Ekonomiye 40 milyarlık gelir!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, vergi borcu yapılandırmasından en az 40 milyar liralık gelir beklendiğini söyledi.

Ekonomiye 40 milyarlık gelir!
Ekonomiye 40 milyarlık gelir!
GİRİŞ 18.09.2016 12:01 GÜNCELLEME 18.09.2016 12:01
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Milyonlarca kişinin borçlarını yeniden yapılandıracak Vergi Barışı, Hazine’nin yüzünü güldürecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, vergi borç yapılandırmasına yönelik müracaatların alınmaya başlandığını belirterek 30-40 milyar liralık bir gelir elde edilebileceğini söyledi. Bilgiç, “Bu rakam vergi, prim yapılandırmasından sadece. Uzlaşmalar var, matrah arıtırımı, stok affı, kasa düzeltim meselesi var. 30-40 milyar TL tahsil edilebilir daha da üzerinde olabilir” dedi. Bilgiç, Varlık Barışı’nın da önemli olduğunu ifade ederek vergi incelenmesine tabi tutulmamasının önemli olduğunu belirterek kara para ve terörün finansmanının bunun dışında olduğunun altını çizdi.

Bilgiç, Meclis’teki ekonomiyle ilgili düzenlemeler hakkında değerlendirmede bulundu. Star’ın sorularını yanıtlayan Bilgiç, öğrenci, iş dünyası gibi toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren düzenlemeler yapıldığını kaydetti. Bilgiç “Esnaf ve sanayicinin tamamının trafik borçları yeniden yapılandırılıyor. Acil hükümetin gündeminde ne var bilmiyorum. Hurda araç teşviki de konuşuldu ama gelmedi önümüze” diye konuştu. Bilgiç, Gelir Vergisi ile Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) Maliye’nin gündeminde olduğunu da söyledi.

SON NOKTAYA GELİNDİ

Gelir Vergisi’ne ilişkin yeni bir tasarı üzerinde çalışma yapılmasına yönelik mutabakat oluştuğuna dikkat çeken Bilgiç, “Vergi Usul Kanunu gelecek. Onunda taslağını çalışmışlardı sadece Maliye’nin kendi çalışması değil ilgili tüm taraflara taslak gönderilerek sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini toparladılar. En son noktaya gelmedi. Son taslakta önümüze gelmedi. Gelir ve VUK yeniden gelecek. Eğer üzerindeki çalışmalar tamamlanır ve çabuk geçirilmesi düşünülüyorsa 2017 başından önce. Bütçe takvimi tamamlandıktan sonra gündeme alınır diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

168 MİLYAR LİRALIK YENİDEN YAPILANDIRMA

Yeniden yapılandırma kapsamında vergi dairelerine kayıtlı 90 milyar liralık tutar bulunuyor. Sosyal güvenlik primleri olarak da yaklaşık 72 milyar liralık rakam yeniden yapılandırılacak. Kapsama eklenen 6 milyar liralık trafik cezaları ile birlikte toplam yapılandırılacak borç tutarı 168 milyar Türk Lirası’na çıkmış olacak. Yapılandırma 30 Haziran 2016 itibarıyla ödenmemiş olan borçları kapsıyor. Vatandaşlar bu borçlarını 18 aya kadar yeniden yapılandırabilecek. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin Ekim ayı sonuna kadar vergi daireleri ve sosyal güvenlik kurumu dairelerine başvuru yapması gerekiyor.

VERİLEN SÖZLER TUTULUYOR

Vatandaşlara verilen sözlerin tutulduğunu aktaran Bilgiç, “Bu sözleri büyük oranda içeren düzenlemelere ilişkin olara 6 torba çıkardık. Önemli torbalar geçti. Doğu ve Güneydoğu Eylem Planı çerçevesinde bakanlıkların ihtiyacı olabilir. Bunlardan gelen bir torba çalışması olur diye düşünüyorum. Mevcut iç tüzüğün haliyle kanun geçirmek kolay olmuyor” diye konuştu.

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
vergi borcu
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • atalay / yalova 3 yıl önce Şikayet Et
  vergisini zamanında ödemeyen vatandaşa sağlanan kolaylıklar zsmanında ödeyenlere indirim olarak da uygulansa ya
  Cevapla
 • cano 3 yıl önce Şikayet Et
  sayin yetkililerimiz suriyelilerden otv almazken bizden aliyorlar bu konuda bir calismalari varmi onlar jiplerle beleş yollar da gezerken biz adim başı para ödüyoruz herhalde bu konuda adaleti temin edeceklerine inanıyorum
  Cevapla
 • Sen konuş köylü 3 yıl önce Şikayet Et
  Bundan 100 yıl öncesine kadar azınlıklara verdigimiz haklar bize isyan , iç karışıklık , bölgelerdeki Türk katliamı olarak geri dönmüştü. Şu an ki adalet durumuna ne kadar da benziyor ?
  Cevapla
 • Ahmed yuksel uğur 3 yıl önce Şikayet Et
  vergi indirini yapılıyor ee tamam birde Can Sıkan alt yapı var e devlet de şartları oluşsun oradan ödemeler yapılsın çile kuyruklar kavgalar veya gitmeyen insanlar Yani sözün özü MÜRACAAT et dilekçe ver OLMASIN????!!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • deli dumrul 3 yıl önce Şikayet Et
  Toplancak bu paralar ile sura diyarbakıra konut yapılacak de hadi.
  Cevapla
 • Hep esnafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Sürekli esnafa kredi kolaylığı,vergi indirimi vs vs. Bakınız toplumda fakir bir esnaf yok. Hepsinin kaçar dairesi ve lüks arabaları var. Memurlara vermeyin sakın(!) Sadece esnafları düşünün bu ülkede
  Cevapla
 • TOPRAK 3 yıl önce Şikayet Et
  sen hiç esnaf oldun mu? devlete binlerce lira borçlanıp uykusuz kaldın mı? hiç siftahsız kepenk kapattın mı? esnaflık yapmadan memur olursan işte böyle nankör olursun...
  Cevapla
 • ankara 3 yıl önce Şikayet Et
  40 dereden su getiriyorlar mahallende esnafı dolaş bakalım kaç kişi almış faizsiz kredi? memurla yer değişmek isteyen esnafta çok yat kalk haline şükret buda derdim var diye üzülüyoya dert görmeyince
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle