Emekliye ikramiye geliyor mu? Yılda iki kez 2 bin lira ikramiye...

Memur ve memur emeklilerinin uzun zamandır beklediği bayram ikramiyesi bu ay KPDK'da görüşülecek. Memur için ikramiye yolu açılırsa, bu ödemeden SSK ve Bağ-Kur emeklileri de faydalanacak. Peki, bayramlarda verilecek olan emekli ek ikramiyesi ne kadar olacak? İşte, merakla beklenen emekli ikramiyesinde son durum...

 • GİRİŞ23.03.2018 17:03
 • GÜNCELLEME23.03.2018 17:03
Emekliye ikramiye geliyor mu? Yılda iki kez 2 bin lira ikramiye...

Memur ve memur emeklileri için bayramlarda verilmesi beklenen emekli ikramiyesi konusu uzun süredir askıdaydı. Zaman zaman gündeme gelerek merak uyandıran konunun bu ay netleşmesi bekleniyor. Kamu Personeli Dayanışma Kurulu (KPDK) tarafından yapılacak toplantıda memur ve memur emeklileri için düşünülen bayram ikramiyesi de masaya yatırılacak. Bu ay içerisinde yapılacak toplantı ile netleşmesi beklenen bayram ikramiyesi kararı kabul edilirse, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de bu ikramiyeden faydalanabilecek. Peki, emekliye bayram ikramiyesi ne zaman belli olacak? Emekli bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İşte, binlerce emekli tarafından heyecanla beklenen emekli ikramiyesine dair tüm merak edilenler...

EMEKLİYE 2 BİN LİRA İKRAMİYE MÜJDESİ

 

Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde karara bağlanamayan memur ve memur emeklisine bayram ikramiyesi konusu bu ay KPDK toplantısında gündeme gelecek. İlk KPDK toplantısı toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Kasım ayında gerçekleştirilmişti. Bu ay ikici olarak toplanacak olan KPDK'nın bayram ikramiyesi konusunda bir karara varması bekleniyor. 

Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilmesi talep edilen bayram ikramiyesinde Memur Sen'in önerisi toplu sözleşmede 'en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) 2 katı tutarında' olmuştu. Ağustos ayı enflasyon rakamlarına göre emekli ikramiyesi bin 951 liraya tekabül ediyordu. Güncel durumda ise yılda iki kez verilmesi beklenen ikramiye 2 bin 62 liraya civarında hesaplanıyor. 

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ DE FAYDALANACAK

Toplu sözleşme görüşmelerinde bayram ikramiyesi konusunu gündeme getirerek taleplerinden bahseden Memur-Sen cephesi, daha evvel emekliye promosyon ödemesine de ön ayak olmuştu. Bütün emeklilerin faydalandığı promosyon ödemeleri sonrasında yeni gündem bayram ikramiyesi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de hayata geçirilmesi beklenen emekli ikramiyesi Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer defa olmak üzere yılda iki defa ödenecek.

EMEKLİ EK İKRAMİYE ÖDEMELERİ NE DURUMDA?

Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti olmasına karşın ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlara ek ödemeler sürüyor. Geçen yıl başvurup ek ikramiyesini alanlara, varsa kalan ödemeleri bu aydan itibaren yapılacak. Ek ikramiye kararını takip eden Mart ayı itibarıyla başlayan ek ikramiye ödemeleri kapsamında müracaat eden ve başvurusu haklı bulunan yaklaşık 232 bin kişiye SGK tarafından toplam 1,1 milyar lira ödeme yapıldı. İkramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmının başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde, varsa kalan kısmının ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle takip eden yılın aynı ayı içinde ödenmesi kararlaştırıldı.

Yorumlar6

 • hasan 4 gün önce Şikayet Et
  rüya görüyorsunuz
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • dede 1 hafta önce Şikayet Et
  emeklinin çogu fakirdir ikramiye verirseniz çok dua alırsınız
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • gift 1 hafta önce Şikayet Et
  inanıyor musunuz gerçekten!?
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupada insanlar çimlerin üzerinde yürür ki elektrik alsın diye bizde kaldırımda yürürüz stres yapsın diye. Ülkemizde işsize maaş verilir çalışmasın iş aramasın diye, emekli kimsenin aklına gelmez oysa ki çok çalıştık biz.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Emekli 1 hafta önce Şikayet Et
  İnşallah emekliler de kurban kessinler çoğu kesemiyordu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber