Taşınır rehni KOBİ'leri finansmanda rahatlattı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Taşınır Rehni sistemiyle KOBİ’lerimize 237 milyar lira, 38 milyar dolar ve 11 milyar avro finansman imkanı sağlandı. Bugüne kadar fiili kullandırım yaklaşık 96 milyar lirayı buldu." ifadesini kullandı.

Taşınır rehni KOBİ'leri finansmanda rahatlattı
Taşınır rehni KOBİ'leri finansmanda rahatlattı
GİRİŞ 18.02.2019 09:21 GÜNCELLEME 18.02.2019 09:38

Pekcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOBİ’lerin finansmana  erişimini kolaylaştırmak, taşınırların ticari işlemlerde teminat olarak  kullanılmasını yaygınlaştırmak, alacağın tahsili için alternatif imkanlar  getirmek amacıyla reform niteliğindeki Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nun  1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdiğini hatırlattı. 

 

 

Söz konusu düzenlemeyle KOBİ’lerin yanı sıra çiftçi, üretici örgütü ve  serbest meslek erbabının finansmana erişiminin kolaylaştığını belirten Pekcan, bu  aktörlerin rekabet güçlerinin artmasıyla Türkiye ekonomisinin dengeli ve  istikrarlı büyümesine katkı sağlanmasının amaçlandığını vurguladı. 
 
Düzenlemeyle taşınırların borcu karşılaması halinde ticari işletme  veya esnaf işletmesinin tümü üzerinde rehin kurulmasının önüne geçilmesini, tacir  ve esnafların birbirlerinin yatırımlarını finanse edebilmelerini sağlayarak kredi  kuruluşu dışında alternatifler sunulmasının hedeflendiğini aktaran Pekcan,  şunları kaydetti:
 
 "Bu Kanun ile birlikte Rehinli Taşınır Siciline ilişkin tüm işlemler,  bakanlığımızın denetimi ve gözetimi altında Türkiye Noterler Birliği tarafından 1  Ocak 2017 tarihinde oluşturulan Taşınır Rehin Sicili (TARES) sistemi üzerinden  noterliklerce yapılmaya başlandı. Bu sicil ile finansal kuruluşlara kredi  talebinde bulunanların rehinli işlemlerini sorgulama imkanı getirildi. Sicil  sisteminde işleyişi kolaylaştırmak adına bazı bakanlıklar ve Finansal Kiralama,  Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği ile protokoller imzalandı.” 
 
Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu çerçevesinde TARES’e bugüne  kadar 19 bin 289 adet rehin sözleşmesi tescil edildiğini vurgulayan Pekcan, “Bu  tescil işlemi karşılığında KOBİ’lerimize yaklaşık 237 milyar lira, 38 milyar  dolar ve 11 milyar avro finansman imkanı sağlandı. Bugüne kadar fiili kullandırım  yaklaşık 96 milyar lirayı buldu. Bu kapsamda en çok 455 bin 130 adet ile ticari  alacaklar taşınır rehnine konu edildi. Bunu 412 bin 997 adet ile makine ve  teçhizat takip etti.” bilgisini paylaştı.
 
 "İş yapma kolaylığında reform niteliğinde iyileştirmeler"
 
Pekcan, Türkiye’nin Dünya Bankasının açıkladığı son Doing Business (İş  Ortamı) Raporu’nda bir önceki yıla kıyasla 17 sıra yükselerek 190 ülke arasında  43. sırada yer aldığını hatırlatarak, “Ülkemiz iş yapma kolaylığını ölçen 10  kriterin 7’sinde reform niteliğinde iyileştirmeler gerçekleştirdi.” ifadesini  kullandı.
 
2019 Raporu’nda işe başlama kriterinde Türkiye’nin bir önceki yıla  göre 2 basamak yükselerek 78. olduğunu ifade eden Pekcan, dış ticaret kriterinde  ise 29 sıra atlayarak 42. sıraya çıktığını aktardı. 
 
Bakan Pekcan, iş yapma kolaylığı endeksinde yer alan finansmana erişim  faslının en çok reform yapılan alan olduğunu, söz konusu alanda Türkiye’nin 190  ülke arasında 77. sıradan 32. sıraya yükseldiğinin altını çizdi. 
 
Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı kapsamında taşınır  rehninin etkinliğini arttırmak amacıyla ilk etapta Türkiye’nin 10 ilinde geniş  kapsamlı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildiğine işaret eden Pekcan, daha  fazla ilde toplantılara devam ederek finansmana erişiminde sunulan bu imkanın  reel sektöre anlatılmasını amaçladıklarını kaydetti.

KAYNAK: AA