Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

81 ilin de telefon kodu değişiyor

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleye-rek 82 yeni kod oluşturdu.

81 ilin de telefon kodu değişiyor
Eklenme: 05 Temmuz 2009, 23:59 / Güncelleme: 05 Temmuz 2009, 23:59 / 132,258 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Zehra SAYAN'ın haberi

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleyerek 82 yeni kod oluşturdu. ..

Şehir içinde numara taşıma uygulamasını başlatacak olan yönetmeliklerin yayınlanmasının ardından numaralandırma işlemleri için de gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre yeni abone kaydı yapacak olan, Türk Telekom (TT) dışındaki alternatif işletmeciler, abonelerine o ilin alan kodunun +1 fazlası olan alan kodu ile üretilmiş numara blokları verecek. Yani Ankara'da TT dışında bir operatörden hizmet almak isteyen abonenin numarası 312 ile değil 313 ile başlayacak.

Düzenlemeyi BTK yaptı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) söz konusu uygulama ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptı. Buna göre pazara girecek olan alternatif şirketlerin de kendilerine ait numara bloklarının yanı sıra, onların aboneleri için de yeni alan kodları olacak. Gerekli durumlarda Türk Telekom'un bir ildeki numara bloğu tükenirse, TT de bu numara bloklarından yararlanabilecek.

10XY'lere gerek kalmayacak Alternatif operatörler tarafından sağlanan ve daha önce şehirlerarası aramalarda kullanılan 10XY numaraları ile yapılan aramalara da gerek kalmadı. Söz konusu düzenlemeye göre aboneler, artık bu numaraları çevirmek zorunda kalmadan alan kodu ile normal arama yapacak. İşletmeciler abonelerinden farklı işletmenin abonelerine yapılan aramaları, GSM'de olduğu gibi direk sağlamakla yükümlü olacak.

ŞEHiR İÇİ UCUZLAYACAK

GSM’de Kasım 2008’de başlayan numara taşıma uygulaması sabit telefonlarda da önümüzdeki günlerde fiili olarak başlayacak. Uygulama kapsamında ulusal numaralandırma planında yer alan coğrafi numaralar, coğrafi olmayan numaralar ile mobil numaralar, numara taşınabilirliği kapsamında olacak. Sabit telefonlarda numara taşıma uygulaması rekabeti ve beraberinde görüşme ücretlerinde ucuzluğu getirecek.

İSTANBUL'DA NUMARALAR TÜKENİYOR

Söz konusu uygulama numara taşınabilirliği uygulaması için getirildi. Ancak 12.6 milyon nüfusa sahip İstanbul için numaraların tükenmesi sorunu da ortaya çıktı. BTK Başkanı Tayfun Acarer Türk Telekom yetkilileri ile yaptıkları bir görüşmede İstanbul'da 212 ve 216 alan kodları ile üretilen numara bloklarının tükenmeye yaklaştığının gündeme geldiğini söyledi.

Acarer "Türk Telekom yetkilileri şifaen bize bu durumdan söz ettiler. Ancak resmi bir başvuru olmadı. Numaraları tükenirse 213 ve 217 bloklarından onlara da sağlanacaktır" diye konuştu.

Kaynak : Bugün

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 33 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

mustafa

05.07.2009 09:42

Hep ucuzlucak diyorlar. ucuzlayacak ucuzlayacak diyorlar ortada hiçbir indirim sözkonusu deil. telekom aldı başını gidiyor. voip ile bedava konuşmak işin en güzel yani. internet üzerinden voip ile ucuz konuşmak isteyenler sizleri google arama çubuğuna ekisim yazınca ilk gelen sitede bedava konuşma fırsatını sunuyor.

crazy_4200

05.07.2009 09:53

YANLIŞ. Bence her ilin trafik plakası, telefon kod numarası olarak seçilirse daha iyi olur.Başına veya sonuna her hangi bir rakam getirilerek yapılırsa kim nereyi aradığını biilir.Yok şu kod numarası hangi ilin yok burası şu mu gibi sorular soru olmaktan çıkardı.En azından bir çok kişi bazı illerin plaka kodunu biliyor.

semih eroğlu

05.07.2009 10:22

yanlışmı yazılmış. istanbulda numaralar tükeniyormu hiç konuşmadan 15 tl alıyorlar (pardon gece 22 den sabah 07 ye kadar 100 dakka veriyorlar artık gece kimle konuşulacaksa) yinede tükeniyorsa bence sabit ücret 30 tl olmalı internet olmasa 1 gün bile tutmam şu telefonu cepten 19 liraya 100 dakika heryeri istediğim saatte arıyorum

nevzat ipek

05.07.2009 10:23

TELEKOMCUM............ ya kardeşim bırakın şu kod uygulamasınıda 10 tl lik konuşuyoruz 10 tl de telekomcum koyuyor sağolsun oluyor 20 ne olacak bu memleketin hali Sayın başbakanım biliyoruz sana çok yük olduk ama şu telekoma sözünü bi geçiri versen ne olur Diğer oparetörler sağolsun hepside bizi kendilerine bağladılar bari Telekom yardımcı olsun her yöne her yere ...vs. birşeyler yapsın

Fatih Demir

05.07.2009 10:26

Telefon Kodları Değişmiyor. Her ilin plaka kodu telefon kodu olmalı fikri güzel. Eskiden ÖSYM numarası başkaydı, SSK numarası başka. Şimdi hepsi tek bir numarada toplandı. Buna benzer bir sistemin gelmesi çok daha uygun olur diye düşünüyorum. Sabit vergisi kalkarsa zaten ucuzlar telefonlar. Hiç kullanmadan 10 tl kadar vergi ödüyoruz. haksız kazanç değil mi bu? İnternet kullanmak için telefon bağlatmak zorundayız. Bu konuların haber7'de ayrıntılı bir şekilde haber yapılmasını rica ediyorum.