Koronavirüsün nedeniyle 30 milyon dolar çöpe gitti

ÇİN'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüs salgını dünya ekonomisini de olumsuz etkiledi. Turizm kenti Antalya'da ise tamamı örtü altında yetiştirilen renk renk kesme çiçekler elde kaldı.

Koronavirüsün nedeniyle 30 milyon dolar çöpe gitti
Koronavirüsün nedeniyle 30 milyon dolar çöpe gitti
GİRİŞ 24.03.2020 09:37 GÜNCELLEME 24.03.2020 09:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Uzmanlar virüse karşı bir aşı ya da ilaç geliştirmek için çaba harcarken, diğer yandan da ölümlerin önüne geçilmesi için bazı önlemler alınıyor. Her türlü önleme karşın virüsten ölenlerin sayısı gün geçtikte artıyor.

 

Koronavirüs salgını, insanları olduğu kadar dünya ekonomisini de olumsuz etkiledi. Bazı ülkeler tedbir amaçlı tüm özel, kamu kurum ve kuruluşlarını kapattı. Birçok ülke de yurt dışına giriş ve çıkışları yasaklarken, ticaretin yapıldığı sınır kapılarını da bir süreliğine kapatarak ithalat ve ihracatı durdurdu. İthalat ve ihracatın durması bazı sektörleri büyük ölçüde çıkmaza sürükledi. Turizm kenti Antalya'da tamamı örtü altında yetiştirilen ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Balkan ve Türki Cumhuriyetlere gönderilen renk renk kesme çiçekler elde kaldı.

30 MİLYON DOLAR ZARAR

 

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı, aynı zamanda Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği Başkanı Harun Yeter, Hollanda'da çiçek mezadının kapanmasının ve ardından pek çok ülkeyle sınır kapılarının kapanmasının sektörü milyonlarca lira zarara uğrattığını söyledi. 2020 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gelen sipariş ve hareketle sektör adına umutlu olduklarını, ancak bir anda koronavirüs salgınıyla karşılaştıklarını anlatan Yeter, ''Başta Hollanda mezadı olmak üzere Avrupa ve Balkan çiçek halleri mezatları kapatılmış durumda. Sınır kapıları da kapalı olunca sevkiyat yok. Sevkiyat olsa bile sokaklarda insan yok kim çiçeği ne yapsın? Hasat döneminin yarısında bu krize yakalandık" dedi.

Sektör olarak zor günlerle baş başa kaldıklarını ve üreticilerin ürünlerini satacakları bir ortamın kalmadığını anlatan Harun Yeter, “Sektörümüzün yaklaşık 30 milyon dolar gibi bir zararı var. İşçilerimiz ve bizler mağduruz. Önümüzde kredi borçları ve çeklerimiz var. Devlet büyüklerimizden kredilerimizin 1- 2 yıl gibi ertelenmesini istiyoruz. Bize destek verilmesini istiyoruz. Bizim için artık sezon kapandı. Bu çiçekler açtığı için artık ihraç edilemez. Depolar zaten ağzına kadar dolu. Stoklanacak bir ürün değil bizim ürünümüz" diye konuştu.

ÇİÇEKLER ÇÖPE DÖKÜLDÜ

Üretici Servet Karakurt, çiçek depolarının ağzına kadar dolduğunu ancak bir adet bile satamadığını belirterek şöyle konuştu:

“Depolarımız tamamen dolu. 15 gündür bir tek dal satmadık. Tüm kapılar kapalı. Bu kadar işçi ve arazi ne olacak bilmiyorum. Bakarken içimiz yanıyor. Birisinin bu işe bir çare bulması lazım. 1 milyon dal çiçeği çöpe atacağım ama kalanı ne olacak? 1 milyon lira zararım var. Sadece bunlar depoda olanlar."

Karakurt, daha sonra elinde kalan ve çürümek üzere olan açmış kesme çiçekleri deste deste çöpe döktü.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Duygu 1 yıl önce Şikayet Et
  Insanlar allaha yonelmedikleri Allahını unuttukları ve hidayete ermeyi dilemedikleri icin bunları yaşıyor hala akil etmiyorlarmi? Sorsan Allahü teala yi seviyormusun desen herkes seviyorum der peki seviyorsanız Allahi nekadar anip zikir ediyorsunuz? Nekadar mutlusunuz?
  Cevapla
 • Korona 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen inan ve başkalarını da yargılama. Kimin neye inandığı kimseyi ilgilendirmez. Sana kalırsa sen ve senin gibi inananlar koronavirüs'e yakalanmayacsklar.
  Cevapla
 • antalyalı yörük 1 yıl önce Şikayet Et
  o çiçekleri sağlık çalışanlarımıza ve hastalarımıza hediye edebilirdiniz... çöpe dökmek daha karlı geldi değil mi?
  Cevapla
 • Kanaatkar55 1 yıl önce Şikayet Et
  Başımıza gelenler yapıp ettiklerimizin sonucudur, kim bilir hangi günahları işledik, hangi hataları yaptık, hangi ibadetleri yerine getirmedik, hangi hakları çiğnedik, hangi suçları işledik. Herkes önce kendindeki kabahatları düşünmeli, yapıp-yapmadıklarını gözden geçirmeli, kusurlarını anlamalı, durumunu gözden geçirmeli yani hepimiz kendimizi hesaba çekmeli ve toplu bir tevbe etmeliyiz diye düşünüyorum.
  Cevapla