Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Sadece o bölgemizde 254 milyar TL'lik rezervimiz var

ABD'lilerin hazırladığı rapora göre Türkiye'de 424 milyar metreküp kaya gazı rezervi var.

Sadece o bölgemizde 254 milyar TL'lik rezervimiz var
Eklenme: 21 Şubat 2013, 08:28 / Güncelleme: 21 Şubat 2013, 15:32 / 59,109 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

ABD'de ilk adımları atılan ardından İngiltere, Kanada ve Çin başta olmak üzere dalga dalga yayılan şeyl petrol ve gaz üretimi Türkiye 'nin de umudunu artırdı.

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi Yönetim Merkezi'nin 'Yeni Metotlara Göre Doğalgaz Aramacılığı' raporuna göre Türkiye'deki kaya gazırezervi 424 milyar metreküp düzeyinde.

Habertürk'te yer alan habere göre yılda 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketen Türkiye için bu 10 yıllık tüketime bedel bir rezerv demek.

ABD'nin çalışmasına göre Türkiye'de kaya gazında özellikle iki bölge öne çıkıyor. Marmara Bölgesi 'nde Mezardere ve Hamitabat ile Güneydoğu'da Diyarbakır ile Mardin arasındaki Dadaş Bölgesi geniş rezerv vaat ediyor.

Özellikle Dadaş Bölgesi'nde 254 milyar metreküplük bir gazın olduğu tahmin ediliyor. Sektör uzmanları halen taslak halinde olan yeni Petrol Yasası'nın kilit öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Yeni yasada lisans alanlar bunların üzerine oturamayacak" diyorlar.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Trakya'da kaya gazı potansiyeli taşıyan sahalara yönelik çalışmalar devam ederken, hükümetin radarına Orta Anadolu'daki gaz sahaları da girdi. Maden Tetkik Arama (MTA) ile Orta Anadolu'daki Konya, Ankara ve Kırşehir'de gaz emaresi bulunan bölgelerde araştırmalara girişilirken, buralarda kaya gazı ile ilgili birtakım bulgulara ulaşıldığı belirtiliyor.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 8 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

AKLINYOLUBİR

21.02.2013 10:36

dadaş bölgesi ?. ucuz beyin yıkama projelerini bırakın artık o illeri adı ile telaffuz edin kardeşim........................

RAMAZAN

21.02.2013 12:16

bu haberler sürekli çıkar.... ama ekonomiye kazandırılıp fiyatların ucuzladığı olmuyor doğalgaz 2 senede % 50 artı nerdeyse petrol 5 tl nerdeyse şu bulundu bu bulundu uçak yaptık tank yaptık falan bunlar beni artık heyecanlandırmıyor .

CENGAVER

21.02.2013 12:18

HAZİNELERİN BAŞINDA AÇ ÖLENLER !. Yıllarca böyle şeyler hep söylenir, Yer altı zengini bir ülkemiz olduğu bir gerçektir ama bir türlü icraata geçilmez, yada geçen biz olmayız, kaymağını hep yabancılar yer, böyle hayallerle yaşar gideriz, bu ülkenin kaderi hiç değişmez

mert

21.02.2013 12:21

al iste söylediklerimiz cikiyor. zaten bilinen seylerdi ya. ama nedense bunlari örtenler oluyor hep. tüm olaylarin perde arkasinin sebebi böyle seyler. sionistlerin "göz" diktigi bölge !!!! diyabakirin ilerde dünya ticaret merkezi oldugu anda sasirmayin. zaten basbakanda kendisi bunu 2004de tv lerde uzun uzun aciklamisti.

oguz birinci

21.02.2013 12:26

canım sıkılıyor :). 424 milyar metreküp doğalgaz: üçaşağı beşyukarımı, yoksa netmi :)