55 damacana firmasının yalnız 14'ü temiz çıktı

İstanbul’da satılan 19 litrelik damacana sularının laboratuarda inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı. 55 tanınmış firmanın sularından sadece 14’ü temiz çıktı. Millet lağam suyu bile içiriyorlarmış...

55 damacana firmasının yalnız 14'ü temiz çıktı
55 damacana firmasının yalnız 14'ü temiz çıktı
GİRİŞ 21.07.2012 14:53 GÜNCELLEME 21.07.2012 16:52

Deşifre programı bir skandalı daha ortaya çıkardı. Yaşamak niçin olmazsa olmaz en temel ihtiyacımız olan suya lağım suyu karıştı. Hem de kaynak suyu diye damacana da satılıyor. Damacanaların temizliği yeterli yapılıyor mu? Damacana suyu diye dere suyu mu içiyoruz? Sağlık Bakanlığı usulsüzlüklere karşı ne gibi önlemler almaya hazırlanıyor? İşte bu soruların cevabı dün akşam yayınlanan Deşifre programında masaya yatırıldı.

A Haber ekibi önce 55 farklı markaya ait damacana suyu topladı. Alınan örnekler 10 ayrı labaratuvarda incelendi. Analiz sonucunda 55 numunenin 41'inde insan ve hayvan dışkılarında bulunan bakterilerin olduğu ortaya çıktı. Yani piyasada satılan damacana sularının yüzde 75'i içilemez durumda.

Sağlık Bakanlığı damacana suları üç ayda bir kontrol ediyor. Yılda bir de ruhsat yenileme işlemi yapılıyor. Tahlil sonuçlarını Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Yar. Doç. Dr. Mustafa Aksoy da değerlendirdi:

Kendi suları kaynak olarak yeterli olmayan bazı firmalar zamana zaman ilave kaynak kullanarak kaçak dolum yapabilir. Bunları tespit edersek mutlaka gereğini yaparız. 2012 yılında bizim aldığımız örneklerde yüzde 3 civarında uygunsuzluklar var. Bu uygunsuzluklar da doğrudan ruhsat iptalini gerektirecek şeyler değil.

Peki TÜRKLAB'ın analiz sonuçlarıyla bakanlığın sonuçları neden birbirinden farklı çıkıyor? 19 litrelik polikarbon damacanalar tekrar tekrar kullanıldığı için temizliği büyük önem taşıyor. Çünkü temizlik kuralına uymayan firmaların suları mikroplu çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı sorunun çözülmesi için kaçak dolumların önüne geçilmesi gerektiği görüşünde. Bunu için de çipli damacana uygulaması başlatılacak.

Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Aksoy dün akşam canlı yayınlanan Deşifre programında, "Bu endişeleri gidermek için çipli damacanaları zorunlu hale getirmek istyoruz. Bununla ilgili çalışmaları yakında nihayete erdireceğiz" dedi.

En temel ihtiyacımız olan su için tehlike çanları çalıyor. Vatandaş suya dere suyu karıştıranların da deşifre edilmesini istiyor.

YORUMLAR 29
 • Devlet Memuru 5 yıl önce Şikayet Et
  yetersiz denetimin sonuçları. yetersiz denetimin sonuçları, türklab testleri yapar, sular kirli çıkar. çip takalım hadi, aaa çip satan firma amcamın oğlununmuş. neyse vatandaş 5 tl yerine 6 tl'ye içsin suyu(çipli çipli). senaryo bu! düzgün denetlenmediği sürece çip mip hikaye. çipi mecburi yapmayın, kendine güvenen firma çipsizde satar, ya da vatandaşa çipli su vereceği diyende çipli. hadi!
  Cevapla
 • musa arı 5 yıl önce Şikayet Et
  ewet isim önemli. haber verirken isim de yazılması gerekir ki onların dersini en iyi milletimiz verir yoksa cezalar caydırıcı olmaz diye düşünüyorum
  Cevapla
 • harun zoroğlu 5 yıl önce Şikayet Et
  isim veeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrr............... isim ver ve o mikroplu suları satanları iptal et ...ceza kes hapse at..bu milletin sağlığı bu kadar ucuz mu ya....
  Cevapla
 • yorumlu yorum 5 yıl önce Şikayet Et
  ''piyasada satılan damacana sularının yüzde 75'i içilemez durumda''. dehşete düşüren skandalların bir yerde aşırı yaygınlaşmış olmasının sebebi nedir ? yapılmakta olan denetimlerin ve verilen cezaların aşırı yetersiz oluşu dehşete düşüren skandalların da aşırı fazla olmasına sebebiyet vereceği kuşkusuz....
  Cevapla
 • mehmet guzel 5 yıl önce Şikayet Et
  arıtma su şirketi. arıtma su şirketi bütün damacaları kötüleyip isim vermiyor olabilir mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle