Çalışanlar dikkat! O parayı geri alabilirsiniz

Birden çok işte çalışanların fazladan ödediği sigorta primlerini geri alma imkanı var. Aynı şekilde tavanı aşan ödemeler de iade ediliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

Çalışanlar dikkat! O parayı geri alabilirsiniz
Çalışanlar dikkat! O parayı geri alabilirsiniz
GİRİŞ 27.04.2019 10:13 GÜNCELLEME 27.04.2019 10:14
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Maaşı yüksek olan veya birden fazla işte çalışanların sigorta primleri, kanunla sınırlandırılan prime esas kazancın üst limitini aşabiliyor. Fakat kişi adına ödenen primlerin toplamının prim üst sınırını aşıp aşmadığı ödeme zamanlarında tespit edilemiyor. Çoğunlukla kişi adına yıllarca tavanı aşan ödemeler yapılıyor ve ödenen miktarlar SGK’nın kasasında kalıyor. 
 
GERİ İSTEME HAKKI VAR 
 
Sigortalıların birçok işyerinde çalışması nedeniyle ödenen primleri, prime esas kazanç üst sınırı üzerinden hesaplanacak miktarı aşarsa, kişinin fazla ödenen bu parayı geri isteme hakkı doğuyor. SGK da aldığı uzun vadeli sigorta primlerinin, yaşlılık aylığı bağlayamadığı kısmını iade ediyor. Tavanı aşan kısmın tamamı sadece sigortalı çalışana ödenebiliyor. İşveren hissesi ödenmiyor. 
 
İADE İÇİN NASIL BAŞVURULUR?  
 
Fazladan ödenen primin iadesi için SGK’ya başvuru şartı var. Başvuru yapmayanların primi iade edilmiyor. Sigortalı SGK İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçeyle başvurarak fazladan ödenen bedeli geri isteyebilir. SGK talep üzerine fazla yapılan ödeme olup olmadığını kontrol edip, işverence böyle bir paranın yatırılıp yatırılmadığına bakıyor. Yatırılmadıysa talep reddediliyor. Yatırıldığının tespiti halinde, tutar talep tarihini takip eden ay içinde bir kerede ödeniyor. Geri verilen primler için ayrıca gecikme cezası ve gecikme zammıyla faiz ödenmiyor. 
 
ÖRNEK HESAPLAMA 
 
Uzun vadeli sigorta kolları için sigortalı hissesi yüzde 9. Genel Sağlık Sigorta prim oranı ise yüzde 5. Toplamda yüzde 14’lük bir sigortalı tutarı var. Prim iadesi bu oranlar üzerinden talep ediliyor. Prim iadesinde brüt ücret dikkate alınıyor. İki ayrı işyerinde çalışıp 2019 yılı Ocak ayında toplamda 20 bin TL brüt ücret alan bir sigortalının prime esas kazanç üst sınırı üzerinde olan 4 bin 779 TL’lik kazancından, kesilen sigorta primi iade ediliyor. Bunun nedeni, fazladan ödenen bu tutarın aslında sigortalının kendi ücreti olmasından kaynaklanıyor. 

 

 

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fazla ödeme
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Hyr 6 ay önce Şikayet Et
  Niye sigortaya dahil edilip maaşa katkı yapmıyor.hakkı bu
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Müsaadenizle bir ilave yapayım; primin işçi hissesine isabet eden kısmı iade ediliyor. Yanlış anlaşılma olmasın sonra sgk personeli vatandaşla karşı karşıya kalıyor.
  Cevapla
 • ilhan durgun 6 ay önce Şikayet Et
  valla beyin hata verdi bilen varsa aciklasin arkadaşlar hanı azda olsa anladım gibi ama yine emin olmak lazim
  Cevapla
 • Ahmet 6 ay önce Şikayet Et
  Verilen örnek 2019 denilmesine rağmen 2018 yılı rakamları dikkate alınmış, Şöyle ki; SGK prim alt ve üst sınırı var 2018 yılında bu rakamlar alt sınırı 2.029,50 TL, üst sınır 15.221,40 TL yani bu rakamların altında ve üstünde sgk primi ödeyemezsin, örnekte denildiği gibi Brüt 20.000 TL maaş alsan bile 15.221,40 TL den fazla ödenmez , ödenen fazlalık yani 4.778,60 TL nin %14 e tekabül eden kısmı 669 TL geri alınabilir, denilmektedir.
  Cevapla
 • SEDRETTİN 6 ay önce Şikayet Et
  emekli lerde yararlanıyormu
  Cevapla
 • Demir Ersoy 6 ay önce Şikayet Et
  Bunları vatan daş nereden bilsin nasın anlasın fazladan ödeme neden alınıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle