Kredi kartı düzenlemesi kabul edildi

Banka kartları ve kredi kartları borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı, Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.

Kredi kartı düzenlemesi kabul edildi
Kredi kartı düzenlemesi kabul edildi
GİRİŞ 24.06.2009 19:42 GÜNCELLEME 24.06.2009 19:42

Kanuna göre, sözleşmede belirtilen asgari ödeme tutarı, dönem borcunun yüzde 20'sinden aşağı olamayacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankasının olumlu görüşünü alarak, bu oranı yüzde 40'a kadar arttırabilecek ya da yüzde 20'ye kadar azaltabilecek, belirtilen sınırlar dahilinde bu oranı kart hamili grupları itibarıyla farklılaştırabilecek.

Kart sahibi, hesap özetinde yer alan asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinde ödemezse, sözleşmede öngörülen gecikme faizi dışında bir yükümlülük altına sokulamayacak.

31 Mayıs 2009 tarihi itibariyle, haklarında ihtar çekilenler, haklarında icra takibi başlatılanlar ve kredi kartı borcu bulunanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içerisinde bankalara, bankaların avukatlarına, varlık yönetim şirketlerine veya temsilcilerine başvurmaları halinde, belirlenen esaslar dahilinde icra takibine konu olmuş takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25'ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olacak.

Kart sahibine ödenmesi için ihtar çekilen veya hakkında icra takibi başlatılan kredi kartı ana para ve faiz borcu, kart sahibinin söz konusu tarih itibariyle kredi kartı ana para borcu ile bu hesaplarda sınıflandırılma tarihine kadar işletilmiş bulunan faiz borcu, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar Merkez Bankasınca 3 aya kadar vadeli ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranı esas alınarak, ilan edilecek aylık endeks katsayısıyla çarpılarak, ödeme planına esas borç tutarı hesaplanacak.

BİR DEFADA VE TAKSİTLİ ÖDEMELER

Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarı; başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bir defada ya da taksitle ödenirse, herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek.

Ödeme planına esas borcun vadeli olarak ödenmesi talep edilirse, aylık eşit taksitler şeklinde ödenecek borç tutarı; 6 aylık vade için 1,04, 12 aylık vade için 1,08, 24 aylık vade için 1,18, 36 aylık vade için 1,26 ile çarpılacak; hesaplanacak tutar ay sayısına bölünerek hesaplanacak. Vadeli ödemelerde ilk taksit peşin olarak ödenecek.

Kredi kartı borçlusunun başvurusu ve yapılan ödeme planı doğrultusunda, taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, yapılmış işlemler saklı kalmak kaydıyla icra işlemleri duracak, İcra ve İflas Kanununda belirtilen süreler işlemeyecek. Kredi kartı borçlusu bu ödeme planına karşı ancak plan doğrultusunda ödeme yapmak ve ödemelere devam etmek koşuluyla itiraz yoluna başvurabilecek.

3 TAKSİT ÖDENMEZSE...

Yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca vaki itirazları ortadan kalkacak. Ödeme planı uyarınca son taksitin de vadesinde ödenmesi üzerine icra takibi sona erecek.

6 aylık vade de dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre 1 yıl içerisinde 3 taksitin ödenmemesi halinde, sağlanan haklar, ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetim şirketince ortadan kaldırılabilecek ve belirtilen gecikme faizi üzerinden mevcut icra takip işlemlerine devam edilebilecek.

Bankaların kredi kartı alacaklarını temlik almış olan varlık yönetim şirketleri de kredi kartı borçlularının talebi halinde işlem yapmak zorunda olacak. Temlik alacaklıları da bu kapsamdaki alacaklarıyla ilgili olarak bankaların yararlandıkları harç muafiyetlerinden yararlanacak. Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı olmayacak.

Bankalar, müşterileriyle yapacakları sözleşme çerçevesinde kredi kartı kullanım ücreti talep edebilecek.

YORUMLAR 4
 • serkan saymaz 8 yıl önce Şikayet Et
  SAKIN KANMAYIN. gelin birlik olalım kullanayalım k.kartlarını alin teriyle kazandığımız paraları yedirmeyelim masa basında oturupta tefecilik yapanlara bu bankaların hepsi modern tefeci. hepsı üç kağitcı. gözlerini dikmişler ellerimizdeki üç beş kuruşa hergün bizi kandırmak için reklamlarda sekilden sekile giriyorlar. .
  Cevapla
 • Suat Güçlü 8 yıl önce Şikayet Et
  Cehennemde faiz yoksa gideriz.. Hükümet ve bankalar ne için var?Bizler için tabiiki.Bizlerde onlar için varız.Yalnız bu iş adil değil.Bugünden itibaren tımarhanelerin içi dışı kalmadı artık.Yaşasın hükümet ve bankacılar.Paralarınızıda öbür dünyaya eft yaparsınız.Peşin fiatına 12 ay taksitleriniz batsın.Faiz neden haramdır anladınızmı şimdi ey milleeettt...
  Cevapla
 • Hüseyin Çomu 8 yıl önce Şikayet Et
  aidat yorumu yanlıştır.... merhaba, anadolu ajansının yorumcusu bir bankacı galiba. eğer aidatlar hakkında yeni bir düzenleme yoksa eski durum geçerli demektir. eski (mevcut) durum ise bankaların kart aidatı uygulamasının dayanaksız ve haksız olduğu şeklindedir. sözleşmede belirtilmesi bir hüküm ifade etmemektedir. görülüyor ki bankalar 2trilyonluk avantadan kolay vazgeçmeyecekler. tüketici derneklerinin çabalarını bu açıkgözlülüğü engelleme yönünde yoğunlaştırmalarını bekliyoruz. selamlar. h. çomu
  Cevapla
 • ahmet 8 yıl önce Şikayet Et
  komik. hükümet bankalrın tahsildarı olmuş duurmda 3000 liradan sonra %1 kart bedeli ne demek ya böyle sacmalıkmı olur %20-40 arası asgari ücret demek 4 ay sonra türkiyenin %70 nin icralık olması demektir yazıklar olsun başbakan sana gene teslim ettin milleti bankaların eline git ogluna bir gemi daha al. editör yayınlamassan bütün günahım boynuna
  Cevapla