Memura büyük af geliyor!

Memura büyük af geliyor!

Giriş: 09 Ocak 2013 07:33 37,815 Okunma Güncelleme: 09 Ocak 2013 15:45 7 Yorum

Tüm memurların geriye dönük 17 yıllık sicilleri affedilecek. Atılma zorlaşacak. Disiplin cezası alan aday memurun memuriyet umudu devam edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memuru sevindirecek 3 af paketi hazırladı. Bakanlığın hazırladığı "Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı" ile memurların tüm disiplin suçlarının affedilmesi öngörülüyor. Taslağa göre memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 1 Ocak 1995'den 11 Eylül 2012'ye kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilecek.

'Yüz kızartıcı'ya yok

Ancak; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ile devlet sırlarını açığa vurma suçları nedeniyle görevleriyle sürekli olarak ilişik kesilmesi sonucunu doğuran disiplin cezaları kapsam dışında.

Kapsama giren disiplin cezaları affedilirken, suçu işleyenler hakkında disiplin soruşturması ve kovuşturması yapılamayacak. Süren disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılacak. Kesinleşmişler uygulanmayacak. Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki disiplin cezalarına dair kayıtlar, ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalacak ve dosyalarından çıkarılacak. Disiplin cezalarının affı, ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden bir talep hakkı vermeyecek.

Asker kapsam dışı

Aldıkları disiplin cezalarına karşı daha önce dava açan memurlar, af yasası çıktıktan sonra 30 gün içinde davaya devam etmek istediklerini mahkemeye bildirmedikleri takdirde dava düşmüş sayılacak. Davasından vazgeçmeyen, ancak sonunda davayı kaybeden memurlar da bu aftan yararlanabilecek. Memura getirilen sicil affından 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ile 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'na tabi personel yararlanamayacak.

Memuriyetten atma zorlaşıyor

Hazırlanan bir başka tasarıyla da memuriyetten atılma bir kademe zorlaştırılıyor. Tasarı, 657 sayılı kanunun 129'uncu maddesinde yer alan "memurluktan çıkarma cezası" ifadesinin "kademe ilerlemesinin durdurulması ve memurluktan çıkarma cezası" olarak değiştirilmesini öngörüyor. Buna düzenlemeyle savunma hakkının kapsamı genişliyor. Memura, atılma öncesi kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesinin önünü açıyor.

Aday memura yeni haklar var

Aday memurlar 1 yıllık adaylık süresi içerisinde, işe birkaç defa geç gelmek gibi en küçük disiplin cezası aldıklarında asil memuriyete geçme hakkını kaybediyorlar. Yeni tasarıyla devlet memurluğundan çıkmayı gerektiren fiiller hariç, disiplin cezası alan aday memurların memurlukla ilişkileri kesilmeyecek. 657'nin ilgili maddesinde yapılacak değişiklikle aylıktan kesme cezası alan aday memurlar, ilişkileri kesilmek üzere disipline sevk edilecek.

Kaynak: Bugün

 • BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım
 • ahmet ilhan

  önce başörtüsü hürriyeti 09 Ocak 2013 21:05

  sicil affından önce masum bayan memurlara kur'anın emri olan örtü hürriyeti verilsin. rahmetli islam kahramanı şehid adnan menderes 1 aylık iktidarında ezanı muhammedi (sav) yasağını kaldırmıştı. biz örtü hürriyetinde 10 yıldır çok geç kaldık. ezanı muhammedi (sav) hürriyeti ülkeyi 50 yıl birden kalkındırdı. örtü hürriyeti inşaALLAH ülkemizi 100 yıl birden kalkındıracak. rabbimiz büyük lutuf sahibidir. rabbim biz bacılarımıza gerçek örtü hürriyeti ancak senin lutfunla olacağına yürekten inanıyoruz. örtü hürriyeti hangi kahramana nasib olur, biz gerçekten bilemeyiz.

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • CENGAVER

  ilk önce memurların aile bütünlüğünü sağlayın ! 09 Ocak 2013 14:13 - Toplam 8 kişi beğendi.

  acilen aile bütünlüğüklerinin sağlanması lazım, eşler arası mesafenin 90 km gibi zalimce bir mesafeden en fazla 20- 25 km düşürülmeli, hiç bir aile anne başka yerde, baba başka yerde çocuklar arada rezil olmamalı, becayiş sistemi tüm kurumlara getirilmeli, eş durumu tayinlerinde kadro derece farkı kaldırılarak bunun yerine eşlerin karşılıklı rızası sonucu isteyen eş diğerinin yanına kolaylıkla tayini yapılabilmeli, bozun bu ingiliz oyununu, son yıllarda aile bütünlükleri büyük oranda parçalandı, aile bütünlüğü parçalanmış bir toplum daha fazla dayanamaz çöker,

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • Abdullah Genc

  memuriyetten atılma kolaylaşsın 09 Ocak 2013 13:21 - Toplam 9 kişi beğendi.

  gericilik-şeriat bahaneleriyle alınan disiplin cezaları hariç diğerleri affedilmesin. rüşvetçinin, tacizcinin cezası niye affediliyor?! işini hakkıyla yapmayan, savsaklayan, şikayet konusu olan kişiler disipline sevkedilsin, basit maaş kesme cezalarıyla kurtulamasın. devlet, sırtını dayama kapısı olmasın. hakkıyla memuriyeti yapacaklar o görevlere gelsin. memuriyete can atan nice vatandaş var. bu anlamda özel sektör mantığı olsun, keyfi işten atmalar anlamında değil.

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • remzi

  iş garantisi özel sektör içinde uygulansın 09 Ocak 2013 10:55 - Toplam 19 kişi beğendi.

  ben memurum ama özel sektör çalışanları içinde tedbirler alınsın işçisini çıkaran işverene ağır yaptırımlar gelsin özel sektörde herşey pamuk ipliğine bağlı

  + Bu Yorumu Beğen
 • anadolubeyi

  müthiş bir haber 09 Ocak 2013 10:14 - Toplam 14 kişi beğendi.

  bozdurun bozdurun harcayın. memurlarla bu kadar alay edilmesini size yakıştıramıyorum. memurun derdi bu mu?

  + Bu Yorumu Beğen
 • TÜM YORUMLARI OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN!

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR

EN ÇOK OKUNAN

EN ÇOK YORUMLANAN

 • Yazılım: TE Bilişim
 • Tasarım: Sanatkar Creative
 • Sistem: NETCEN Teknoloji
Nokta Elektronik Medya Ltd. Şti. Copyright © 2003-2014 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam İletişim