Türkiye'ye muhtaç kaldılar! Hayalleri suya düşüren gerçek...

Afrodit yatağından çıkacak doğal gazı, boru hattıyla Girit üzerinden Avrupa’ya sevk etmeyi planlayan Rumlar, maliyet nedeniyle Mısır seçeneğini değerlendirmeye aldı.

Türkiye'ye muhtaç kaldılar! Hayalleri suya düşüren gerçek...
Türkiye'ye muhtaç kaldılar! Hayalleri suya düşüren gerçek...
GİRİŞ 15.06.2019 19:37 GÜNCELLEME 15.06.2019 19:37
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan'ın işbirliğinde oluşturulan kısa adı (East-Med) projesi olan ve Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz kaynaklarını Avrupa'ya boru hatları yoluyla taşımak, Rumlar için uzak ihtimal olmaya başladı. Rumların bunun yerine Afrodit yatağından çıkacak gazın, sıvılaştırılmış (LNG) olarak Mısır üzerinden ihracı gündeme geldi. Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yer alan Afrodit doğal gaz yatağının kullanımı konusunda tek yolun Mısır olduğu yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Rum Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi (EİK) Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan Afrodit doğal gaz yatağının kullanımına ilişkin açıklama yaptı. Kıbrıs’ın ve Afrodit yatağının durumu, Mısır’daki doğal gaz santralleri ve uluslararası piyasalar göz önüne alındığında tek çarenin Afrodit yatağındaki doğal gazın Mısır’a ihraç edilmesinin bu doğrultuda doğal gazın düşük maliyetle ihraç edilebilmesinin tek yolunun Mısır’ın altyapısının kullanılması yönünde görüş belirtildi.

 

 

 
Rum Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi (EİK), Afrodit yatağındaki doğal gaz konusunda hak sahibi şirketlerin nihai yatırım kararını almaları için izlenmesi gereken prosedürden de bahsederek, bu sürecin en az 3 yıl gerekeceğini vurguladı. Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan'ın işbirliğinde oluşturulan kısa adı (East-Med) 2025 yılında tamamlanması öngörülen proje denizin 3.3 kilometre derinliğinden geçecek 2 bin kilometrelik bir boru hattı inşa etmeyi hedefliyor. Proje tamamlanabilirse East-Med, dünyanın deniz altından geçen en uzun doğal gaz boru hattı olacak.
 
Boru hattı, İsrail’in Leviathan havzasından ve Rumların Afrodit adlı 12’nci parselinin etrafından çıkacak doğal gazın boru hattıyla Girit’e ulaştırılmasını, Yunanistan üzerinden de Avrupa’ya sevk edilmesini öngörüyor. Enerji uzmanları, doğal gaz fiyatlarının düşük seviyelerde seyrettiğine işaret ederek maliyeti 15 milyar doları bulacak bir boru hattının karlı olmayacağını belirtiyor. Uzmanlar, bölgedeki doğal gazın Türkiye’deki Ceyhan boru hattı üzerinden Avrupa’ya sevkiyatının, halen en ekonomik ve en güvenli tek seçenek olduğunu vurguluyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Analız 5 ay önce Şikayet Et
  Bu zamanda az cok herkes bırbırıne muhtac mantık herseyın ustunde uygun bır anlasma ıle hallolur o kadar emekle cıkarılmıs urunun heba olması kımsenın ısıne gelmez.
  Cevapla
 • samimi 5 ay önce Şikayet Et
  Allah'in da vardir bir plani derler ya iste budur. Sonuc Allah onlari yine Türkiyeye muhtac eyledi.
  Cevapla
 • Ali 5 ay önce Şikayet Et
  Siz Mısıra mı güveniyorsunuz o gemiler sizi korumak için mi?? Yoksa avrupadan aytılmak isteyen İngiltere nin ayrılması tesadüfmü abd ile ortak olup gemileri yığıp enerji hattını avrupaya satmakmı istedikleri. Siz zannediyorsunuz ki Türkiye den sizi korumak için. Hayır! Avrupa, mısır, Lübnan uyanınca baş kaldırınca onları bastırmak için. Onlar da iyi biliyor 200 gemi ile Türkiye ye engel olamazlar. O gemiler pay talep eden ülkelere pay verilmezse taşkınlık yapmasınlar diye. Bu ülkeler Yunanistan Mısır ve Rum kesimidir.
  Cevapla
 • Levrok 5 ay önce Şikayet Et
  Ah kaldi . 200 yil icinde Denizlerde yasam kalmayacak
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Girit’ten geçiremezler. O güzergah Türkiye’nin kıta sahanlığından geçiyor. Türkiye izin vermezse o hattı kullanamazlar. İlla döşeyeceğiz, Türkiye’nin kıta sahanlığını tanımıyoruz derlerse bir mayına bakar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle