Koroanvirüs vurdu! 80 ülke IMF'nin kapısını çaldı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva koronavirüs sonrasında 80 ülkenin kendilerinden yardım istediğini belirtirken salgınla mücadele için 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini kullanmaya hazır olduklarını vurguladı.

Koroanvirüs vurdu! 80 ülke IMF'nin kapısını çaldı
Koroanvirüs vurdu! 80 ülke IMF'nin kapısını çaldı
GİRİŞ 24.03.2020 13:19 GÜNCELLEME 24.03.2020 13:32
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl küresel resesyon beklediğini bildirdi.

 

 

Georgieva, Kovid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleşen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

İnsanları salgından korumak ve ekonomiye verdiği zararı azaltmak için ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Georgieva, şimdi dayanışma zamanı olduğunu ve bunun G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının da ana temasını oluşturduğunu kaydetti.

 

 

2021'DE TOPARLANMA BEKLENTİSİ

Georgieva, toplantıda vurguladığı konulara değinerek, "Küresel büyümenin görünümü 2020 için negatif, küresel finansal kriz zamanında olduğu gibi belki de daha kötü bir resesyon bekleniyor. Ancak 2021'de toparlanma bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık sistemlerinin güçlendirilmesinin önemine değinen Georgieva, salgının ekonomik etkisinin şiddetli olacağını, virüsün hızlı durdurulması halinde iyileşmenin de o kadar hızlı ve güçlü olacağını aktardı.

Georgieva, birçok ülkenin sağlık sistemini geliştirmek, salgından etkilenen çalışanlar ve işletmeleri korumak için aldığı olağanüstü mali tedbirleri desteklediklerini belirterek, büyük merkez bankalarının parasal politikayı genişletmek için attığı adımları da memnuniyetle karşıladıklarını vrguladı.

80 ÜLKE YARDIM İSTEDİ

Gelişmekte olan birçok ekonominin ve düşük gelirli ülkelerin önemli zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Georgieva, "Yatırımcılar, krizin başlangıcından bu yana gelişmekte olan piyasalardan 83 milyar dolar çekti, bu şimdiye kadarki en büyük sermaye çıkışı olarak kaydedildi." ifadesini kullandı.

Georgieva, IMF olarak kriz ve etkisini azaltmaya yönelik politika eylemleri üzerinde yoğunlaştıklarını belirterek, "Acil finansmanı büyük ölçüde artıracağız, yaklaşık 80 ülke yardımımızı istiyor ve güçlü bir koordineli mücadele için diğer uluslararası finanas kurumlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

1 TRİLYON DOLAR HAZIR

Salgınla mücadele için 1 trilyon dolarlık kredi kapasitesini kullanmaya hazır olduklarını anımsatan Georgieva, bazı düşük ve orta gelirli ülkelerin IMF'den küresel finansal kriz zamanında uyguladıkları Özel Çekme Hakkı (SDR) dağıtımı yapmasını talep ettiğini ve bu seçeneği üyelerle görüştüklerini bildirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • hamit han 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah belanizi versin kesin virüsü ureyip salanda sizsiniz
  Cevapla
 • Ahmet Kartaltepe 1 yıl önce Şikayet Et
  bu virüsü cikaran para babalari ,yine kurdukları İMF tuzagi ile ulkeleri bir bir para ile kendine bağlıyor.tarih bu şekilde tekerrür edip durur.ileride aşısını da surerler piyasaya gelsin milyar dolar lar
  Cevapla
 • Paşa44 1 yıl önce Şikayet Et
  Vürüs piyasaya çıkaran kurum meyvelerini toplamaya başlamış dünyada vürüs 1 aya kalmaz biter
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika Faiz oranını % 2,50 dan 0,25 e indirdi. 2002 - 2012 arasında olduğu gibi dövik kurunu sabit tutmak için 2013 kadar olduğu gibi İMF den Türkiye kredi çekmeli.
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu devlet iyi ki senin gibi düşünenlerin elinde değil. IMF'den kredi çekmenin ne olduğunu bilmiyorsun ve daha ne olduğunu hala anlayamamışsın. Belli ki bu konularda en ufak bir bilgin en ufak bir fikrin yok!
  Cevapla
 • yy888 1 yıl önce Şikayet Et
  aldığın nefese pişman ederler adamı hayıdır???
  Cevapla
 • Ekonomist 1 yıl önce Şikayet Et
  Şakamısınız siz
  Cevapla
 • kral 1 yıl önce Şikayet Et
  imf'den gelecek her kredi halkın sırtına binecek. Her halükarda sırtımıza yük binecek ama ne kadar süreceği devletin kararına bağlı...
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizi dört gözle bekliyorladır. Mezar soyguncuları...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle