Operasyon sürerken üretim tamamlandı! "AK40-GL" TSK'ya teslim edildi

Güvenlik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması için düzenlenen ihaleye katılan bir firmanın üretimini tamamladığı "AK40-GL" bomba atarın ilk partisi, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Operasyon sürerken üretim tamamlandı! "AK40-GL" TSK'ya teslim edildi
Operasyon sürerken üretim tamamlandı! "AK40-GL" TSK'ya teslim edildi
GİRİŞ 13.10.2019 14:31 GÜNCELLEME 13.10.2019 14:35
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Güvenlik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen ihaleye katılan Konya'daki Akdaş Silah firması, üretimini tamamladığı "AK40-GL" bomba atarın ilk partisini Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti.

 

 

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Huğlu Mahallesi'nde, yivli tüfek üretim tecrübesini savunma sanayisinde de gösteren Akdaş Silah, Mehmetçik'in bomba atar ihtiyacını karşılamak için çalışmalara başladı.

Savunma Sanayii Başkanlığının açtığı "bomba atar" ihalesine katılan firma, ihtiyacın 8 bin adedini üretmek için anlaşma yaptı. Firmanın yerli imkanlarla geliştirdiği, tasarım ve etkili menziliyle dikkati çeken yerli bomba atar AK40-GL, ağırlaştırılmış kalifikasyon testini başarıyla tamamladı.
 

 

 

Milli piyade tüfeği MPT-76 ve MPT-55'e monte edilen AK40-GL bomba atarın 500'ü Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterine girdi.

Dipçik aksamı takılarak tek başına da kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bomba atar, ses, gaz fişeği ve tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirildi.

TERÖRLE MÜCADELEDE ETKİN KULLANILACAK

Özgün tasarımının sağladığı avantajla sağ ve sol elle de kullanılabilen bomba atarda, görüş ve aydınlatma sistemleri takılabilecek tertibatı bulunuyor. 

Dayanıklılığıyla ön plana çıkan AK40-GL bomba atar, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlusu ve 400 metre kusursuz menzili ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

MPT-76'nın altına takılabilecek şekilde tasarlanan 1,5 kilogram ağırlığındaki bomba atar, sürekli taşımaya uygun hafif tasarımıyla Mehmetçik'e yük de olmayacak.

"ÇOK DAHA HIZLI VE İSTİKRARLI NİŞAN ALINMASINA İMKAN SAĞLIYOR"

Firmanın yöneticisi Ömer Akdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda yaptıkları çalışmalarla savunma sanayisinin önemli tedarikçilerinden biri haline geldiklerini söyledi.

Güvenlik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması için SSB'nin düzenlediği ihaleye katıldıklarını anlatan Akdaş, Kara Kuvvetleri Komutanlığında Mehmetçik'in kullanımı için AK40-GL bomba atarı ürettiklerini dile getirdi. 

Akdaş, silahın kalifikasyon testlerinin 3,5 ay sürdüğünü ve sürecin başarıyla tamamlandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz pazartesi günü 500 adetlik ilk teslimatı gerçekleştirdik. Kısa zamanda 2 bin 500 adetlik ikinci parti ürünü de teslim edeceğiz. Bomba atarımız 400 metre kusursuz menzili, sağ ve sol kullanıcıların kullanabileceği tasarımı ile MPT-76 ve MPT-55'e takılabiliyor. Münferit dipçiği ile tek başına da kullanılır. Patentli nişangah sistemi ile çok daha hızlı ve istikrarlı nişan alınmasına imkan sağlıyor ayrıca 1,5 kilogram ağırlığı da Mehmetçik'e yük olmayacak. Beş bin atımlık namlu ömrü ile muadillerinin 5 katı üstünlük sağlıyor."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • sahin 4 ay önce Şikayet Et
  biz türkler dünyanın en zekalı insanlarıyız yeterki organize iyi olsun her şeyi başarırız inşallah
  Cevapla
 • gökhan ay 4 ay önce Şikayet Et
  Mpt76 ve mpt55 belli şartlara haiz sivil vatandaşlara seferberlik durumunda kullanmak üzere verilmeli.bu milli bir ihtiyaçtır.
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  çalışmak çalışmak ve kalite o zaman başarılı oluruz.
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 4 ay önce Şikayet Et
  Yapacaksin Arkadas kendi silahini yapacaksin baska caresi yok Vatani ve kendini korumak icin yapacaksin ihtiyacin var sana kimse vermez ne den vermez biliyormusun o silahi sen herkesden daha iyi kullanirsin ondan vermez.seni her zaman zayif görmek ister.
  Cevapla
 • yani 4 ay önce Şikayet Et
  helal...
  Cevapla