Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kidem tazminatı kalkıyor mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kıdem tazminatı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Kidem tazminatı kalkıyor mu?
Eklenme: 05 Şubat 2011, 14:40 / Güncelleme: 05 Şubat 2011, 14:40 / 8,236 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

 
Malatyalı İşadamları Derneği'nin, Holiday Inn Otel'de düzenlenen 45. Aylık Olağan Toplantısı'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kıdem tazminatı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

 Kıdem tazminatı konusunun Türkiye'de işçiler açısından önemli bir sorun olduğunu ifade eden Dinçer, "'Kıdem tazminatı fonu kaldırılacak' demediğim halde benim söylediğim belirtilerek haber yapılıyor. Kıdem tazminatı sorunu Türkiye'de işçilerin sorunudur.

Son yıllarda işlerinden ayrılan 2,5 milyon insanın yalnızca yüzde 7,8'i kıdem tazminatı almaya hak kazandı yüzde 92'si alamadı. Bu işçiler açısından ciddi bir sorundur. İşveren içinde ciddi bir sorundur. İşten çıkış maliyetini arttırmaktadır.

Kıdem tazminatı konusunun tartışılmasıyla ilgili bir karara ihtiyaç var. İşçinin kaybı olmaksızın bu sorunu ortaya koyabilmeli ve tartışabilmeliyiz. Bu konuyla ilgili tartışmalarda, işveren ve işçi sendikalar 'bu bizim için grev sebebidir' diye tehdit ediyorlar. Böyle bir sorun varken bunu yokmuş gibi sayıp görmemezlikten gelemeyiz" dedi.


 
 

Kaynak : İHA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 7 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

baybars can

05.02.2011 14:48

ya peşin verin yada kaldırın..... ya peşin verin yada kaldırın,aylık olarak hesaplayın ve işçiye aylık peşin verin bu kıdem tazminatını,sendikalara verin yoldaşları ile birlikte işçi hakkını işçi adına yhemelerine benim gönlüm razı gelmiyor,yada tamamen kaldırın bu tazminat milletin cebinden çıkıyor siyasi işçiler ve memurlar için,düşüne biliyormusunuz bu ülkede milyonlarca dolar bu işe harcanıyor bir sürü işsiz insan varken.

Selman Mete

05.02.2011 17:17

O da ne ki?.... Özellikle 1994 sonrası belediyecilikte kıdem tazminatı diye birşey kalmamıştır. Burada resmen "taşeron zulmü" işlenmektedir. Ve buna belediyeler ses çıkarmamaktadır.

hscimen

05.02.2011 17:35

KALKSIN TABİ. Sadece çalıştıklarının parasını alsınlar tazminatta neymiş.ondan sonra nası olsa tazminat yüzünden çıkaramazlar diye işi savsaklıyor. gerçi sanayicininde bunu delmek için çözümlerimizde var :)

kadir kaya

05.02.2011 19:17

her seçimde akpye oy verdim ama bunu kabul etmem. tazminatın kaldırılması ortamı istikrarsızlaştırır, güven ortamını yok eder. işverenin daha da rahat işçi çıkarmasını teşvik eder. ben akp liyim. bunu kabul etmem. böyle bir hata akp nin yokolmasına neden olur. şimdiden uyarıyorum. sayın bakan aklını başına al. yoksa o koltuğu bir daha rüyanda bile göremezsin. sadece sen değil, diğer akpli vekiller içinde geçerli. güzelim partiye yazık edersiniz. gider chp ye oy veririm. uyarmadı demeyin. kafanıza göre iş yapmayın.

kadir kaya

05.02.2011 19:22

sayın bakanın vazifesi. bakan bey, senin vazifen işçiyi sömürtmek değil, işçiden yana olmak. kıdem tazminatını bir kaldırın vallahi ve billahi gider chp ye üye olurum. garibanları ezdirirseniz, bizde sizi ezdiririz. hiç bir tane işçi bunu affetmez. patron olman bizi ilgilendirmez. küresel sorunların nedeni küresel haksızlıklardır.