Almanya'da saksıda gördü, Türkiye'de para basıyor!

Rize'nin Pazar ilçesi Derebaşı köyünde yaşayan Erdal Saydı (71) Almanya'dan getirdiği 'Tamarilla' bitkisini bahçesine ekti, büyüyen ağaçlardan meyve toplamaya başladı. Saydı, Avrupa'da tanesi 2 euroya alıcı bulan meyveyi kilosu 10 liradan satışa çıkardı.

Almanya'da saksıda gördü, Türkiye'de para basıyor!
Almanya'da saksıda gördü, Türkiye'de para basıyor!
GİRİŞ 25.01.2019 16:13 GÜNCELLEME 25.01.2019 16:15
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Almanya'da, 45 yıldır halı yıkama fabrikası işleten Erdal Saydı, geçen yıl memleketi Rize'nin Pazar ilçesi Derebaşı köyüne döndü. Almanya'da bir arkadaşının saksıda ektiği 'Tamarilla' bitkisinin tohumunu yanında getirerek köyüne diken Saydı, büyüyen ve ağaç halini alan bitkilerden meyve toplamaya başladı. 'Ağaç domatesi' adını verdiği meyvenin ünü kısa sürede ilçeye yayıldı. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı planlayan Saydı, meyve siparişi de almaya başladı.   

 

 

'MEYVE BEĞENİLİYOR'

Avrupa'da tanesinin 2 Euro'ya satıldığını anlatan Erdal Saydı, az miktarda yetiştirdiği meyveyi kilosu 10 liradan sattığını belirtti. Ağaç sayısını çoğaltarak üretimi artırmayı hedeflediğini ifade eden Saydı, "Almanya'da saksıda gördüm, getirip bahçeme diktim. Kısa sürede büyüdü ve sürekli meyve vermeye başladı. Arkadaşlarıma fide dağıtıyorum, meraklı olanlar yetiştiriyor. Meyvesini yiyenler beğeniyor.Bahçeyi büyütüp daha fazla üretim yapacağım" dedi.

 

 

Meyveye 'ağaç domatesi' adını verdiğini belirten Saydı, "Biz buna ağaç domatesi diyoruz. Tamarilla desek kimse anlamazdı. Biz de bu ismi verdik" diye konuştu.

Meyveyi bahçesine eken Mustafa Memoğlu da, "Arkadaşım bunu Almanya'dan getirdi. Bahçede meyveleri görünce ben de kendi bahçeme ektim. Bu bitki gözlere çok faydalıymış. Rize bu meyveyi çok sevdi. Burada iyi yetişiyor. Sürekli meyve veriyor. Gelecek yıl daha fazla ekip satışına başlayacağım" ifadelerini kullandı. 

YAZDIR
YORUMLAR 27
 • deniz 8 ay önce Şikayet Et
  fırsatçıya bak kilosunu 10 liraya satıyor. evini arasak kim ne soğan patates stokları çıkar. bunlar işte hainler.
  Cevapla
 • kardeşş 8 ay önce Şikayet Et
  kilosu 10 lira çok mu kardeş
  Cevapla
 • KAZIM 8 ay önce Şikayet Et
  adam ne güzel üretmiş sabırla birde hain diyorsun çok ayıp acaba sen üretsen kaça satarsın herhalde 100 tl dersin
  Cevapla
 • İbrahim 8 ay önce Şikayet Et
  Almanya'da tanesi 2 Euro'ya satılan bir meyveyi adam kilosunu 10 liraya satıyor . Nasıl bir kafa ki hain olarak yaftalıyor. nerden baksan 10 tanesi 1 kilo gelse Almanya fiyatı 20 EU yapar yani 120 Tl adam 10 Lira diyor hain oluyor.
  Cevapla
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  tosun sen üret o tropik meyveyi de bakalım kaç TL'ye satacaksın
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Hain ne demek bilerek söylüyorsan birşey demiyorum
  Cevapla
 • Muhammed Emin 8 ay önce Şikayet Et
  Ne hayini kardeşim, ben bilirim bu adamı, bizde çiftçilik meyvecilik yaptık. Ne haini, Bu patates değil, ve sen Rize Pazar da sebze meyve fiyatlarını da bilmiyorsun.. Hain derken, haddini bil... İnsanlara çamur atma.. Google de bi ismini araştır, cahil adam... bu adam girişimci...
  Cevapla
 • hımm 8 ay önce Şikayet Et
  bugüne kadar yemedim bişey olmadı
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Okuduğunu anlayıp da yorum yapsan keşke. Tanesini değil kilosunu veriyor senin hesabınla 2 avroya.
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Avrupa’nın alım gücü diye birşey yok, alınan maaşlara göre şahıslar alabiliyor ancak. 1 Euro yu bir TL olarak göreceksin. Şahıs 2 bin Euro maaş alıyor deyince hemen TL ye çevirmeyeceksin. Adamlar Avrupa da çalışıp uçup gelip TR de yaşamıyorlar dolayısıyla TR de ev kirası vs ödemiyorlar. Oranın şartlarına göre aldıkları maaşları harcıyorlar.
  Cevapla
 • man 8 ay önce Şikayet Et
  sen nerde yaşıyorsun ?100 dolara 100 liralık mı mal alabiliyorsun?yoksa tahmin üzeri sallıyormusun?
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Doğru dediklerin . gurbetçi nin kazandığını hemen TL ye çevirmek yanlış.birim fiyatı olarak hesaplanmalı. Birim fiyatı bire birdir
  Cevapla
 • Kral 8 ay önce Şikayet Et
  o kadar anlattınız bir tane verseniz de tadına bakasak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle