Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! O il merkez oluyor

Türkiye'nin önemli elma üretim merkezlerinden Kayseri'nin Yahyalı ilçesinin otomobil sektöründen ilaç sanayisine kadar birçok alanda kullanılan ve ilçede bu yıl ilk defa hasadı yapılan kenevirde merkez olması hedefleniyor.

Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! O il merkez oluyor
Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! O il merkez oluyor
GİRİŞ 13.10.2019 14:07 GÜNCELLEME 13.10.2019 15:28
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Daha önce görev yaptığı Samsun Vezirköprü'de yetiştirilen kenevirin Yahyalı iklimine ve toprak yapısına uyum sağlayabileceğini fark eden Kaymakam Yunus Emre Altıner, bu durumu çiftçilerin lehine çevirebilmek için harekete geçti. Kaymakamlık tarafından kenevir yetiştiriciliğiyle ilgili toplantılar düzenlenen ve çeşitli çalışmalar yapılan ilçede deneme amacıyla bir çiftçi kenevir ekti.

 

 

'VERİM ÇOK İYİ'

Yahyalı Kaymakamı Altıner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla kenevir ekim alanlarının yaygınlaştığını söyledi. Ekim alanı içerisinde bulunan ve kenevir üretimine uyum sağlayan Yahyalı'da kenevir yetiştiriciliğini denemek istediklerini belirten Altıner, şunları kaydetti: "Bu yıl deneme amaçlıydı. Gerçekten buranın toprak yapısı ve ikliminin buna uygun olduğunu fark ettik. İl Tarım Müdürlüğü ve Valiliğimizin kontrolünde önümüzdeki yıl biraz daha yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Kameralarla ve 7 gün 24 saat nöbet tutmak esasıyla kontrol etmek istiyoruz. Kenevir, ülkemizde ve dünyada gelişmekte olan bir ürün. Biz ilçemizin de bu üründen kendisine düşen payı almasını istiyoruz. İlk yıl olmasına rağmen verim çok iyi. Ufak tefek eksiklerimiz oldu ama ondan ders aldık. Önümüzdeki yıl daha kontrollü bir şekilde ekim yapacağız. Çok gelir getirici bir ürün"

 

 

Altıner, yılda 5 sulamayla kenevirin en iyi seviyeye ulaşabildiğini ve toprağı temizleyen güçlü bir ürün olduğunu dile getirdi.

25 ÇİFTÇİYE ÇIKARILACAK

Kenevir ekiminin kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Altıner, şöyle devam etti:

"Burası elmayla kirazıyla meşhur bir ilçemiz ama ürün çeşitliliği anlamında keneviri de denemek istiyoruz. Bu yıl bir çiftçimize örnek olması anlamında izin verdik. Önümüzdeki yıl yaklaşık 25 çiftçimize ortalama 15-20'şer dönüm arazilerde ekim izni vermeyi düşünüyoruz. Bu tabi stratejik bir ürün olduğu için çok kontrollü ve sistemli bir şekilde yapılması gerekiyor."

Otomobil sektöründen ilaç sanayisine kadar birçok alanda kenevirin kullanıldığına dikkati çeken Altıner, ekim alanları çoğaldıkça hem ülkenin hem de dünyanın belirli ihtiyacını karşılayabilecek bir aşamaya gelinebileceğini belirtti.

'KONTROLSÜZ BİR ŞEKİLDE YAPMAK İSTEMİYORUZ'

"Burası bir kenevir merkezi olabilir ama bunu kontrolsüz bir şekilde yapmak istemiyoruz" diyen Altıner, "Her alana ruhsat ve izin vermek istemiyoruz. Kontrol edebileceğimiz ve toprağın veriminin, ikliminin uygun olduğu alanlarda düşünüyoruz. 'Neden?' Hem çiftçimizi korumak istiyoruz hem de kötü niyetli insanlara fırsat vermek istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk de çiftçiye ek bir gelir olacağı için mutlu olduklarını ifade etti.

Çiftçi Reşit Özcan ise deneme amacıyla 10 dönüme kenevir ekimi yaptığını ve hasadın çok iyi olduğunu söyledi.

Yahyalı çiftçisine ek bir ürün olduğunu aktaran Özcan, "Şu an sadece kenevirin  sapını sattığımız da bile çiftçi olarak bizi tatmin ediyor. Bizim için tohum ekstra gelir." dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Kayseri
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Yakub 4 ay önce Şikayet Et
  Yahyalı başka! Barekallah. Devletimizin kontrolünde mükemmel başarı. Hedef uyuşturucusuz kenevir. Bunu Türkler başarır inşaAllah. Az da olsa zalimlerin saltanatına darbe yapılmış olur.
  Cevapla
 • Insaf 4 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş toprağı verimli olan bi orası mi var
  Cevapla
 • Alican 4 ay önce Şikayet Et
  Kenevir ekimimin yasaklanmasında emeği geçenler ne düşünüyor acaba.
  Cevapla
 • Alican 4 ay önce Şikayet Et
  İnşallah kontrollü bir şekilde ekimi yapılarak bir kenevir deyil haşhaş ın da ekimi yapılarak memleket ekonomisine katkı sağlanır.
  Cevapla
 • Mucize 4 ay önce Şikayet Et
  Toprağı temizlemek için de ekin, toprağı temizliyor, oksijen kalitesi süper havayı temizliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle