Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

55 damacana firmasının yalnız 14'ü temiz çıktı

İstanbul’da satılan 19 litrelik damacana sularının laboratuarda inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı. 55 tanınmış firmanın sularından sadece 14’ü temiz çıktı. Millet lağam suyu bile içiriyorlarmış...

55 damacana firmasının yalnız 14'ü temiz çıktı
Eklenme: 21 Temmuz 2012, 14:53 / Güncelleme: 21 Temmuz 2012, 16:52 / 45,526 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Deşifre programı bir skandalı daha ortaya çıkardı. Yaşamak niçin olmazsa olmaz en temel ihtiyacımız olan suya lağım suyu karıştı. Hem de kaynak suyu diye damacana da satılıyor. Damacanaların temizliği yeterli yapılıyor mu? Damacana suyu diye dere suyu mu içiyoruz? Sağlık Bakanlığı usulsüzlüklere karşı ne gibi önlemler almaya hazırlanıyor? İşte bu soruların cevabı dün akşam yayınlanan Deşifre programında masaya yatırıldı.

A Haber ekibi önce 55 farklı markaya ait damacana suyu topladı. Alınan örnekler 10 ayrı labaratuvarda incelendi. Analiz sonucunda 55 numunenin 41'inde insan ve hayvan dışkılarında bulunan bakterilerin olduğu ortaya çıktı. Yani piyasada satılan damacana sularının yüzde 75'i içilemez durumda.

Sağlık Bakanlığı damacana suları üç ayda bir kontrol ediyor. Yılda bir de ruhsat yenileme işlemi yapılıyor. Tahlil sonuçlarını Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Yar. Doç. Dr. Mustafa Aksoy da değerlendirdi:

Kendi suları kaynak olarak yeterli olmayan bazı firmalar zamana zaman ilave kaynak kullanarak kaçak dolum yapabilir. Bunları tespit edersek mutlaka gereğini yaparız. 2012 yılında bizim aldığımız örneklerde yüzde 3 civarında uygunsuzluklar var. Bu uygunsuzluklar da doğrudan ruhsat iptalini gerektirecek şeyler değil.

Peki TÜRKLAB'ın analiz sonuçlarıyla bakanlığın sonuçları neden birbirinden farklı çıkıyor? 19 litrelik polikarbon damacanalar tekrar tekrar kullanıldığı için temizliği büyük önem taşıyor. Çünkü temizlik kuralına uymayan firmaların suları mikroplu çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı sorunun çözülmesi için kaçak dolumların önüne geçilmesi gerektiği görüşünde. Bunu için de çipli damacana uygulaması başlatılacak.

Sağlık Bakanlığı Yetkilisi Aksoy dün akşam canlı yayınlanan Deşifre programında, "Bu endişeleri gidermek için çipli damacanaları zorunlu hale getirmek istyoruz. Bununla ilgili çalışmaları yakında nihayete erdireceğiz" dedi.

En temel ihtiyacımız olan su için tehlike çanları çalıyor. Vatandaş suya dere suyu karıştıranların da deşifre edilmesini istiyor.

Kaynak : ahaber

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 29 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

serkan demirel

21.07.2012 15:34

bu firmalar hangi akla mantığa göre açıklanmazlar. bakanlık halkını bu kadar düşünüyorsa neden markaları açıklamaz neden bu firmaların kapılarına kilit vurmaz.

Sütçü İmamın Torunu

21.07.2012 15:49

lanet olsun. ne biçim bir ülkede yaşıyoruz, arkadaş açıklayın bari hangisi temiz hangisi kirli. türk milleti gerçekten çok sağlam bir millet gerçekten. devletin ağır vergilerine yöneticilerinin yolsuzluklarına, özel sektörlerin vurgunlarına rağmen yıkılmadık ayaktayız türksünü söylemeye devam ediyoruz

Hayati Kahveci

21.07.2012 15:51

mide bulandırmayın. şu mübarek günlerde böyle mide bulandırıcı proğramı yapanlar ve yazanlar lütfen firma isimlerini yazsınlar ki almayalım nereden bilelim insafsızları....

SERDAR KEŞKEK

21.07.2012 16:00

firma isimlerini istiyoruz... öyle kuru kuruya eleştirmek veya lağım suyuydu sağlıksızdı şuydu buydu dey.. erkek gibi bir açıklama yapsınlar.. şunlar sıkıntılı şunlar temiz desinler de bizde bilelim.. şimdi herkes kendi kullandığı markadan şüphelenmek zorunda kalacak...

KANAS 1

21.07.2012 16:13

istanbulda. istanbul .. insanlarin sagligi ile oynayan insanlara laf anlatamasiniz ,anlamazlar anlayamazlar .