TV satışlarına taksit dopingi!

Fiyatı üç bin liranın altında olan TV satışlarında taksit sayısının 9'a çıkarılmasını memnuniyetle karşılayan sektör temsilcileri, TV satışlarının 2 milyon adetten 2,5 milyon adede çıkacağı kanaatinde.

TV satışlarına taksit dopingi!
TV satışlarına taksit dopingi!
GİRİŞ 12.01.2019 13:28 GÜNCELLEME 12.01.2019 13:29
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Fiyatı üç bin liranın altında olan TV satışlarında taksit sayısının 9'a çıkarılmasını memnuniyetle karşılayan sektör temsilcileri, bu karar sayesinde söz konusu gruptaki TV satışlarının 2 milyon adetten 2,5 milyon adede çıkacağı, üreticinin de tüketicinin de mutlu olacağı kanaatinde.

 

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek fiyatı 3 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sınırını 9 aya çıkardı.

TV sektör temsilcileri, taksit sayısındaki artışa ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

 

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, kararın son derece yerinde olduğunu belirterek, uygun ödeme koşullarının sağlanmasının tüketicinin alışveriş yapabilmesini sağlayacağını ve satışlara olumlu yansıyacağını söyledi.

Söz konusu kararın Ar-Ge yatırımları yapan, istihdam yaratan ve ihracat yaparak cari açığın azaltılmasına katkı veren yerli TV üretim sektörü için ihtiyaç duyulan bir uygulama olduğunu aktaran Dinçer, taksit sayısının 3'ten 9'a çıkarılmasına ilişkin duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dinçer, "Taksit sayısındaki artış uygulaması sektörü canlandıracak bir karar. Son aylarda yüzde 30 küçülen TV pazarını cirosal olarak tekrar büyüme trendine sokacağına inanıyoruz." dedi.

Araştırmalara göre Türkiye'de, fiyatı 3 bin liranın altında olan TV'lerde satış rakamının 2 milyon adet olduğunu dile getiren Dinçer, "Bu rakamın yüzde 25 büyüyerek 2,5 milyon adet seviyesine gelmesini bekliyoruz." diye konuştu.

"TV alımı kolaylaşıyor, satışları ciddi manada artıracaktır"

Sunny Elektronik Satış ve Pazarlama Direktörü Savcı Almaç, Türkiye'de satılan televizyon adedinin önceki yıllarda 3,5 milyona kadar çıktığını belirterek, bu rakamın 2017'de 3 milyon adet, 2018'de ise 2,7 milyon adet düzeyinde gerçekleştiğini söyledi.

Son yıllarda fiyatlarda yaşanan artışlarla birlikte taksit sayılarındaki sınırlamanın özellikle dar gelirli grupların TV alımını azalttığını dile getiren Almaç, "Fiyatı 3 bin liranın altında olan TV'leri zaten yüksek gelirli olmayan tüketiciler alıyor ve bu kişiler TV'ye ayda bin lira ödeyemiyor. O yüzden bu gruptaki tüketiciler TV alımını erteliyordu. Şimdi 9 taksitle ayda 90 ila 300 lira ödeyerek TV alabilecekler." ifadelerini kullandı.

Almaç, fiyatı üç bin lira altında olan TV'lerde en çok 82, 100, 108, 109 ve 127 ekran (32-40-43-49 inç) ürünlerin satıldığı bilgisini verdi.

Söz konusu kararın TV piyasasındaki daralmanın önüne geçeceğini ifade eden Almaç, "Ayda 300 lira ödemek TV alımını kolaylaştıracak, TV'ye talebi artıracaktır. Toplam satışlara yüzde 20 (ortalama 550 bin adet) katkı sağlayacağını düşünüyoruz. TV satışlarında taksit sayısının artması üreticiyi de perakendeciyi de tüketiciyi de memnun edecek." dedi.

Almaç, taksit sayısının artmasının kendi şirketlerinin TV satışlarını yüzde 30 artıracağını sözlerine ekledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Nezih 9 ay önce Şikayet Et
  Bir çok firma bunu görmezden geliyor.Hele internetten satışlarda hala 3 taksit görünüyor.Tabi kiyerli ürünü tercih ederim.Bugün başta arçelik ve vestel (bunların yan ürünleri de dahil)mükemmel tv çıkarıyorlar.Samsung LG gibi markalardan almak isteyenlere sözüm yok.Ben ülkemin ürünlerini almayı tercih ederim.
  Cevapla
 • istanbullu. 9 ay önce Şikayet Et
  Müjdeler üst üste geldikce dahada seviniyorum..1 tanede fazladan tv alcam çok iyi oldu bu..
  Cevapla
 • Hüseyin 9 ay önce Şikayet Et
  3000 tl'nin altında ithal tv varmı da konuşuyorsunuz. 3000'nin altındaki tv lerin hepsi yerli amaç hala yerli ye yönlendirmek. Sony mağazasın da çalışıyorum, aynı zamanda lg mağazamız da var ve 3.000 tl nin altında tv yok
  Cevapla
 • yerlimalı 9 ay önce Şikayet Et
  amaç yerliyse bizde yerliye yöneliriz bilader
  Cevapla
 • büyükdoğu 9 ay önce Şikayet Et
  Bu bddk yı kim denetliyor , kim izin veriyor böyle cahilce kararlar almasına ? Tv izlemek bile başlı başına insanları okumaktan, sosyallikten, ahlaktan soğuttuğu herkesçe malumken tv alınmayı ne hakla kolaylaştırır sınız???
  Cevapla
 • Omer 9 ay önce Şikayet Et
  Çok iyi halt etmişler.bukadarisi pes yani.taksitin daha da düşürülmesi lazim.bunlar ithal ürünler.yerli ürüne yapilabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle