Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı! Kilosu 125 TL

Mardin’de, yaklaşık iki yıl aradan sonra yoğun yağışlar sonrası ortaya çıkan, halk arasında Dolaman mantarı olarak bilinen Trüf mantarı, köylülerin geçim kaynağı oldu. Mantarları toplayan köylüler, besin değeri yüksek gıdanın kilosunu 125 liradan satmaya başladı.

Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı! Kilosu 125 TL
Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı! Kilosu 125 TL
GİRİŞ 24.04.2019 12:15 GÜNCELLEME 24.04.2019 12:17
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Mardin’de aşırı yağışlar, toprağın altında gizlenen besin değeri yüksel gıdaları da gün yüzüne çıkardı. 2 yıldır köylülerin bulamadığı ve bu yıl, yoğun yağışlar sonucu gün yüzüne çıkan, nadir görülen Dolaman mantarı Mardin kırsalında köylüler tarafından bulundu. Tarihi Mardin’de pazara getirilen Dolaman mantarı özelikle şifa bekleyen hastalar ve bebekleri olan aileler tarafından tercih ediliyor.

 

 

Hal esnafından Hikmet Ak, 2 yıldır tezgahta bulunamayan Dolaman mantarının bu yıl aşırı yağışlar sonucu tekrar yetiştiğini söyledi.

 

 

Çok nadir görülen Dolaman mantarının değerli olduğunu kaydeden Ak, “Aşırı yağış ve şimşeklerle birlikte bölgede buluyoruz, çok nadir olur. Köylüler 15 kilo bulabilmiş getirdi. Çok değerlidir, yemeğin içinde patates gibi pişirilerek kullanıyor. Bu yıl 125 liradan satışa sunduk. Bunu bilen alıyor değerlidir” dedi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Rabbimin nimetini ve şifasını nereden göndereceğini hiç kimse bilemez.
  Cevapla
 • Serdar...T 9 ay önce Şikayet Et
  kilosu 125 tl olduğuna göre yiyeni uzaya felan ışınlıyor galiba yaa ne kadar,millet ne kadar paragöz olmuş.
  Cevapla
 • mardinli 9 ay önce Şikayet Et
  zaten bir kisi 1 kiloyu anca bulur abartmayın nerden gecim kaynagı olacak
  Cevapla
 • katibb 9 ay önce Şikayet Et
  çocukluğumda dayımlar ile toplar yerdik. dolaman diye bilirdik bak hele trüf dedikleri buymuş.. ağızlarının tanı biliyor adamlar gerçekten lezzet bakımından güzel bir nimet.
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel Yöre insanı açısından. İyi değerlendirmek gerek bu durumu.
  Cevapla