Fitch'ten Türkiye açıklaması

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-", görünümü ise "durağan" olarak teyit etti. Fitch ayrıca, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme beklentisini yüzde 3.1'den yüzde 3.9 'a yükseltti.

Fitch'ten Türkiye açıklaması
Fitch'ten Türkiye açıklaması
GİRİŞ 22.02.2020 02:51 GÜNCELLEME 22.02.2020 03:55
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığı, enflasyonun geçen yılın başında gördüğü yüzde 20 seviyelerinden düştüğü, cari açığın gelişme gösterdiği ve dış risklerin hala yüksek seviyelerde olmasına rağmen azaldığı bildirildi.

BÜYÜME TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme tahminin bir önceki tahmine göre 0,8 puan artırıldığına işaret edilen açıklamada, ekonominin bu yıl yüzde 3,9 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, büyüme tahminindeki yukarı yönlü revizyonun yatırımlardaki kademeli toparlanma ve özel tüketimden kaynaklandığı aktarılarak, düşük faiz oranları ve kredideki hızlı düzelmenin iç talebi artırdığı vurgulandı.

 

Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 4 büyümesinin beklendiği vurgulanan açıklamada, ülkenin yüksek dış finansman gereksiniminin bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiği savunuldu.

CARİ AÇIK TAHMİNİ

Açıklamada, cari açığın gayri safi yurtiçi hasılaya oranının 2020'de yüzde 0,9 olmasının beklendiği belirtilerek, söz konusu oranın 2021'de ise yüzde 1,8'i bulmasının tahmin edildiği aktarıldı.

Enflasyona ilişkin tahminlerin de yer aldığı açıklamada, enflasyon oranının 2020 sonunda yüzde 10,5, 2021'de ise yüzde 10 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Bankaların döviz borçlanmalarının bu yıl durağan kalmaya devam etmesinin beklentisine de yer verilen açıklamada, bazı yakın dönem jeopolitik risklerin Türkiye'nin notu üzerinde etkili olmaya devam ettiği belirtildi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
not görünümü
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 4 büyüyeceğini tahmin ediyorsun, sonra notu "yatırım yapılmamalı" seviyesinde turuyorsun, görünümüde yani yakın gelecekte de bir hareketlilik olmaz diyorsun "durağan" görünümü teyit ederek. Şu anki dünya şartlarında %4 büyüyecek ülke nasıl yatırım yapılmaz seviyesinde olur. Bu ne perhiz ne lahana turşusu!
  Cevapla
 • Greenpeace 1 ay önce Şikayet Et
  Bu tarz kuruluşlar siyonizmin hedefleri için kurulmuştur.Senin ekonomin iyi bir gelişme gösterdiğinde üst akıllara veri topluyor ve düğmeye basıyorlar sonra ya gezi adı altında sosyal darbe yada fetö teröristleri ile askeri darbe yaptırıyorlar Türkiye ekonomisi en şaşalı günlerine girdiği 2010 yıllarından sonra basmadıkları düğme kalmadı.Bu kuruluşlara fazla bilgi de sunmamak lazım.
  Cevapla
 • Zülfü 1 ay önce Şikayet Et
  Aman ne iyi ne iyi.
  Cevapla
 • Ertan 1 ay önce Şikayet Et
  Salla gitsin , olmadi 3 ay sonra bir aciklama daha, kimsiniz lan siz yunanistan batmis yok aglayani onun notunu bizden daha fazla tutuyorsunuz, ikiyüzlü dönekler
  Cevapla
 • Ahmed 1 ay önce Şikayet Et
  Tanımıyorum bu kurumu... Haberini yapmayın lütfen. Kendi ulusal derecelendirme kurumumuz açılacaktı noldu bunlarla uğraşmazdık hiç değil...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle