Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

İzmit Körfez köprüsü fena cep yakacak

İzmit Körfez geçiş köprüsünün ihalesi yapıldı. Şimdi ayrıntıları netleşiyor. Gebze-Yalova geçişi için belirlenen ücreti öğrenenler, Körfez'i dolaşmayı seçecek gibi.

İzmit Körfez köprüsü fena cep yakacak
Eklenme: 02 Temmuz 2009, 07:20 / Güncelleme: 02 Temmuz 2009, 07:20 / 42,081 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Olcay AYDİLEK'in haberi

Ulaştırma Bakanı 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi' için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren "Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay'ın teklifini onayladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol Projesi İhalesi' için 22 yıl 4 ay ile en düşük yapım ve işletme süresini veren "Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay' ortak girişim grubunun teklifini 'onay'ladı. Türkiye'nin, bugüne değin gerçekleştirdiği en büyük yap-işlet-devret (YİD) projesi olarak gösterilen 'İzmit körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyol İhalesi'nde Bakan onayı tamamlandı.

Bakan Yıldırım'ın talimatı üzerine ekonominin rekor düzeyde daraldığı bir dönemde gerçekleştirilecek 6 milyar dolarlık yatırım için bugün, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde konsorsiyum ortaklarının katılacağı bir imza töreni yapılacak. Törende, Karayolları Genel Müdürlüğü, proje hakkında sunum yapacak. Bakan Yıldırım'ın, törende ulaştırma alanında bundan sonra yapılacak projelerle ilgili de bilgi vermesi bekleniyor.

YPK'DAN DA ONAY BEKLENİYOR

Yıldırım'ın onayının ardından ihale, Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) sunulacak. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, YPK'dan en kısa sürede gerekli onayın çıkacağı görüşünü dile getirdi. Yetkililer, temmuz ayında yükleniciyle sözleşme imzalamayı hedeflediklerini belirterek, "Projenin temeli en kısa sürede atılacak" dedi.

Konsorsiyumda yer alan Göçay İnşaat'ın ortağı ve Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, proje hakkında SABAH'ın sorularını yanıtladı. Ortada kesin bir projenin olmadığına işaret eden Eren, "Ön projeyi yaptırdık. Uygulama projesi haline geldiğinde her şey kesinlik kazanacak" dedi. Projenin en önemli unsuru, İzmit'e inşa edilecek köprü olacak. Eren, İstanbul Boğaz Köprüsü gibi asma köprü inşa edileceğini belirterek, "İstanbul köprüsü gibi düşünün.

3 bin metre uzunluğunda olacak. İki ayağın arasındaki açıklık bin 700 metre olacak. İstanbul Boğaz Köprüsü'nden 200 metre büyük olacak. Dünyanın ikinci en uzun açıklıklı köprüsü olacak" dedi.

SEYAHAT SÜRESİ 3 SAAT KISALACAK

* İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak.
 
* Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olacak. 6.5 saat olan İstanbul-İzmir seyahat süresi 3.5 saate inecek.
 Seyahatin kısalmasıyla yıllık 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.

 * Proje kapsamında İzmit'e, dünyanın en uzun asma köprüsü yapılacak

 * Gebze-Yalova arasında körfez geçişini kullanan otomobiller 35 $ geçiş ücreti ödeyecek. Otoyolda her kilometre başına da 0.05 $ talep edilecek.

İKİNCİ OLAN KONSORSİYUM İTİRAZ ETMİŞTİ

19 Haziran'da yapılan 'İzmit Körfez Geçişi' ihalesi için yarışan iki konsorsiyumun teklifinde rekor fark ortaya çıkmıştı. Yap-İşlet-devret (YİD) modeliyle yapılan ihaleye, 'Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel ve Göçay İnşaat'tan oluşan girişim grubu, 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme süresi teklifiyle kazanmıştı.

Rakibi 'Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat'tan oluşan girişim grubu ise 34 yıl 9 aylık yapım ve işletme süresi teklifi vermişti. İhalede ikinci olan girişim grubu ihale sonası rakiplerinin teklif mektubu olarak nitelendirilecek bir zarf hazırlamadığını belirterek itiraz etmişti.

Karayolları Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık, komisyona sürekli müdahalenin doğru olmadığını belirterek herşeyin tutanaklara geçirildiğini kaydetmişti.

Kaynak : Sabah

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 47 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

velican karakuş

02.07.2009 07:51

biraz zor gözüküyo. inşallah yapılır da körfezi dolanmak zorunda kalmayız diyecem ama biz 55 tl yi ödemiyoruz ki feribotla karşıya geçmek için; 35 doları hiç ödeyemeyiz.ihaleyi alan firma da 22yıl 4 ayda yaptığı harcamayı toparlayamaz çünkü kimse geçmez o köprüden firma da iflas eder :P şaka bi yana yapılan işin kötüsü olmaz. Allah hayırlısını versin...

hasan

02.07.2009 07:52

bu bahaber sanamam doğru olsun demedi demeyin. bu habari şimdiki piyasaya göre değerlendirmeyeli yol yapılana kadar 35 doların değeri nerelere kadar iner oo düşünün ilk kısmı önümüdeki 10 yıl içinde ulaşıma acılsa ozamana bu para bişi değil bugüne göre konuşmayalım önce biz zaden bundan kaybediyoruz hep bügünü düşünürüz ya yarın ne olacak dimi biraz akıl lazım mantık lazım ileriye bakın ufukta ne varrrrrr haberi birazda ileriye uyarlamak lazım yuhaha habercilere bak

kerem can

02.07.2009 07:55

pahalı!!!!!. Bu haberi yazan ya dışarı çıkmıyor ya da körfezi şu ana kadar feribotla hiç geçmemiş. Feribotların fiyatlarının 55 YTL den başladığından haberi var mı acaba? 35$ ın neresi pahalı? Ucuz da değil ama karşılaştırınca daha bile ucuz ve kısa feribota göre. Saygılar...

Mustafa Celep

02.07.2009 08:36

pek inandırıcı değil.. Güzel proje, fakat geç kalınmış bir proje. İstanbul İzmir arasını 3,5 saate düşürecek deniliyor ama pek inandırıcı değil. Olsa olsa en fazla 1,5 saat kısalır o yol. kaldıki İstanbul İzmir arası 6,5 değil 8,5 saattir. Bu mesafe 6,5 saatte alınabilmesi için özel araç olması gerekir.Bu haberi yapanlar herkesin altında araba var zannediyor olmalılar. Bolu tünelini hatırlatırım. İstanbul Ankara 3.5 saate düşecekti hesapta. değişen fazla birşey olmadı.

doban öztürk

02.07.2009 08:52

doğrudur. hayırdır galiba köprünün parasını insanlardan çıkaracaklar.bu kadarda olmaz 35 usd birazcık delikanlı olmak lazım delikanlı...