Enflasyon baş nedeni olmuştu! İnceleme başlatıldı

Rekabet Kurumu, bazı yaş sebze-meyve ürünlerindeki aşırı pahalılığın rekabeti bozan davranışlardan kaynaklandığı duyumunu aldığını ve inceleme başlatıldığını açıkladı.

Enflasyon baş nedeni olmuştu! İnceleme başlatıldı
Enflasyon baş nedeni olmuştu! İnceleme başlatıldı
GİRİŞ 17.05.2017 16:44 GÜNCELLEME 17.05.2017 16:45

Rekabet Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, piyasalarda etkin rekabeti ve tüketici refahının artmasını hedefleyen kurumun, faaliyetleri ve kararlarıyla tüketicilerin nitelikli ürünlere uygun fiyatlarla sahip olmasını sağlamaya çalıştığı belirtildi.

Kurumun, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da rekabeti bozucu davranış ve eylemleri engelleyeceği ve gerektiğinde yaptırım uygulayacağının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere, alt ve orta gelir grubundaki tüketicilerin enflasyon artışından etkilenmesi daha fazladır. Son dönemde yaş sebze-meyve başta olmak üzere alt ve orta gelir grubundaki aile bütçesi içinde yüksek harcama oranına sahip gıda ürünlerinde aşırı fiyat artışlarının, sektördeki firmaların rekabeti bozucu veya engelleyici davranışlarından kaynaklandığı duyumları alınmıştır. Yaş sebze-meyve ürünleri piyasalarında rekabeti bozan her türlü davranış ve eylemlere yönelik incelemelere başlanmıştır.

'AĞIR YAPTIRIMLAR'

Özellikle hal ve toptan satış fiyatlarıyla süpermarket ve perakende satış fiyatları arasındaki yüksek farkların kamuoyunda da ciddi rahatsızlıklara yol açtığı görüldüğünden, Rekabet Kurumu uzman personeliyle yaş sebze-meyve sektörünü mercek altına almıştır. Ortaya çıkacak rekabet ihlalleri ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek. Rekabeti engelleyen ve tüketicinin cebinden çalmaya yönelik her türlü rekabet ihlali, karşısında Rekabet Kurumunu bulacaktır."

Öte yandan gıda fiyatları, son dönemdeki enflasyonun başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  10 liraya muz, 7 liraya domates satıyorlar. Çilekler, havuçlar, salatalıklar resmen GDO kurbanı, eciş bücüş şekillere dönmüşler. Tarım bakanlığı el atmayacaksa kim el atacak bu tarım düşmanlığına...
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi kim inecekse insin başta sebze meyve olmak üzere gıda piyasası resmen uçtu. Gelirde orta asya ama giderde avrupa gibi olduk. Buna lütfen biz çare ey bakanlar. Kağıt üzerindeki istatistiklere itimat etmeyin inin halkın içine. Durum pekte iyi değil ne yazık ki.
  Cevapla
 • ahmet aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  duyda inanma. atı alan üsküdarı geçti.
  Cevapla
 • He he yaw 1 yıl önce Şikayet Et
  Millete 8 liraya domates 9 liraya salatalik yedirin sonra da yaptirim yapacaz diye zirvalayin. Haramdir bu memlekette bu fiyatlar, satana yaptirimin yoksa yoneten olarak vebal senin boynunda, boşa oturmayacaksin orda...
  Cevapla
 • Tatar 1 yıl önce Şikayet Et
  Millet suriyelilerden bıktı acil çare bulunması lazım
  Cevapla
 • Kerim 1 yıl önce Şikayet Et
  Kiralarda bunlar yüzünden uçtu ve tabi iş bilmez kiraya bel bağlamış ev sahipleri yüzünden. Ev sahibine faturaya vergiye çalışıp duruyoz bir monotonluk geldi bana.
  Cevapla
 • ahmet aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  kendi ülkemde yetim kaldım. ne muayene ücreti ne ilaç parası var. ben neden 97 lira ödedim o ödemedi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle