Bayram alışverişinde "merdiven altı" uyarısı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken "Bayramlarda ve özel günlerde merdiven altı üretim artıyor. Piyasa fiyatının altında satılan ürünlere şüpheyle yaklaşılmalı" dedi.

Bayram alışverişinde "merdiven altı" uyarısı
Bayram alışverişinde "merdiven altı" uyarısı
GİRİŞ 05.08.2019 11:59 GÜNCELLEME 05.08.2019 11:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, bayram öncesinde yapılan alışverişlere ilişkin uyarılarda bulundu. 

Bayramlarda ve özel günlerde merdiven altı üretimin arttığına dikkati çeken Palandöken, "Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlarımızı merdiven altı üretime karşı bir kez daha uyarıyoruz. Bayram sofralarının sağlıksız ve hijyenden uzak yiyeceklerle dolmaması için merdiven altında üretimden uzak durun. Alışverişlerinizi güvenilir esnaftan yapın." ifadelerini kullandı. 

Palandöken, insan sağlığıyla oynayan merdiven altı üretimin, aynı zamanda kayıt dışılığı artırdığını, ekonomiye zarar verdiğini belirterek, merdiven altı üretimle mücadelenin hızlanması ve denetimlerin sıklaşması gerektiğini kaydetti. 

Vatandaşların hesaplı ürünle kalitesiz ürün arasındaki farkı bilmesinin önemine değinen Palandöken, şu değerlendirmede bulundu: 

"Albenisi olan, değerinin altında satılan mallara kanmamak, etiketleri iyi okumak ve şüphelenilen ürünleri yetkililere bildirmek gerekiyor. Vatandaşlar bayram alışverişi yaparken elbette cebini düşünmeli. Ancak hesaplı ürünle kalitesiz, fason ürün arasındaki farkı da bilmeli. Uygun alışverişyapmak isteyenler, ucuz diye aldığı merdiven altı ürünlerle kar ettiğini düşünmesin. Hangi koşullarda üretildiği bilinmeyen, hijyenden uzak merdiven altı ürünler insan sağlığını hiçe sayıyor. Şekerin, yağın, fıstığın, unun fiyatı belliyken kimse maliyetinin altında baklava satmaz. Günümüz şartlarında 15-20 liraya baklava da çikolata da olmaz. Piyasa fiyatının altında satılan ürünlere şüpheyle yaklaşılmalı." 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • zafergülten 6 ay önce Şikayet Et
    aman burdan uyurıyorum,bilhassa isportada satılan -bayram şekerleri-ni almayın.ben geçen bayram bu hatayı yaptım ve akrabalarımla biraz kötü oldum. isportadan aldığım bayram şekerleri yüzünden ishal olmuşlar,hatta bazı şekerlerde kurt bile çıkmış.
    Cevapla