81 ilin de telefon kodu değişiyor

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleye-rek 82 yeni kod oluşturdu.

81 ilin de telefon kodu değişiyor
81 ilin de telefon kodu değişiyor
GİRİŞ 05.07.2009 23:59 GÜNCELLEME 05.07.2009 23:59

Zehra SAYAN'ın haberi

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleyerek 82 yeni kod oluşturdu. ..

Şehir içinde numara taşıma uygulamasını başlatacak olan yönetmeliklerin yayınlanmasının ardından numaralandırma işlemleri için de gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre yeni abone kaydı yapacak olan, Türk Telekom (TT) dışındaki alternatif işletmeciler, abonelerine o ilin alan kodunun +1 fazlası olan alan kodu ile üretilmiş numara blokları verecek. Yani Ankara'da TT dışında bir operatörden hizmet almak isteyen abonenin numarası 312 ile değil 313 ile başlayacak.

Düzenlemeyi BTK yaptı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) söz konusu uygulama ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptı. Buna göre pazara girecek olan alternatif şirketlerin de kendilerine ait numara bloklarının yanı sıra, onların aboneleri için de yeni alan kodları olacak. Gerekli durumlarda Türk Telekom'un bir ildeki numara bloğu tükenirse, TT de bu numara bloklarından yararlanabilecek.

10XY'lere gerek kalmayacak Alternatif operatörler tarafından sağlanan ve daha önce şehirlerarası aramalarda kullanılan 10XY numaraları ile yapılan aramalara da gerek kalmadı. Söz konusu düzenlemeye göre aboneler, artık bu numaraları çevirmek zorunda kalmadan alan kodu ile normal arama yapacak. İşletmeciler abonelerinden farklı işletmenin abonelerine yapılan aramaları, GSM'de olduğu gibi direk sağlamakla yükümlü olacak.

ŞEHiR İÇİ UCUZLAYACAK

GSM’de Kasım 2008’de başlayan numara taşıma uygulaması sabit telefonlarda da önümüzdeki günlerde fiili olarak başlayacak. Uygulama kapsamında ulusal numaralandırma planında yer alan coğrafi numaralar, coğrafi olmayan numaralar ile mobil numaralar, numara taşınabilirliği kapsamında olacak. Sabit telefonlarda numara taşıma uygulaması rekabeti ve beraberinde görüşme ücretlerinde ucuzluğu getirecek.

İSTANBUL'DA NUMARALAR TÜKENİYOR

Söz konusu uygulama numara taşınabilirliği uygulaması için getirildi. Ancak 12.6 milyon nüfusa sahip İstanbul için numaraların tükenmesi sorunu da ortaya çıktı. BTK Başkanı Tayfun Acarer Türk Telekom yetkilileri ile yaptıkları bir görüşmede İstanbul'da 212 ve 216 alan kodları ile üretilen numara bloklarının tükenmeye yaklaştığının gündeme geldiğini söyledi.

Acarer "Türk Telekom yetkilileri şifaen bize bu durumdan söz ettiler. Ancak resmi bir başvuru olmadı. Numaraları tükenirse 213 ve 217 bloklarından onlara da sağlanacaktır" diye konuştu.

YORUMLAR 33
 • Hüseyin Yalçın 8 yıl önce Şikayet Et
  Elbistan AHHHHH Elbistan.. Esin kardeş Elbistanın kodunu bence özel bişi yaparlar:))Bizi il yapmaları lazım gelmez bence.Önce kendi kafamızda düşüncelerimizde il olmamız lazım.Çarşı Camii de namaz kılınıyor karşıdaki esnaf ver ediyor soba sacı dövmeye: tan tan tan.Ve kaldırımları almışlar dı şimdi yollarıda alıyorlar,ya bir boş kasa yada bir teneke.İşte böyle kardeş..Ben il olmak sevdamdan vazgeçmedim amma bunları gördükçe umutlarım yitiyor dostum.il olmadan önce kültürlü bir vatandaş olmak lazım bence....
  Cevapla
 • ahmetpaksoy 8 yıl önce Şikayet Et
  Fethiye. Biz Tüm Fethiyeliler olarak B.T.K. dan özerl kod istiyoruz. kapmanya açalım voyn....
  Cevapla
 • Deniz Baltacı 8 yıl önce Şikayet Et
  Elbistan :)). Esin kardesim, Elbistan bu gidisle Afsine baglanacak :))
  Cevapla
 • kenan gerede 8 yıl önce Şikayet Et
  hatalı başlık. yine hatalı bir başlık. editörümüz bu konularda daha dikkatli olmalı. madem bu sitenin bu kadar okuyucusu var biraz dikkati hakediyor.
  Cevapla
 • AYDIN YETİM 8 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka. Başlıkla haberin içeriğinin ne alakası var anlayamadım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle