Milli elektrikli tren için tarih belli oldu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, milli elektrikli trenin test tarihini açıkladı. Bakan Varank "Milli elektrikli tren, 29 Mayıs'ta raylara indirilip test edilmeye başlanacak. Testlere göre, Eylül ayında bu trenler vatandaşlarımızca kullanılmaya başlanacak." dedi

GİRİŞ 21.02.2020 16:08 GÜNCELLEME 21.02.2020 17:10
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Bakan Varank 'Milli elektrikli tren' ile ilgili müjdeyi verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 29 Mayıs'ta deneme sürüşlerine başlanacak olan 'Milli elektrikli tren' testlerin başarıyla sonuçlanması halinde Eylül ayında vatandaşlarımızın kullanımına sunulacağını duyurdu.

 

 

YURT DIŞINDAN TEMİN DÖNEMİ BİTİYOR

On Birinci Kalkınma Planı'nda öngörülen hedefler doğrultusunda hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Kararı ile 12 Şubat 2020 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 2020 Yılı Yatırım Programı'nda millî elektrikli trenin yerli ve millî imkanlarla hayata geçirileceğine işaret ediliyor.

Program'ın "Yüksek Hızlı Tren Seti" projesine değinilen kısmında şu ifadeler yer alıyor: "Tedarik süreçlerine devam edilen 12 adet Yüksek Hızlı Tren Seti hariç olmak üzere 14.05.2019 tarihli Cumhurbaşkanı Oluru'na istinaden yurt dışından ilave Yüksek Hızlı Tren Seti temin edilmeyecek, TÜVASAŞ tarafından üretilen Millî Elektrikli Tren Setlerinin hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarında kullanılması sağlanacaktır." Program'da ayrıca araç ve ekipman alımında yerli üretim katkı oranının azami düzeyde gözetileceği belirtiliyor.

Sektörde, bu iradenin piyasadaki global ölçekli yabancı oyunculara karşılık yerli firmaların elini ciddi biçimde güçlendireceği ve bu noktadan geri adım atılmadığı takdirde yerli ve millî sanayinin orta ve uzun vadeli hedeflerine çok daha kısa sürede ulaşabileceği değerlendiriliyor.

TRENİN "BEYNİ" VE "KALBİ" ASELSAN'A EMANET

Millî Elektrikli Tren Seti projesinde, savunma teknolojilerindeki kabiliyetlerini yakın dönemde sivil alana aktarmaya başlayan ASELSAN da yer alıyor. Şirket ile Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ) arasındaki sözleşmeye göre, projenin Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi ile Cer Zinciri Sistemi ASELSAN tarafından tedarik ediliyor.

Bir trenin "beyni" olarak nitelendirilen Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS), temelde aracın hızlanma, yavaşlama (frenleme), durma, kapı kontrolü, yolcu geçişleri ve ışıklandırma gibi hayati öneme sahip işlevlerini denetlerken, iklimlendirme ve yolcu bilgilendirme gibi konfora yönelik alt sistemleri de yönetiyor. Modüler yapıda tasarlanan ve yüksek emniyet ile güvenilirlik seviyesine sahip olan TKYS bilgisayarı; mimarisi, kontrol, emniyet ve güvenilirlik algoritmaları, donanımı ve gömülü yazılımı ile tümüyle özgün olarak geliştiriliyor. Bir trenin "kalbi" olarak nitelendirilen unsurlara sahip Cer Zinciri Sistemi (ana transformatör, cer konvertörü, yardımcı konvertör, cer motoru ve dişli kutusu) ise özgün yazılım, donanım ve algoritmalar ile yüksek verimlilikte performans sağlayacak şekilde hayata geçiriliyor.

ÜRETİMDE DE YÜKSEK HIZ

ASELSAN'ın savunma sanayii alanındaki tecrübe ve kabiliyetlerinin Millî Elektrikli Tren Seti projesinde değerlendirilmesi sayesinde hem üretimde hız hem de zamandan tasarruf sağlanmış bulunuyor. Trenin "beyni" ve "kalbi" niteliğindeki sistemlerde tasarım aşamalarından itibaren ASELSAN'ın yer alması, normal koşullarda on yıllar sürebilecek üretimin 1,5 yılda tamamlanması gibi dikkat çekici bir sonuç getiriyor.

6 MİLYAR EUROLUK KAZANIM

Şu anda Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu 106 tren setinin 12'si yurt dışından, 5'i ise Millî Elektrikli Tren projesiyle karşılanıyor. Geriye kalan 89 tren setinin yerli ve millî imkanlarla üretilmesi halinde ise yaklaşık 3,5 milyar euronun Türkiye'de kalacağı belirtiliyor. Bu durumun sanayide çarpan etkisi yaratacağı ve söz konusu rakamın 6 milyar euroya ulaşacağı ifade ediliyor. Bu ekonomik kazanımın elde edilebilmesi için siparişlerin bugünden TÜVASAŞ'a verilmesinin önemi vurgulanıyor. Bu sayede sıkışık bir takvimle karşılaşılmadan ve dışa bağımlı kalınmadan Türkiye'nin tüm tren seti ihtiyaçlarının yerli ve millî imkanlarla rahatlıkla karşılanabileceği kaydediliyor.

YÜKSEK KONFOR SUNUYOR

TÜVASAŞ tarafından üretilen ve hızı saatte 160 kilometreden 200 kilometreye çıkarılan millî elektrikli tren, alüminyum gövdeli tasarlanıyor ve bu niteliğiyle bir ilk olmayı hedefliyor. Yüksek konfor özelliklerine sahip 5 araçlı set, şehirler arası seyahate uygun olarak geliştiriliyor. Ayrıca, engelli yolcuların her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 51
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Büyük ve yeni geleceğin emareleri bu yapılanlar.
  Cevapla
 • cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  inşallah tüm ihtiyaçlarımızı kendimiz yaparsak kimseye ihtiyacımız kalmaz
  Cevapla
 • barbaroslar geliyor 1 ay önce Şikayet Et
  helal beeee ,maşallah subhanallah,hadende gare den gare,eeeee
  Cevapla
 • muhittin 1 ay önce Şikayet Et
  Atakan yerine bunu yapanlarla gurur diyebiliriz.
  Cevapla
 • Misafir Sanatçı 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerindeki ilgili bölümlerinde stratejik ve teknolojik savunma sanayi, nükleer sanayi, uzay sanayi, yerli milli otomobil sanayi, uzun mesafeyi katedebilen lityum pil sanayi, İHA ve SİHA lar, uçak sanayi, yüksek hızlı tren teknolojileri, enerji alanları, petrol ve doğalgaz, ve benzeri sahalarda tasarım ve teknoloji üretim konularında yarış içinde olmalarını, devletimizin üniversiteleri bu alanlarda yarışma ortamına sevk etmesi, teşvik etmesi, karşılığında ödüllendirilmeleri, bu konularda ortam yaratılmasının doğru olacağını düşünmekteyim, umarım bu yönde çalışmaları gözlemleriz,...
  Cevapla
 • Prevhart 1 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel düşünceler ama o çapta üniversitemiz yok! Ezbere dayalı eğitim ve siyaset yapan dekan ile egolu hocalar var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle