sizin gününüz. Yapın bakalım zamları adiler. Bunun hesap günüde var.
  Cevapla
 • tandoğan 1 yıl önce Şikayet Et
  serbest piyasa var hiç kimse yaptırım yapamaz adam gibi yasa çıkarıp düzene sokarsan eyvallah bu da kimsenin umurunda değil ona da eyvallah
  Cevapla
 • Ilhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu günlerde insanlar sağlıkla uğraşırken halen para peşinde gidenlere aciyorum aldığınız nefese şükür edin.
  Cevapla
 • Bitlisli Huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah sizi kahru perişan etsin ey karaborsacilar Allahin laneti üzerinizde olsun inşalah
  Cevapla
 • vatanist 1 yıl önce Şikayet Et
  Amin inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle