Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Çocuğu olan memura 140 TL ek ödeme!

0-4 yaş arası çocuğu olan memurlar kreş yardımıyla rahatlayacak.

Çocuğu olan memura 140 TL ek ödeme!
Eklenme: 13 Mayıs 2012, 08:29 / Güncelleme: 13 Mayıs 2012, 10:27 / 31,335 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çalıştıkları kurumda kreş bulunmayan memurlara, her çocuk için bu yıl 140 lira ödenecek.

Çocuğu olan memura 140 TL ek ödeme!

Memur lar, hükümetin zam teklifini sunacağı Pazartesi gününe kilitlenirken, sosyal haklarla ilgili gelişmeleri de yakından takip ediyor. Memur-Sen, özellikle çocuk sahibi olan memurları rahatlatacak bir teklifte bulundu. Buna göre; kamu kurum ve kuruluşlarına ait işyerlerinde görev yapan memurların 0-4 yaş arası çocuklarına yönelik kreş bulunmaması halinde, bu memurlara kreş parası yardımı yapılacak. Geçmişte 2 çocukla sınırlı olan kreş yardımı ödeneğinde bu sınır kaldırıldı.

Her çocuk için yapılacak yardım miktarı da önemli. Kreş hizmetinden yararlanamayan memurların maaşlarına, her çocuk için ilaveten bu yıl 140 lira yatırılacak. Önümüzdeki yılbaşından geçerli olmak üzere kreş yardımı ödeneği 160 liraya yükseltilecek. Her ikisi de memur olan eşlerden erkek, kreş yardımından faydalanacak. Ayrıca kreş yardımı ödeneğinden Damga Vergisi dahil herhangi bir kesinti yapılmayacak. Yani kreş yardımı olarak net 140 lira ödenecek. Bu kreş yardımı tutarı memurun maaşından borç için haczedilemeyecek. Öte yandan sendikaların ulaşıma dair istediği taleplerden bazıları şöyle:

ULAŞIMA 4 TL YARDIM

Servis hizmeti sunulmayan kamu görevlilerine, (fazla çalışma kapsamında görev yapılan günler dahil) çalıştıkları her gün için 4 TL ulaşım yardımı ödensin.
Ulaşım yardımı, ödeme yapılması gereken gün sayısı üzerinden, takip eden ayda aylıkla birlikte verilsin.

Verilecek ulaşım parasından, hiçbir vergi kesintisi yapılmasın.
Ulaşım yardımı, günlük 4 TL'den düşük olmamak üzere her ay toplu taşıma kartı verilmesi şeklinde de olabilir

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 12 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Erkan Yaman

13.05.2012 10:07

ne kadar büyük bir lütuf. muhterem devlet-i Âlimiz, belli sayıda personel çalıştıran işyerlerine kreş mecburiyeti getirir, kendisi bir dairede bu sayının iki katı personel de çalıştırsa kreş açmaz. en düşük kreş parasının 400 lira olduğu memleketimizde şimdi 140 lira kreş parası ödenmesi gündeme gelmiş. o da, verirse!. gerçi, çocuk yardımı diye verilen paranın, çocuğun bez parasını karşılamadığı düşünülünce fazla şaşırmaya gerek yok ancak, çok değerli devlet yöneticilerimiz, devlet kavramının "halktan para toplama mekanizması" olmadığını bir şekilde kabul etmelidir. "yok efendim kanunlar böyle, yok efendim eskiden daha kötüydü" gibi sözler de yanlıştır. zira, "eskiler daha kötü olduğu için" millet halihazırdaki kişileri seçti.

mete bilge

13.05.2012 10:42

140 ye çocuk büyütülebiliyorsa. biz 150 tl verelim de devlet bizim çocukları okutsun giydirsin yemek ihtiyacını karşılasın. çocuğun bez parası bile değil 140 tl dalga mı geçiyorlar.

ALKAN ŞİMŞEK

13.05.2012 11:39

fena değil. bence fena para değil...

coğrafyacı

13.05.2012 12:08

teklif... teklif edilmiş...... müjdeye bak

kartal tibet

13.05.2012 12:36

yorumum urfa acısı kıvamında geldiğinden yayınlanmadı yine . değil mi? hökümete yalakalık zaviyesinden birkaç kelam neşretmek arzusunda bulunsa idim zatıalleriniz bu kelamlarımı bilakal neştederdiler. lakin vuku bulmamış bir nakit hakkında gerçeklerin sizlere bilatat bir mahiyette hatırata getirilmesi ile neşr edilecek olan yorumum tarafınızdan engellenmiş bulunuyor. bu yorumumu da yayınlarsanız kimse bir şey anlamayacaktır. bakalım bu yayınlanacak mı?