Türkiye'nin kararlılığı kazandı! Fransızlar da çekildi

AB'nin küstah tehditlerine boyun eğmeyen Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusundaki kararlılığı dengeleri değiştirdi. İtalyan şirketlerinden sonra Fransızlar da Türkiye'nin itiraz ettiği bölgelerden çekilme kararı aldı.

Türkiye'nin kararlılığı kazandı! Fransızlar da çekildi
Türkiye'nin kararlılığı kazandı! Fransızlar da çekildi
GİRİŞ 06.11.2019 00:36 GÜNCELLEME 06.11.2019 00:36
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramaları konusunda en başından beri taviz vermeyeceğini açıklayan Türkiye'nin dik duruşu, bölgedeki dengeleri değiştirdi.

 

Avrupa Birliği'nin (AB), 'Üst düzey temaslar ve Hava Taşımacılık Anlaşması müzakereleri askıya alınacağı' yönündeki yaptırım tehditlerine boyun eğmeyen Türkiye'nin, bölgedeki adımları sonrası İtalyan şirketlerinin ardından Fransız şirketler de bölgeden çekilmeye başladı.

İLK İTALYANLAR DOĞU AKDENİZ'DEN ÇEKİLDİ

İtalyan doğalgaz ve petrol arama şirketi Eni, Türk donanmasının bölgede varlığını sürdürmesi nedeniyle Doğu Akdeniz'den çekildiğini duyurmuştu.

 

 

FRANSIZLAR DA ÇEKİLİYOR

Fransız şirketi ENI-TOTAL, eylül ayında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile 7. parselde sözde ruhsat için anlaşma imzalamıştı.

Türkiye ise kendi kıta sahanlığında Rumların hükümsüz ruhsatlarına dayanarak, sondaj çalışmasına izin vermeyeceği uyarısında bulundu.

Uyarının ardından ENI'nin Yönetim Kurulu Başkanı Claudio Descalzii, 7. parseldeki çalışmalarda geri adım sinyali verdi. "Sondaj kuyusu için savaş çıkarmak istemiyoruz." dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fransa ştalya
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • yp50 4 ay önce Şikayet Et
  bulun artık doğalgazı petrolü halka refahı yansısın
  Cevapla
 • hasan 4 ay önce Şikayet Et
  Fransa,İtalya,ABD,İsrailde çıktı kala kala mısır,yunanistan,rum kesimi kaldı onlarıda çıkaracağız Türkiye eski Türkiye değil ya devlet başa ya kuzgun leşe başkan Erdoğan varoldukça Akdenizinde Ortadoğununda tek hakimi yeni Türkiye olacaktır BiznaAllah
  Cevapla
 • ugur Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  Allah'ına gurban senin Erdogan AKPARTI!
  Cevapla
 • Yavuz Selim 4 ay önce Şikayet Et
  Kılıcın devamlı parlayacak ki düşmanların tırssın.
  Cevapla
 • van65 4 ay önce Şikayet Et
  Artık bizimde orda kalmamızın anlamı kalmadı. Zira orda petrol yok
  Cevapla
 • Mehmet SUBAŞI 4 ay önce Şikayet Et
  Ülkemiz aramasını yapsın, varsa çıkartırız, yoksa aramamızı durdururuz. Onlar çekildi diye bizimde çekilmemiz olmaz. Tüm bölgede arama yapmamız şart. Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle