Diş hekimi devlet desteğiyle başladı, para basıyor

Elazığ'da diş hekimi Sinan Ateş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldığı 1 milyon lira hibeyle süt işleme tesisinin sahibi oldu.

Diş hekimi devlet desteğiyle başladı, para basıyor
Diş hekimi devlet desteğiyle başladı, para basıyor
GİRİŞ 13.06.2018 14:31 GÜNCELLEME 13.06.2018 14:31
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Mersin Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini birincilikle bitirip yerleştiği memleketi Elazığ'ın Karakoçanilçesinde mesleğini yürüten Sinan Ateş, ilçede istihdam alanı oluşturmak için süt işleme tesisi kurmaya karar verdi. Bunun için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuran Ateş, süt işleme tesisi için 1 milyon lira hibe almaya hak kazandı.

Aldığı destekle Avrupa Birliği standartlarına uygun süt üretim tesisi kurup ilk etapta günde 12 ton süt işleyen Ateş, zaman içerisinde kapasiteyi günlük 50 tona çıkardı, 26 kişiyi de istihdam etti.

Ateş yaptığı açıklamada, yöredeki üreticilerin bazı firmalar tarafından mağdur edilmesi nedeniyle bu işe girdiğini söyledi.

Firmaların aldıkları sütün bedelini ödemediği için düşük gelire sahip üreticilerin büyük sıkıntı yaşadığını vurgulayan Ateş, yakınlarının da aynı durumda olduğunu kaydetti.

Ateş, devlet desteğiyle Karakoçan'a süt üretim tesisi kazandırdığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Karakoçan'a üretim tesisi kazandırdığım için çok mutluyum.12 bin tonla başladık şimdi günlük 50 ton üretim kapasitemiz var. Burayı 35 bin ton kapasiteyle düşünmüştük ama yetmeyince kapasitemizi 50 tona çıkardık. Buradaki süt yetmeyince il dışından Erzurum, Hakkari, Batman, Diyarbakır, Bingöl ve Tunceli'den de süt alıyoruz."

"Bölgenin süt eksiğini biz karşılıyoruz"

Bölgeye büyük katma değer sağladıklarını vurgulayan Ateş, "Elazığ'ın bütün fazla sütünü alıyoruz. Çevre illerdeki fazla sütü de biz alıp işledikten sonra süt ihtiyacı olan bölgelere gönderiyoruz." dedi.

İşletmenin kurulmasında devlet desteğinin önemine değinen Ateş, şunları kaydetti:

"Devletten aldığım hibenin bu işletmeyi kurmamda çok büyük katkısı oldu. Bu işe üreticilerin mağduriyetini önlemek için girdim. Sonra baktım ki bu sıkıntı sadece Karakoçan'da yok Elazığ'da ve bölgede de sıkıntı yaşanıyor. Elazığ ve bölgedeki diğer illerin fazla sütlerini alıp işliyoruz, ardından ihtiyaç duyulan illere gönderiyoruz."

Süt üreticilerinin yaşadığı mağduriyetten dolayı hayvancılık yapmaktan vazgeçmeye başladığına işaret eden Ateş, şunları söyledi:

"Herkes sadece kendi ihtiyacı kadar inek besliyordu. Sütünü alıp içiyordu, üretime hiç katkısı olmuyordu. Paralarını düzenli ödeyince bu işten gelir elde ettiklerini gördüler. 2 ineği olan 10 inek, 10 ineği olan 20 inek, 50 ineği olan ise 100 inek daha aldı. Bu sayede hayvan sayısında artış oldu. İstihdam sağladık, daha iyi olacak."

Bu yatırımın bölge için çok önemli olduğunu belirten Ateş, "İşletmeyi kapatsam 650 aile sütüne alıcı çıkmayacağı için hayvanlarını satmak durumunda kalacak. Bu yüzden bölgenin süt konusunda sigortası konumundayım. Buradaki fazla sütü değerlendiriyorum, köylü de mağdur olmuyor." dedi.

Ateş, 26 kişinin tesiste çalıştığını vurgulayarak "650 aileninde kapısından sütünü alıyoruz. Aylık 50 ton karşılığında üreticilere 2 milyon 500 bin lira ödeme yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Gültekin SARAÇ 11 ay önce Şikayet Et
  Ben verdiği rakamlara baktım 50 kuruşa 1 lt süt alıyor 50 kuruşa hangi çiftçi kazanacak merak ediyorum suda ucuz suyun litresi 1,5-2 lira
  Cevapla
 • VANLI 11 ay önce Şikayet Et
  bu hibe doğu anadolu kalkıınma hibeleridir bu adam zaten 1 milyonu var bu yatırımı bedevaya getirmek için bu yola baş vurmuş 5 yıl boyunca 20 ile 30 kişiyi istihtam etirecek 5 yıl sonra bu para hibe yani zengin işi dokturun bu parası var zaten
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  Ateş yaptığı açıklamada, yöredeki üreticilerin bazı firmalar tarafından mağdur edilmesi nedeniyle bu işe girdiğini söyledi..... haberde bu sözler de var. başka yörelerde mağdur varsa oralardada doktor iş yapsın devlet teşviki var nasıl olsa
  Cevapla
 • ali 11 ay önce Şikayet Et
  Sonra baktım ki bu sıkıntı sadece Karakoçan'da yok Elazığ'da ve bölgede de sıkıntı yaşanıyor. denilmiş haberde , başka illerde sıkıntı var mı haberin olan varsa , diş doktorumuz oralarada el atsın
  Cevapla
 • ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  2 500 000. TL /50 000. Kg 050. TL bir gariplik var.... Ateş, 26 kişinin tesiste çalıştığını vurgulayarak "650 aileninde kapısından sütünü alıyoruz. Aylık 50 ton karşılığında üreticilere 2 milyon 500 bin lira ödeme yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
  Cevapla
 • MİSAFİR 11 ay önce Şikayet Et
  50 tl / 30 gün =1,66 tl ( 50 ton günlük üretim dikkatli okumak lazım)
  Cevapla
 • Osman Kavas 11 ay önce Şikayet Et
  çoğunlukla rakamları gazeteciler yanlış yazıyor, bence böyle bir hata vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle