Bakan Kurum duyurdu! Artık zorunlu olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar" dedi.

GİRİŞ 12.01.2019 14:44 GÜNCELLEME 12.01.2019 15:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Balıkesir Valiliğinde basın açıklamasında bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, poşet kullanımındaki azalmaya dikkat çekti.

 

 

Bakan Kurum, "Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen 'Sıfır Atık' projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum" dedi

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
satış
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • cevdet 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bu işten birşey anlamadım bedava aldığım poşetin maliyeti marketten alındı bana yüklendi bu mu içraat marketlere yasak getir plastik poşet yerine bez poşeti bedava versin
  Cevapla
 • isa 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan acaba plastik ambalajlar için bişey yapmayı düşünüyormu acaba? çevreyi sadece kullanmak zorunda olduğumuz poşetler mi kirletiyor.
  Cevapla
 • dikkatli 1 yıl önce Şikayet Et
  sayin ilgililer.amać cevre ise pazarcilarin en kalitesiz posetlerinede el atin lutfen
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence abartılı ve saçma bir uygulama. Marketlerin en az bir poşet vermesi lazım. Cepte poşet file mi tasiyacagiz. İşten gelirken markete uğrayıp eksikleri alıyoruz. Maliyeti 8 kuruş olan poşete neden 25 kuruş veriyoruz. Yapılan yanlışı yakında umarım anlarlar.
  Cevapla