Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

3 çocuk teşviki için ne kadar ödenecek?

AK Parti Kadın Kolları'nın 3 çocuk teşviki için yaptığı öneriyi Aile Bakanlığı merkeze aldı: Annelere yapılacak 300 liralık yardım sadece çocuk bakımı için kullanılma koşuluna bağlanacak, yemek ticketi gibi harcama sınırlı olacak...

3 çocuk teşviki için ne kadar ödenecek?
Eklenme: 01 Şubat 2013, 09:45 / Güncelleme: 01 Şubat 2013, 13:10 / 93,706 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla savunduğu '3 çocuk' stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa'da ve OECD'de uygulanan modelleri incelemeye aldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan'ın talimatı üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını açıklarken, konunun ayrıntıları da netleşti.

Bu çerçevede hazırladığı kapsamlı raporu hükümete ileten AK Parti Kadın Kolları, yurtdışındaki örnekleri inceleyerek, 'Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere yemek ticketi gibi 300 liralık çocuk bakım teşviki' ve İşsizlik Fonu'ndan alınacak yüzde 1'lik kaynakla 'Aile Bakım Sigortası' oluşturulması önerisini getirdi.

Akşam'ın haberine göre; Kadın Kolları, yemek ticketlerinin sadece gıda harcamasında kullanıldığına işaret ederek, aynı modelin 'çocuk harcamalarında kullanılmak üzere annelere çocuk bakım teşviki' şeklinde verilmesini talep etti.

Aile Bakanlığı, bu modeli merkeze alan bir çalışma başlattı. 300 liralık çocuk bakım teşvikinin 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında 'aileyi merkeze' üzere 'Aile Destek Sigortası' adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

6 ay doğum izni

Çalışma Bakanlığı'nın da 'part time', 'evden çalışma' ve 'çağrı üzerine çalışma' modelini geliştirerek, kadın istihdamını arttıran bir seçeneği masaya yatırdığı öğrenildi. Doğum izninin doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 4 aya çıkarılması, kadının doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla 'geçici eleman çalıştırma' seçeneğinin gündeme getirilmesi ve doğum izninin 4'üncü aydan sonraki bölümüne ilişkin sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması modeli tartışılıyor. Maliye Bakanlığı da bu çalışmanın bütçeye maliyeti üzerinde hesap yapıyor.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 43 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Murat Murathan

01.02.2013 10:04

memur anne- işçi anne eşitsizliği..!. işçi annelere verilen doğum izni memur annelere verilen iznin yarısı kadar! memur anne - işçi anne diye ayrım olur mu? ikiside annedir ikiside evlat yetiştirir. bebek kundaktayken ayrıma başlarsa nasıl sağlıklı bir nesil yetişir? anayasal eşitlik nerde kalır? bu ayıbın düzeltilmesini istiyoruz.

Gökhan GÖKTÜRK

01.02.2013 10:06

israf yerine destek olmalı. kira, odun, eğitim ve benzeri aylık milyonlarca kişiye ayrılan kaynak durdurulup bunların yerine insanları çalışmaya teşvik ederek, asgari ücret düzeyinde maaş alan kesimlerinin gelirlerini artımak amacıyla maaşlarına aile destek yardımları yapılmalı ve israf desteğe dönüştürülmelidir.

xPROOFx

01.02.2013 10:33

adalet? ve kalkınma partisi.. çalışan annenin çocuğu için kreş yardımı yapılacak ama ev kadınlarına bişey yok. neden? çünkü çalışmıyor. kendisini ailesine çocuklarının yetişmesine adamış. çalışana teşvik vereceksin. sonrada aileyi koruyacaksın. tutarsız politikalar bunlar. avrupa ülkeleri her doğan çocuk için para döküyor ama yinede nafile. kim rahatını bozar ki. sonumuz oraya doğru hızla gidiyor.

bahaeddin birecik

01.02.2013 10:59

evlilik özendirilmeli. çocuk yardımı palyatif bir tedbirdir.bugüntürkiye'sinde evlilik yaşı 30 larda .evliiği özendirecek tedbirlerle daha genç yaşlara çekmeli. boşanmaları teşvik edici anlayıştan da bir an önce vaz geçilmeli

fkucukk

01.02.2013 11:01

güzel bir çalışma ama.... hükümet güzel bir çalışma yapmış.ama maalesef üzülerek söylüyorum bu durum çözüm olmayacak.aileler artık kariyer,gezme,tozma hayatını yaşama peşinde.hele ki günümüz kadınları bakımına cok onem verıyor.erken yaşlanırsam cildim bozulursa kilo alırsam,kırışıklığım artarsa gibi durumlara takılıyor.güzelliğinden asla taviz vermiyor.1 yada 2 çocuğu yeterli görüyor.daha fazlasını demın saydığım seyler için engel olarak görüyor.300 lira ile hiç kimse çocuk yapmaz.dünyada bunun cok örnekleri var.malesef türkiyede ki insanlarda avrupadaki insanlar gibi düsünmeye başladı.avrupada öyle ülkeler var ki çocuk yaptırmak için vermediği ücret kalmadı .üstelikte bunu yıllardır yapıyor.yınede nüfus azalıyor.bu sistem bir miktar etkili olabilir.ama nüfus artış hızı asla artık eskisi gibi yükselmeyecek.