Kredi kartı düzenlemesi kabul edildi

Kredi kartı düzenlemesi kabul edildi

Giriş: 24 Haziran 2009 19:42 14,024 Okunma Güncelleme: 24 Haziran 2009 19:42 4 Yorum

Banka kartları ve kredi kartları borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı, Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankasının olumlu görüşünü alarak, bu oranı yüzde 40'a kadar arttırabilecek ya da yüzde 20'ye kadar azaltabilecek, belirtilen sınırlar dahilinde bu oranı kart hamili grupları itibarıyla farklılaştırabilecek.

Kart sahibi, hesap özetinde yer alan asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinde ödemezse, sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamayacak.

31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle, haklarında ihtar çekilenler, haklarında icra takibi başlatılanlar ve kredi kartı borcu bulunanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içerisinde bankalara, bankaların avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine başvurmaları halinde, belirlenen esaslar dahilinde icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25'ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olacak.

Kart sahibine ödenmesi için ihtar çekilen veya hakkında icra takibi başlatılan kredi kartı ana para ve faiz borcu, kart sahibinin söz konusu tarih itibariyle kredi kartı ana para borcu ile bu hesaplarda sınıflandırılma tarihine kadar işletilmiş bulunan faiz borcu, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Merkez Bankasınca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak, ilan edilecek aylık endeks katsayısıyla çarpılarak, ödeme planına esas borç tutarı hesaplanacak.

BİR DEFADA VE TAKSİTLİ ÖDEMELER

Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarı; başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bir defada ya da taksitle ödenirse, herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek.

Ödeme planına esas borcun vadeli olarak ödenmesi talep edilirse, aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı; 6 aylık vade için 1,04, 12 aylık vade için 1,08, 24 aylık vade için 1,18, 36 aylık vade için 1,26 ile çarpılacak; hesaplanacak tutar ay sayısına bölünerek hesaplanacak. Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenecek.

Kredi kartı borçlusunun başvurusu ve yapılan ödeme planı doğrultusunda, taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, yapılmış işlemler saklı kalmak kaydıyla icra işlemleri duracak, İcra ve İflas Kanununda belirtilen süreler işlemeyecek. Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşuluyla itiraz yoluna başvurabilecek.

3 TAKSİT ÖDENMEZSE...

Yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkacak. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erecek.

6 aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre 1 yıl içerisinde 3 taksitin ödenmemesi halinde, sağlanan haklar, ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetim şirketince ortadan kaldırılabilecek ve belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilecek.

Bankaların kredi kartı alacaklarını temlik almış olan varlık yönetim şirketleri de kredi kartı borçlularının talebi halinde işlem yapmak zorunda olacak. Temlik alacaklıları da bu kapsamdaki alacaklarıyla ilgili olarak bankaların yararlandıkları harç muafiyetlerinden yararlanacak. Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı olmayacak.

Bankalar, müşterileriyle yapacakları sözleşme çerçevesinde kredi kartı kullanım ücreti talep edebilecek.

Kaynak: AA

 • BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım
 • serkan saymaz

  SAKIN KANMAYIN 25 Haziran 2009 00:15

  gelin birlik olalım kullanayalım k.kartlarını alin teriyle kazandığımız paraları yedirmeyelim masa basında oturupta tefecilik yapanlara bu bankaların hepsi modern tefeci. hepsı üç kağitcı. gözlerini dikmişler ellerimizdeki üç beş kuruşa hergün bizi kandırmak için reklamlarda sekilden sekile giriyorlar. .

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • Suat Güçlü

  Cehennemde faiz yoksa gideriz. 25 Haziran 2009 00:02

  Hükümet ve bankalar ne için var?Bizler için tabiiki.Bizlerde onlar için varız.Yalnız bu iş adil değil.Bugünden itibaren tımarhanelerin içi dışı kalmadı artık.Yaşasın hükümet ve bankacılar.Paralarınızıda öbür dünyaya eft yaparsınız.Peşin fiatına 12 ay taksitleriniz batsın.Faiz neden haramdır anladınızmı şimdi ey milleeettt...

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • Hüseyin Çomu

  aidat yorumu yanlıştır... 24 Haziran 2009 22:45

  merhaba, anadolu ajansının yorumcusu bir bankacı galiba. eğer aidatlar hakkında yeni bir düzenleme yoksa eski durum geçerli demektir. eski (mevcut) durum ise bankaların kart aidatı uygulamasının dayanaksız ve haksız olduğu şeklindedir. sözleşmede belirtilmesi bir hüküm ifade etmemektedir. görülüyor ki bankalar 2trilyonluk avantadan kolay vazgeçmeyecekler. tüketici derneklerinin çabalarını bu açıkgözlülüğü engelleme yönünde yoğunlaştırmalarını bekliyoruz. selamlar. h. çomu

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı
 • ahmet

  komik 24 Haziran 2009 22:42

  hükümet bankalrın tahsildarı olmuş duurmda 3000 liradan sonra %1 kart bedeli ne demek ya böyle sacmalıkmı olur %20-40 arası asgari ücret demek 4 ay sonra türkiyenin %70 nin icralık olması demektir yazıklar olsun başbakan sana gene teslim ettin milleti bankaların eline git ogluna bir gemi daha al. editör yayınlamassan bütün günahım boynuna

  + Bu Yorumu Beğen Yorumun Devamı

EN ÇOK GÖRÜNTÜLENEN FOTO GALERİLER

EN ÇOK OKUNAN

EN ÇOK YORUMLANAN

 • Yazılım: TE Bilişim
 • Tasarım: Sanatkar Creative
 • Sistem: NETCEN Teknoloji
Nokta Elektronik Medya Ltd. Şti. Copyright © 2003-2014 Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Reklam İletişim