İşgalden kurtarılmıştı! Türkiye'ye öncelik tanınacak...

Azerbaycan, devletin sipariş ettiği inşaat ihalelerinde Türkiye modelini uygulayacak, işgalden kurtarılan Dağlık Karabağ'ın imarında Türk şirketlerine öncelik tanınacak. İşte Türk iş insanına gösterilecek diğer kolaylıklar...

İşgalden kurtarılmıştı! Türkiye'ye öncelik tanınacak...
İşgalden kurtarılmıştı! Türkiye'ye öncelik tanınacak...
GİRİŞ 18.01.2021 12:36 GÜNCELLEME 18.01.2021 12:37
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Dağlık Karabağ ve etrafındaki 7 ili Ermenistan'ın işgalinden kurtaran Azerbaycan'da, bu bölgelerin imarı için çalışmalara başlandı.

 

 

Azerbaycan hükümeti, işgal döneminde harabeye dönen tüm bölgeleri imar ederek ata yurtlarından yıllardır uzak düşen vatandaşların doğdukları topraklara mümkün olan en kısa sürede dönüşünü hedefliyor.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatıyla kapsamlı imar ve kalkınmaya başlayan hükümet, projelere yabancı şirketlerin, özellikle de Türk iş adamlarının katılımı için süreçleri kolaylaştıracak sistemler üzerinde çalışıyor.

 

 

Hükümet, ülkedeki inşaat ihalelerinde Türkiye modelinin uygulanması yönünde karar aldı. Yapılan mevzuat değişikliği ile ihalelerde bürokratik engelleri ortadan kaldırılacak, siparişçi kurumların inşaat malzemesi taban fiyat listeleri güncel hale getirilecek.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu İnşaat, Şehircilik ve Kamu Hizmetleri Daire Başkanı Feyruz Mustafayev, inşaat ihaleleri konusunda yaptıkları çalışmaları ve yenilikleri AA muhabirine değerlendirdi.

Mustafayev, Bakanlar Kurulu'nda bu konuda dünyadaki en iyi modelin hangisi olduğuyla ilgili araştırma yaptıklarını belirterek, "Bize en uygun olanın, özellikle inşaat alanındaki gelişimini ve son 20 senedeki sıçrayışını da dikkate alırsak Türkiye modeli olacağını düşündük. O yüzden birkaç seçim arasında biz Türkiye'yi tercih ettik. Türkiye'de gerçekleştirilen inşaat ihalelerinde siparişçi kurum tarafından taban fiyat veriliyor. Burada da aynı sistem tatbik edilecek." dedi.

Bu konuda Türkiye'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu ile de görüşmeler yaptıklarını, çalışmalarını onlarla devam edeceklerini ifade eden Mustafayev, "Eski modelde yabancı herhangi bir şirket Azerbaycan'a gelince buradaki taban fiyatı belirleme sistemi farklıydı. Yabancı şirketler zorluk yaşıyordu. Süreç uzuyordu. Bürokratik çalışmalar artıyordu. Ama şimdi daha kolay olacak. Türk veya yabancı bir şirket sanki Türkiye'de ihaleye girer gibi burada o şartnameleri hazırlayabilecek." şeklinde konuştu.

"TÜRK ŞİRKETLERİ DAHA KOLAY ŞEKİLDE TEKLİFLER VEREBİLECEK"

Mustafayev, yakın dönemdeki başlıca görevlerinin Dağlık Karabağ ve etrafındaki illerin alt ve üst yapısını yeniden kurmak olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türk ve Azerbaycanlı iş adamları beraber burayı yeniden yapacak. Füzuli'den Şuşa'ya yeni yolun yapımında Türk ve Azerbaycan şirketleri beraber çalışıyorlar. Bu da ilk adım. Bugüne kadar Türk şirketleri Azerbaycan'da 16 milyar dolara yakın ihale aldı. Sadece Karabağ için değil Azerbaycan'ın genelinde bütün projelerde Türk şirketleri daha kolay ve daha cazip şekilde teklifler verebilecek. Bunun Azerbaycan'a faydası, rekabetin üst seviyeye çıkması ve kalitenin artması olacak. Bu da her ülke için 'kazan kazan' sonucunu ortaya çıkaracak."

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Candar 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye rusya ve azerbeycan ermeni halkını zalim paşinyandan kurtarmaları gerekir böyle giderse dünyada ermeni diye bir millet kalmayacak Türkiye ermeni halkını dize getirmeli yoksa durumları gelecekleri kötü gözüküyor
  Cevapla
 • Göktürk 1 ay önce Şikayet Et
  Bi zalim olan paşinyan mı çoğu zalim onların bu nasıl bi yorum akıllılarsa seçimde iyi olanı seçsinler insan olmayı vicdanı öğrensinler
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  TOKİ’ye laf söyleyen nanköre… Anlaşılan TOKİ’den ev nasip olmuş üstüne bir de şikâyet ediyor… Üstelik TOKİ’ye iş yapan şirketler rekabet edebilmek için ihalelerde çok fiyat kırdıkları için mal satmakta zorlanıyoruz diye birçok esnaf şikâyet ederken bu kalkmış iş yapanlar servetine servet katıyor şirketler diye alçakça iftira atıyor. Çalışıyor üretiyorsa da para kazanacak tabi, senin hatırına bedava mı yapacaktı? Dünyada birçok ülke TOKİ’nin yaptıklarına hayran kaldığı için kendi ülkesinde TOKİ’nin iş yapmasını istediği de bir gerçek iken… Yabancılar TOKİ’nin kıymetini anladı içimizdeki gavurlar anlamıyor veya anlamazlıktan geliyor. Yuh yani…
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah aç gözlülük yapıp azeri kardeşlerimizi üzecek bir yanlış yapmazlar. Malum para ne kardeş tanıyor ne arkadaş.
  Cevapla
 • Serkan Ozkan 1 ay önce Şikayet Et
  siz üç kuruşun hesabını yapa durun! Lavrov son sözü söylemiş. "KArabağın konumu gelecekte belli olacak, oranın ermenistana bağlılığını" ifade ediyor... Cephede millet can versin masada gt verenler ne varsa versin. Lan hiçmi çıkmayacak aklı başında, vatan sever basiretli bir lider ve bürokrat?
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  kanla alınan topraklar verilmez. merak etme Türkiye ve azerbaycan zayıf düşmedikten sonra, putin de gelse, lavrov mudur nedir o da gelse bişey yapamaz, son sözü söylemek de ona düşmez.. bu saatten sonra. yeterki içimizdeki hainlere ihanet etme fırsatı verilmesin.
  Cevapla
 • Âsaf 1 ay önce Şikayet Et
  Toki modeli yapsınlar çok kullanışlı çooook. Bizim şirketlere güvenirler denetim de yapmazlar Azerbaycanlı kardeşlerimiz. Tek millet iki devlet ayağına servetlerine servet katar bizim güzide şirketlerimiz.
  Cevapla
 • ismail 1 ay önce Şikayet Et
  Seday bey asaf bey malesef aci ama gercekleri soylemis
  Cevapla
 • Sedat 1 ay önce Şikayet Et
  Se türkmüsün bu nasıl bir yorum senden ancak hayin olur senin gibi zihniyetler oldukça bu ülkenin vay haline Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah senin gibilerde islah etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle