Beyaz ette yeni hedef Çin pazarı

AB’nin siyasi kararlarını aşamayan beyaz et sektörü Uzak Doğu pazarına yöneldi. Japonya’nın yoğun ilgisi yanında şimdi sırada Çin pazarı var. Sektör yeni hedef ve yatırımlarını Antalya’daki uluslararası kongrede tartışıldı.

Beyaz ette yeni hedef Çin pazarı
Beyaz ette yeni hedef Çin pazarı
GİRİŞ 26.04.2019 08:31 GÜNCELLEME 26.04.2019 08:37
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Beyaz Et Sanayicileri, sektördeki gelişmeleri konuşmak ve tavuk eti üzerindeki bilgi kirliliğini görüşmek üzere bir araya geldi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, kongre açılışında Türkiye’de kişi başına kanatlı eti tüketiminin 22 kilograma ulaştığını belirtti. Koca üretim sistemleri ve tavuk etinin sağlığı konusunda bilgi kirliliğine sebep olanlara karşı hem bilim hem de tanıtım faaliyetleri ile cevap verdiklerini belirtti. Avrupa Birliği’nin siyasi kararları neticesinde engellenen beyaz et ihracatının ortadoğu ve Japon pazarına yöneldiğini belirten Koca, Çin pazarını hedeflediklerini de paylaştı.

 

 

32 ÜLKEDEN KATILIM

Manavgat ilçesindeki bir otelde düzenlenen 5. Uluslararası Beyaz Et Kongresi’nde, kongrede 32 ülkeden misafir ağırladıklarını belirten Koca, dünyanın protein ihtiyacının 2015 yılından bu yana büyük oranda beyaz etle karşılandığını aktardı. Bu durumun sektör için yatırım fırsatı olduğunu belirten Koca: “Türkiye’de kanatlı et üretimi 2000-2018 yıllarında 3,4 kat, 2010-2018 yıllarında ise 1,5 kat arttı. Kanatlı eti üretimi 2018’de 2,23 milyon tona çıkmıştır. Bunun 2,16 milyon tonu tavuk eti, 0,7 milyon tonu hindi etidir. Kanatlı eti üretiminin yüzde 96,9’u tavuk eti, yüzde 3,1’i hindi etidir. Üretilen tavuk etlerinin en az yüzde 95’i piliç etidir” dedi.

 

 

81 ÜLKEYE İHRACAT

Türkiye’nin dünya üretiminden yüzde 2,3 pay aldığını dile getiren Koca, şunları söyledi: “Tavuk ayağı dahil, Türkiye’nin ihracatı 2018’de 500 bin tonu aşmıştır. 2018’de 81 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. En fazla ihracat yaptığımız ülke ise Irak.”

Üretimde yeni dönem
Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan ise, 2000’li yıllardan sonra bakanlığın ve sektör temsilcilerin birlikte çalışmasıyla üretim tesislerinin Avrupa standartlarına uygun hale getirildiğini belirtti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • emekli memur 3 ay önce Şikayet Et
    geçen hafta kemiksiz tavuk 20-25 tl oldu,çine satılırsa kırmızı etide sollar.
    Cevapla
  • ZALIM 3 ay önce Şikayet Et
    ramazan geliyor diye fiyatlar uçuyor önçe iç piyasa sonra dış piyasa ne kardeşim ihracat yapacağız diye mal yok diye fiyatlar çıkıyor bu ne ya
    Cevapla