3 çocuk teşviki için ne kadar ödenecek?

AK Parti Kadın Kolları'nın 3 çocuk teşviki için yaptığı öneriyi Aile Bakanlığı merkeze aldı: Annelere yapılacak 300 liralık yardım sadece çocuk bakımı için kullanılma koşuluna bağlanacak, yemek ticketi gibi harcama sınırlı olacak...

3 çocuk teşviki için ne kadar ödenecek?
Eklenme: 01 Şubat 2013, 09:45 / Güncelleme: 01 Şubat 2013, 13:10 / 43 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Nüfus artış hızını tersine çevirmek ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla savunduğu '3 çocuk' stratejisini yaşama geçirmek için çalışma başlatan hükümet, Avrupa'da ve OECD'de uygulanan modelleri incelemeye aldı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Başbakan'ın talimatı üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını açıklarken, konunun ayrıntıları da netleşti.

Bu çerçevede hazırladığı kapsamlı raporu hükümete ileten AK Parti Kadın Kolları, yurtdışındaki örnekleri inceleyerek, 'Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere yemek ticketi gibi 300 liralık çocuk bakım teşviki' ve İşsizlik Fonu'ndan alınacak yüzde 1'lik kaynakla 'Aile Bakım Sigortası' oluşturulması önerisini getirdi.

Akşam'ın haberine göre; Kadın Kolları, yemek ticketlerinin sadece gıda harcamasında kullanıldığına işaret ederek, aynı modelin 'çocuk harcamalarında kullanılmak üzere annelere çocuk bakım teşviki' şeklinde verilmesini talep etti.

Aile Bakanlığı, bu modeli merkeze alan bir çalışma başlattı. 300 liralık çocuk bakım teşvikinin 0-3 yaş grubunda bez ve mama yardımı, 3-6 yaş grubunda kreş yardımı olarak kullanılmasına dönük bir proje üzerinde duruluyor. Aile Bakanlığı, çocuk bakımında 'aileyi merkeze' üzere 'Aile Destek Sigortası' adıyla yeni bir sisteme geçilmesini de tartışıyor.

6 ay doğum izni

Çalışma Bakanlığı'nın da 'part time', 'evden çalışma' ve 'çağrı üzerine çalışma' modelini geliştirerek, kadın istihdamını arttıran bir seçeneği masaya yatırdığı öğrenildi. Doğum izninin doğum öncesi 2 ay, doğum sonrası 4 aya çıkarılması, kadının doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla 'geçici eleman çalıştırma' seçeneğinin gündeme getirilmesi ve doğum izninin 4'üncü aydan sonraki bölümüne ilişkin sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması modeli tartışılıyor. Maliye Bakanlığı da bu çalışmanın bütçeye maliyeti üzerinde hesap yapıyor.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 43 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

emir mehmed

08.02.2013 08:51

sadece 3cocuk icin boyle bir uygulama olsun. yoksa her cocuk icin 300 tl verilirse kimse calısmaz,10 cocuk yapan türkiye ortalamalarının üzerinde gelir elde eder. 3 cocuk yapana destek olunmalı, 4 cocuk yapanın 3une destek olunmalı,en büyük cocuk icin nötr kalınmalı.4ten sonra icin birsey yapılmamalı,

hakanasil

07.02.2013 10:08

askere maaş verilsin. erata maaş verilsin. neden verilmiyor. komik paraveriyorlar. garibanlar var. ailesi 5 kuruş gönderemeyenler var. rica ediyorum tayyipp abiiii

yunus doğdu

06.02.2013 21:36

günahtır... etmeyin eylemeyin batıdaki çocuk yapmaya korkuyor şimdi doğuda nüfus patlamasi olacak.parayı duyan çocuk peşinde dolaşacak .

ZÜLMEDURDEROĞLU

06.02.2013 13:14

ekrem bamyacıoğlu. her konuya ırkçılık katmak ancak hasta adamların işidir. kimsenin senin türklüğüne ve türk kalmana itirazı yok. seninde doğu batı ayrımını yaparak hem ırkçılık hemde bölücülük yapmaya ne hakkın var. haddini bil. ama ben senin türk olduğuna da inanmıyorum. çünkü gerçek anadolu türk'ü hiç ırçı olmadı, hep ümmet anlayışını benimsediler. ama yahudi dönmeleri, sonradan dışarıdan gelen devşirmeler hep tükçülük yaparak bilinçli olarak kütlerle türkleri düşman etmeye çalıştılar.

ekrem bamyacıoğlu

05.02.2013 17:24

batıyamı yoksa doğuyamı. doğuda sıkıntı yok batıya düzenleme yapılmalı yoksa ne önemi kalır türk üz türk kalacağız.