Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Emeklilikte yaşa takılanlara müjde!

Emekli olabilmek için yaşa takılanların sorununu çözecek formül belirlendi. Mali hesaplamalar sürüyor, düzenleme Eylül ayında hayata geçirilecek...

Emeklilikte yaşa takılanlara müjde!
Eklenme: 09 Temmuz 2013, 09:23 / Güncelleme: 09 Temmuz 2013, 09:23 / 59,530 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Prim gün sayısını doldurup emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde geldi. Düzenleme için tarih belli oldu. Bürokratların yaşa takılanlara yönelik hazırladıkları formüller, Eylül'de Bakanlar Kurulu'na sunulacak. Yapılacak çalışmalarla, yaşa takılanların sorunları çözüme kavuşacak. Düzenlemenin de aynı ay içeresinde çıkartılması bekleniyor.

MAAŞTAN YÜZDE 7 KESİNTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının çözümü için bürokratlara talimat vermişti. Bürokratlar, çalışmalarını tamamladı. Özellikle emekli olmasına 2 yıl ve daha az süre kalanlar üzerinde duruluyor. Çalışmaya göre; bu kişiler, maaşlarından yüzde 7 ila 11 oranında kesinti yapılarak emekli olabilecek. Çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. Uygulama mali sistemi bozmayacak şekilde değerlendirilecek. Son olarak da düzenleme Bakanlar Kurulu'na gönderilecek.

SORUN 1999'DA ORTAYA ÇIKTI

1999 yılında çıkartılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirilmişti. Buna göre; 1999 yılından sonra işe girenler için daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58'e, erkeklerde ise 43'ten 60'a çıkartılmıştı. SSK'ya tabi çalışanların emeklilik gün sayıları ise 7 bin olarak belirlendi. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük 'kademeli yaş ve gün şartı' getirildi

Kaynak : Milliyet

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 18 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

nef arkeder

09.07.2013 09:45

CHP YE KIZIP KÖTÜ LAF EDENLER !!!!!!. erkekler de 43 kadınlarda 38 yaş emekliliği CHP yapmıştır. o yaşlarda emekli olanlar şimdi lütfen yatıp kalkıp CHP hükümetine DUA etsinler.o dönemden bu döneme işçi sınıfın da bir değişiklik oldu mu ? evet 20-30 sene önce her işe giren mutlaka maaşından ayrı ikramiye !!! de alıyordu ,sosyal hakları vardı ; yol parası ! sene de 2 kez ayakkabı yada ayakkabı parası ! kömür parası ! bayramlarda çeşitli hediyeler !! şeker havlu et vesaire bunların hepsi chp döneminde olmuştur.şimdi akp dönemin de patron işçisine ne veriyor ?????evet kuru bir maaş ve 60 yaş emekliliği.lütfen hak tan adaletten bahsetmeyin .

yücel özel

09.07.2013 09:55

çalışma bakanı.... ortalıkta böyle bir haber var fakat gecen bi kanalda izledim çalışma bakanı böyle bir çalışma yok dedi...yanlış anlaşılma var dedi...şimdi neye kime inanalım...çıkan haberleremi? çalışma bakanına mı? ben sıkı takip ediyorum bu olayı zira bende yaşa takılanlardanım. 45 yaşındayım pirimim 8 100 ün üzerinde ama yaşı bekliyorum 4 sene var daha...

Yavuz Selim

09.07.2013 10:18

Başta 38 yaş emekliliği ve 3 anahtar söz verenler suçlu. Sosyal Güvenlik hassas denge işidir, her gelen siyasi kendi koltuğu uğruna Sosyal güvenlik politikasını alt üst etti. Başta bu işin sorumlusu elbette CHP sonra DEMİREL dir. Bu işler öyle bakkal işleitilir gibi işletilmez. 38 yaş emekliliği oldu da ne oldu Sosyal Güvenlik Kurumunun aktüer dengesi bozuldu, normalde 4 çalışan 1 emekliyi finanse etmesi gerekirken şu anda 1,78 çalışan 1 emekliyi finanse ediyor. İşte bu denge bozukluğu O övgüyle bahsettiğin CHP ve nurlu Demirel sayesinde oldu. Belki 38 yaş emekliliği ya da süper emeklilik, ya da tescilde yaş sınırı olmaksızın yapılan emeklilik(1980 lerde yeni doğan çocuğu tescil ettirip primlerini yatırırsanız 20 yaşında emekli oluyordu) olmasaydı şu anda emeklilik yaşı 60-65 yerine 50 de kalırdı. Ben de 60-65 yaş emekliliğine karşıyım ama dengeyi bozanları da milletimiz bilsin.

adnan özbaylar

09.07.2013 10:27

Hiç umutlanmayın... Yarın diğer bakan çıkar öyle bir çalışmamız yok der..Ertesi günü maliye bakanı çıkar Türkiye bu yükü kaldıramaz der..v.s....herkesin ağzında bir sakız var..Vatandaş beklesin bakalım...

ahmet asan

09.07.2013 10:48

LÜTFEN. Bu konuda müjde vermeyin artık.. gına geldi gerçekleşmeyen müjdelerden...