GSS prim borcu olanlara af geliyor

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor.

GSS prim borcu olanlara af geliyor
GSS prim borcu olanlara af geliyor
GİRİŞ 11.11.2013 07:16 GÜNCELLEME 11.11.2013 07:16

Düzenlemeyle gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte artan GSS prim borçları, yeniden yapılandırılacak. Yaklaşık 550 bin kişi yapılandırmadan faydalanacak.

Zaman'ın haberine göre; Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlara yeniden yapılandırma ve af geliyor. Gelir testine girmediği için en yüksek düzeyden borç çıkarılan ve faiziyle birlikte kabaran GSS prim borçları yeniden yapılandırılacak. Gelir testine girmediği için adına aylık 245 TL borç çıkarılan yaklaşık 550 bin kişi yapılandırma kapsamında olacak. Bu kişiler kendilerine verilecek 3-4 aylık sürede gelir testine girerlerse gelirlerine göre prim ödeyecekler. Kendilerine çıkarılan en yüksek limitten prim borcundan kurtulacaklar. Gelirleri asgari ücretin üçte birinden az ise GSS primleri devlet tarafından ödenecek. Geçmiş borçları da silinecek. SGK da 4 milyarlık alacağını yeniden yapılandırmış olacak.

Kısa bir süre içerisinde Meclis'e gelmesi beklenen af düzenlemesinin gelir testine girmeyenlerin yanı sıra gelir testine girip borcunu ödemeyenleri de kapsayabileceği belirtiliyor. Bu kişiler de af kapsamına girerse prim borçlarının faizleri silinecek. Ana parayı da taksitle ödeme imkanı sunulacak.

Yeşil Kart sisteminin yerine ikame edilen gelir testi sistemine göre sosyal güvenlik kapsamında olmayan kişiler, gelirine göre GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verilerine göre 75 milyon 627 bin kişilik Türkiye nüfusundan 63 milyon 110 bini sosyal güvenlik kapsamında. Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanıyor. Yine SGK verilerine göre 11 milyon 979 bin kişi gelir testine girdi.

GSS primleri, kişilerin gelirine göre kademeli olarak belirleniyor. Kişilerin geliri, valilik ve kaymakamlıklardaki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından yapılan testlerle belirleniyor. Bu testlere göre aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 340 TL'den az gelir elde edenlerin primini devlet ödüyor. Aynı şekilde geliri asgari üçte biri ile brüt asgari ücret tutarı olan 1021 TL'ye kadar olanlar ise 40 TL GSS primi ödeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Bu sisteme göre ailede kişi başına geliri brüt asgari ücret ile bunun katına olan 2.043 TL arasında olanlar 122 TL, aylık gelir asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 245 TL GSS primi ödüyor. Gelir testine girmeyenler de en üst sınır olan 245 TL'den borçlandırıldı.

Vatandaşların GSS konusundan yeterince haberdar olmaması veya değişik nedenlerle yüz binlerce kişi bu teste girmedi. Bu kişilere en üst sınır olan 245 TL'den çıkarılan GSS prim borçları önemli bir yekün tutuyor. Bu kapsamda SGK'nın toplam alacağı da 4 milyarı aştı. Şimdi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, GSS prim borcu olanlara yeni bir fırsat tanıyacak. Daha önce gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlar, kendilerine verilecek 3-4 ay içinde yeniden gelir testine girebilecekler. Böylece bu kişilerin borçları eğer gelirleri 340 TL'nin altında ise silinecek. Eğer gelirleri 340 TL'nin üzerindeyse bu kez gelirlerine göre prim ödeyecekler. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulacaklar. Gelir testi uygulaması kapsamında 11 milyon 979 bin kişi teste tabi tutuldu. Teste girenlerden yaklaşık 8 milyonun geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için bu kişilerin primini devlet ödüyor.

ETİKETLER
GGS
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ertan Tecimer 4 yıl önce Şikayet Et
  Hırsız VAR. Bu nasıl rezillik arkadaş? Okulum bitti askere gittim, askerden geldim ay işsiz kaldım. Geçen ay öğrendim ki 575 TL borç çıktı . 13 gün önce işe girdim ve bugün tekrardan baktım adamlar tam 3000 TL daha eklemiş. Şu anki borcum 3575 TL. Bu nasıl iş ? Ben devlet hastanesine gittiğimde adamlar bana vezne şu tarafta diyor? Madem beni sigortalı yapıyorsun DEVLET (!) neden hastanenden faydalanamadım da gidip özel hastaneye para baydım? Madem böyle bi sistem uyguluyorsun tebligat gönder. Deki; böyle bir sistem hayata girecek kabul edecekseniz şuraya başvurun. Ama yook siz anca milleti soyun anca lap lap yeyin. resmen yasal dolandırıcılık
  Cevapla
 • embafer han 4 yıl önce Şikayet Et
  gss yi cikaranlarin vebali. İşten çıktıgımda devlete ödenmiş 7 yıllık prim tutarim 50.000 tl idi..İşten çıkmışım,onun bunun yanında kalırken ben kendimi sigortam yok sanıp ,ayağıma çivi battıgında bile hastaneye gitmedim. Ama meğer devlet beni 2 yıl önce arkamdan habersiz sigortalamiş ve 5bin tl borç çikarmiş..Borç yazmış ve o borcu ödemeden hastaneye sokmuyor beni..Yani 5 tl lik pansuman hizmeti almam icin 5bin lirayı önce öde diyor,Geçmişte ödediğim 50bin lirayı da yok sayıyor.Sigortalı olduğum dönemde de ,çalişmadığım dönemede de bir kez bile hastane hizmeti almadim bu arada.Devlet işsiz ve gelirim olmadığını İŞKUR'a yaptığım başvurudan da bilirken neyin gelir testine zorluyor beni?Sorun şu,bizim devlet sanki herkes hersabah resmi gazeteyi okuyor kabul edip,haberi olmayan adami suç işlemiş sayıyor.oysaki avrupa kişiye özel sicil tutar ,durumuna uyan menfaat ve sorumluluklarını kişiye bizzat bildirir.
  Cevapla
 • yolcu66 4 yıl önce Şikayet Et
  Neye göre tespit yapılıyor. .Ben işsiz oldugum halde bana aylık 40 tl ödeme çıkmış sanki ben askari ücretli çalışanım gibi muamele yapılmış.Babam emekli ben bekarım babamın evinde kalıyorum.Buradan yetkililere sesleniyorum siz sözlü beyanlara göremi işlem yapıyorsunuz yoksa görevli arkadaşlar evlere gelip kendi gözleriyle görüp öylemi değerlendirme yapılıyor.Size söyleyim arkadaşımla ben küçükçekmece kaymakamlığına gittik durumlarımızı beyan ettik babasının 4 evi degerli arazisi ve o arkadaşın üzerine araba olmasına ragmen hepside çalışmasına rağmen tabi resmi kayıtlarda çalıştıkları görünmüyor nedense o arkadaşa yeşil kart çıkmış bana 40 tl .Anlıyacagınız adaletli bir şekilde tespit yapılmıyor.Biz derdimizide sıkıntımızıda yüce ALLAH'a havale ettik sadece bunları bilin diye yazıyorum.Birde af çıkacakmışmış sanki ben bir hizmet aldım bir alışveriş yaptımda beni af edecekmiş.Mahşerde görüşürüz
  Cevapla