Kendi imkanlarıyla yaptı! Siparişlere yetişemiyor...

Batman’ın Gercüş ilçesinde yaşayan çiftçi Mehmet Şah Avcı, kendi imkanları ile organik tavuk çiftliği kurdu. 15 tavukla başladığı işe kısa sürede 170 tavuğa ulaşan Avcı, şimdiden siparişlere yetişemez duruma geldi.

Kendi imkanlarıyla yaptı! Siparişlere yetişemiyor...
Kendi imkanlarıyla yaptı! Siparişlere yetişemiyor...
GİRİŞ 26.03.2019 12:12 GÜNCELLEME 26.03.2019 12:12
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Gercüşlü çiftçi Mehmet Şah Avcı, organik tavuk ve yumurta üretimi için 15 tavuk aldı. Tavuklarını yaptırdığı küçük bir odada besleyen Avcı, ilk başlarda elde ettiği yumurtaları satmak yerine kuluçkaya bıraktı.

Bir süre sonra çıkan civcivleri de besleyen Avcı, kısa sürede 170 tavuğa ulaştı. Tavukların artması ile yumurta sayılarında da artış yaşayan Avcı, bir miktarını kuluçkaya bıraktığı tavukların kalanlarını da satmaya başladı.

Kendi imkanlarıyla yaptı! Siparişlere yetişemiyor...

Çok cüzi bir miktar harcayarak kendi organik tavuk çiftliğini kuran Avcı, hem tavuk hem de yumurtalara olan talebi karşılayamaz duruma geldi. Avcı’nın en büyük hedefi, tavuk entegre çiftliği kurarak bölgenin organik tavuk ve yumurta üretim merkezi haline gelmek.

Konu ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Avcı’nın yeğeni Süleyman Avcı, dayısının kendi imkanları ile çiftliği kurduğunu söyledi.

Kendi imkanlarıyla yaptı! Siparişlere yetişemiyor...

Süleyman Avcı, “Dayım kendi imkanları ile tavuk çiftliğini açtı. İlk başta 15 tavuk ile başladı daha sonra beraber civar köyleri gezdik oralardan topladığımız tavukları buraya getirerek tavuk sayımızı 170 yaptık. Tamamen organik olduğundan dolayı yumurta siparişini yetiştiremiyoruz. Çok siparişlerimiz var şuanda ama yetiştiremiyoruz. Havaların sıcak olmasıyla birlikte yumurta sayımız artacaktır. Tabii ki de hedefimiz köy tavuğunu artırarak yumurta sayımızı çoğaltmaktır. Hem içeride yumurta yapıyorlar hem de dışarıda. Dışarı da yumurta yaptıkları zaman yumurtaları toplarken zorluk çekiyoruz. Hedefimiz tavuk entegre çiftliği kurup bölgenin organik tavuk ve yumurta üretim merkezi haline gelmek” dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
tavuk çiftliği
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Yahya 21 saat önce Şikayet Et
  O kadar oluyor
  Cevapla
 • alp 1 gün önce Şikayet Et
  akşam oldumu kümesine girecek sadece arpa buğdayla ve doğadan bulduklarıyla beslenecek ve ticari düşünceyle yetiştirilmeyecek ki yumurta yedim diyeceksin
  Cevapla
 • Kabuksuz_tospa 3 gün önce Şikayet Et
  Kapalı yerde, suni yemle beslenen tavuğun yumurtası organik değildir. Tavuk gezecek, börtü böcek yeşillik yiyecek, ancak öyle olur organik.
  Cevapla
 • adil 1 hafta önce Şikayet Et
  organik olarak çok emek verdim yetiştirdim son iki yılda 400 tane tavuk aşılarını vurduğum halde vitaminlerini verdim sürekli ne gerekiyosa yaptım malesef öldüler
  Cevapla
 • Ayşe Demir 1 hafta önce Şikayet Et
  Sürekli yemle beslenen tavuğun yumurtası organik olmaz. gezecek bulduğu börtü böcek ne varsa yiyecek öyle olur organik.
  Cevapla
 • Adem 4 gün önce Şikayet Et
  kesinlikle katılıyorum, oganik, doğal diyorlar ama doğalın tam anlamı ile uygulandığı konusunda hemfikir değilim
  Cevapla
 • ermiş 4 gün önce Şikayet Et
  yem ne ? madenden petroldan falan yapılmıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle