Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Binlerce memura müjde! O yardım geri geliyor

IMF'nin 2001 krizinden sonra kemer sıkma önlemleri çerçevesinde kaldırılan memura servis yardımı ‘kısmen' geri geldi. Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında çalışan memurlar, işe geliş gidişlerinde servis hizmetinden ‘ücretsiz' yararlanacak.

Binlerce memura müjde! O yardım geri geliyor
Eklenme: 12 Eylül 2013, 06:33 / Güncelleme: 12 Eylül 2013, 13:18 / 83,178 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık, Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memur, 1 Ocak'tan itibaren ücretsiz servis kullanacak.

İlk adımı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı TEDAŞ atarken, 10 bin memur için 9 Ekim'de servis ihalesine çıkacak.

Hürriyet'ten Aysel Alp'ın haberine göre; 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinden, Başkent'teki memura piyango vurdu. Memur-Sen'in tüm memurlar için istediği 'ulaşım yardımı' ekonomi bürokrasisinin ısrarlı itirazları sonrası 'merkezdeki' memurlarla sınırlandırıldı. Toplu sözleşme metnine 'bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan memurlar servis hizmetinden yararlanır' hükmü konuldu.

Bu çerçevede Maliye Bakanlığı, sağlık bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı gibi bakanlıklar ile bunlara bağlı kuruluşların merkez teşkilatında çalışan on binlerce memur 'ücretsiz servisten' yararlanma olanağı bulacak.

9 EKİM'DE İHALE

2014 yılından itibaren yürürlüğü girecek olan servis hizmeti ile ilgili ilk adım Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen'in girişimleri ile Enerji Bakanlığına bağlı EÜAŞ,TEDAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlükleri attı. TEDAŞ Genel Müdürlüğü, EÜAŞ ve TEİAŞ'la birlikte yaklaşık 10 bin memur için 9 Ekim'de ihaleye çıkma kararı aldı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul ''Özelliklede Büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmayışı nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Çift araçla kuruma gidip gelen memurlarımızın ulaşım masrafı 200 liraya kadar çıkarken; tek araçla gelenlerin 100 lirayı buluyor. Dolayısıyla memurlarımız bu masraftan kurtulmuş olacak" dedi.

Tonbul, bunun bir başlangıç olduğunu belirtirken, önümüzdeki toplu sözleşme süreçlerinde özellikle büyükşehirlerde çalışan memurların tamamını kapsama aldırmak için uğraşacaklarını söyledi. Diğer bakanlıkların da Ocak ayından itibaren bu servis hizmeti verebilmeleri için şimdiden çalışmalara başlamaları gerektiğine dikkat çeken Tonbul, Memur-Sen olarak diğer bakanlık ve bağlı kuruluşlar için de görüşmeler yapılacağını vurguladı.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 20 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Doğrucu Davut

12.09.2013 08:14

Öğretmenler?. Öğretmenlere de otobüslerin ücretsiz olması gerekir. Servis seçeneği öğretmenlere uygun gözükmüyor. En azından belediye otobüsleri ücretsiz olmalı.

Kadir TELLİ

12.09.2013 08:14

TAŞRADAKİ MEMURLAR NEDEN SEÇİLİYOR AYNI KAMU HİZMETİMİ VERMİYORLARMI. Evet Merkez' de yani Büyük şehirde çalışanlar servis ücreti sıkıntısı çekiyorlar ama taşradakilere de servis sağlama imkanı olmayanlara da ücreti edinsin sosyal adalet sağlansın neden yemek ve servis ücreti alan bazı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara verilirken bir başka kurum ve kuruluşta çalışanlara verilmiyor . Biz verilmesini eleştirmiyoruz aksine sosyal adaleti sağlanması bakımından eşit hak ve adalete sahip olmak istiyoruz son 10/15 yıldır memura verilenler sadaka verdiğin dilenci tarafından elinin tersi ile itilecek cinsten rakamları geçmemekte. Oysa Temel İhtiyaç ve temel tüketimlere verilen zam ile artışlar karşısında erimekten kurtulamamaktadır.

alper

12.09.2013 09:20

haklısınız davut hocam. okullarda çalışan öğretmen ve diğer personel içinde servis işi zor ama belediyelerle anlaşılıp otobüsler ücretsiz yapılabilir.

Kadir TELLİ

12.09.2013 09:29

EĞİTİMİN VE SAĞLIĞIN ÜÇRETSİZ OLMASI GEREKEN SOSYAL DEVLETTE BUNLARA ÜÇRET ÖDÜYORSAK..... Sosyal devlette eğitim ve sağlığın devletin ücretsiz hizmet vermesi gerekirken bunlara normal sosyal devlet yapısına aykırı olarak ücret karşılığı hizmet alırken öğretmenlere toplu taşıma araçlarından ücret almama gibi bir durum olabilir mi sence birde şu var ki halkına genel yaşam için gerekli ihtiyaçlarını devlet fonlarınca karşılayan Libya lideri Kaddafi yi hizmet alan halkı devirmedi mi böylede düşünmek lazım

Nuri AYKUT

12.09.2013 10:12

Helal Olsun. Nasıl bir devlet anlayışı anlamadım. Zamlar yakındır yeni yeni zamlar yakındır nereden karşılıcaklar bu giderleri. Zaten deli dünya zam yapıyosunuz memura bide serviside yapın tam olsun. Çiftçi nasıl borcumu kapatırım diye kara kara düşünsün dursun. Bundan 10 yıl önce biber 1 liraydı mazot 2 2,50 lira gübre 20 yem 20 lira kadardı, bugün biber 1 lira mazot 4,60 lira gübre yem 50 60 lira nasıl bir düşünce yapısı ya bu eskiler köylü milletin efendisi derdi şimdi öyle duruma düştü ki kölesi haline geldi. Devlet destekleme yapıyor.