Binlerce memura müjde! O yardım geri geliyor

IMF'nin 2001 krizinden sonra kemer sıkma önlemleri çerçevesinde kaldırılan memura servis yardımı ‘kısmen' geri geldi. Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında çalışan memurlar, işe geliş gidişlerinde servis hizmetinden ‘ücretsiz' yararlanacak.

Binlerce memura müjde! O yardım geri geliyor
Binlerce memura müjde! O yardım geri geliyor
GİRİŞ 12.09.2013 06:33 GÜNCELLEME 12.09.2013 13:18

Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memur, 1 Ocak'tan itibaren ücretsiz servis kullanacak.

İlk adımı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı TEDAŞ atarken, 10 bin memur için 9 Ekim'de servis ihalesine çıkacak.

Hürriyet'ten Aysel Alp'ın haberine göre; 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinden, Başkent'teki memura piyango vurdu. Memur-Sen'in tüm memurlar için istediği 'ulaşım yardımı' ekonomi bürokrasisinin ısrarlı itirazları sonrası 'merkezdeki' memurlarla sınırlandırıldı. Toplu sözleşme metnine 'bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan memurlar servis hizmetinden yararlanır' hükmü konuldu.

Bu çerçevede Maliye Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklar ile bunlara bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan on binlerce memur 'ücretsiz servisten' yararlanma olanağı bulacak.

9 EKİM'DE İHALE

2014 yılından itibaren yürürlüğü girecek olan servis hizmeti ile ilgili ilk adım Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen'in girişimleri ile Enerji Bakanlığına bağlı EÜAŞ,TEDAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlükleri attı. TEDAŞ Genel Müdürlüğü, EÜAŞ ve TEİAŞ'la birlikte yaklaşık 10 bin memur için 9 Ekim'de ihaleye çıkma kararı aldı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul ''Özelliklede Büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmayışı nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Çift araçla kuruma gidip gelen memurlarımızın ulaşım masrafı 200 liraya kadar çıkarken; tek araçla gelenlerin 100 lirayı buluyor. Dolayısıyla memurlarımız bu masraftan kurtulmuş olacak" dedi.

Tonbul, bunun bir başlangıç olduğunu belirtirken, önümüzdeki toplu sözleşme süreçlerinde özellikle büyükşehirlerde çalışan memurların tamamını kapsama aldırmak için uğraşacaklarını söyledi. Diğer bakanlıkların da Ocak ayından itibaren bu servis hizmeti verebilmeleri için şimdiden çalışmalara başlamaları gerektiğine dikkat çeken Tonbul, Memur-Sen olarak diğer bakanlık ve bağlı kuruluşlar için de görüşmeler yapılacağını vurguladı.

YORUMLAR 20
 • Devlet-i Ali Osman 4 yıl önce Şikayet Et
  ADALET bakanlığı mensupları da . avuçlarını yalasın her zamanki gibi.......
  Cevapla
 • ömer özelmacı 4 yıl önce Şikayet Et
  hangi kuruma ulasım yardımı. merkez kuruluş da ne demek.diger kurumları yokmu bu memurun.
  Cevapla
 • ahmet ilhan 4 yıl önce Şikayet Et
  memursen' teşekkür ama. memursen in gayretiyle ankara merkezde memurlara ulaşım bedava olarak başlamış. diğer illerdeki memurlar da mahkemelere müracaat ederek (eşitlik çerçevesinde) kendilerine de ulaşım ödeneği adı altında ( o ildeki bir aylık) iett kart bedeli gibi bir ödenek her ay verilmelidir. fakat haber sitelerinin bu ödeneği tüm ülkeye uygulanacak bibi bir ağız kullanması çok yanlıştır.
  Cevapla
 • cemal akkuş 4 yıl önce Şikayet Et
  allah razı olsun. dünyada halkını bu kadar düşünen bir hükümet daha yoktur, hala bazıları nankörlük ediyor. adamlar hizmet için çalışıyor, inadına akp!
  Cevapla
 • CENGAVER 4 yıl önce Şikayet Et
  TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINA %50 İNDİRİMLİ BİNEBİLSİNLER OLSUN BİTSİN !. Ne gerek var bu kadar tantanaya, Zaten Merkezdeki pek çok kurumun personeli Servisle taşınıyor, Servis olayı sadece Taşrada yetersiz, MÜJDE SUNACAKSANIZ ! TÜM MAĞDURİYETLERİ AZALTACAK OLAN HEM KAMUNUN VERİMİNİ BÜYÜK ORANDA ARTIRACAK HEM DE DEVLETE HİÇ BİR MALİYETİ OLMAYAN BECAYİŞ OLAYININ KAPSAMI TÜM KURUMLARDA GENİŞLETİLMELİ, HEM DEVLETE ZARARI BÜYÜK OLAN HEMDE VERİMİ BÜYÜK ORANDA DÜŞÜREN MAĞDURİYETLERE SEBEP OLAN ZORUNLU ROTASYONLAR KALDIRILMALI
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle