Bor katkılı motor yağı 'uçuruyor'

Bir Türk firması, 'beygir gücünü yüzde 10 artıran, yakıt tüketimini yüzde 5-20 arasında düşüren, yağ ve rektefiye ömrünü iki kat artırması yanında egzoz emisyonunu azaltan', borlu motor yağı katkı maddesi üretti.

Bor katkılı motor yağı 'uçuruyor'
Bor katkılı motor yağı 'uçuruyor'
GİRİŞ 14.11.2007 11:29 GÜNCELLEME 14.11.2007 11:29

Bir Türk firması, BORPower adıyla 'beygir gücünü yüzde 10 artıran, yakıt tüketimini yüzde 5-20 arasında düşüren, yağ ve rektefiye ömrünü iki kat artırması yanında egzoz emisyonunu azaltan', borlu motor yağı katkı maddesi ürettiğini bildirdi. NNT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1992 yılından bu yana, yurt içi ve yurt dışında 5 bilim adamıyla nano teknoloji ürünleri üzerine çalışmalar yaptıklarını, bu çalışmalar sonucu, dünyadaki rezervinin yüzde 70'den fazlası Türkiye'de olan bor madeninin kullanıldığı ilk ürünleri olan motor yağı katkısını, "BORPower" adıyla şubat ayında satışa sunduklarını vurguladı.


Ürünü ilk olarak Avrupa'da satışa sunduklarını, satışı öncesinde ise Almanya ve ABD'deki saygın kuruluşlarda testlerini gerçekleştirerek, sunduğu özellikleri sertifikalandırdıklarını ifade eden Akın, şöyle devam etti: "(Türkler, nano teknoloji ürünleri üretemez) şeklindeki düşünceyi, aldığımız sertifikalarla aştık ve Berlin'de kurduğumuz merkezle satışa başladık. Şu anda 30 milyon avroluk ihracat anlaşmamız var. Ürüne ABD ve Avrupa ülkeleri ile Çin'e kadar bir çok ülkeden yoğun talep var." Akın, ürünün Türkiye'deki tanıtım çalışmalarına başladıklarını, 9 bölgede sektörel firmalara tanıtım ve satışla ilgili çalışmalar yaptıklarını ve bayilikler verdiklerini anlatırken, "Yakında basın ve medyada da reklam çalışmalarımız başlayacak. Halkımıza ürünü ve özelliklerini tanıtıp, sağladığı avantajlardan yararlanmalarını ve ülke ekonomisine bor madeniyle katkı sağlamanın mutluluğunu yaşamak istiyoruz" dedi. -


ÜRÜNÜN ÖZELLİKLERİ-


Akın, BORPower'in motor yağına katıldıktan sonra motorun metal parçaları üzerinde elmastan daha sert bir ince tabaka oluşturduğunu ve böylece sürtünmeyi azalttığını kaydetti. Sürtünmenin azalmasıyla, motorun yakıt tüketimi ve gücü gibi özelliklerini iyileştiğini ifade eden Akın, "Almanya'daki TÜV Enstitüsünde 0 kilometre Mercedes 320 model otomobille yapılan testlerle özelliklerini kanıtladık. Enstitüdekiler de sonuçlara çok şaşırdı ve ürünün alternatifi olmadığını söylediler" dedi.


BORPower'in, benzinli, dizel ve LPG'li motorlarda kullanılabildiğini, madeni, sentetik ve yarı sentetik yağlara katılabildiğini kaydeden Akın, şöyle devam etti: "Katıldığı motorun beygir gücü yüzde 10 oranında artıyor. Ayrıca yakıt tüketimi, motorun özelliklerine göre yüzde 5 ile 20 arasında azalıyor. Yağın içinde kalan bor kristalleri ise yağ ısısının aşırı yükselmesini önleyip, yağın ömrünü iki kat artırıyor. Hararet oluşmadığı için yağ eksiltme problemi de ortadan kalkıyor. Ayrıca sürtünmeyi azalttığından, motor parçaları daha az aşınıyor ve rektefiye ömrü iki kat uzuyor, motor sesi azalıyor. Bunların yanında, küresel ısınmanın önemli nedenlerinden egzozla karbondioksit salınımını 15-20 oranında azaltmasıyla çevreci bir ürün. Ayrıca benzeri ürünler gibi kimyasal madde içermediğinden, insan ve çevre sağlığına hiç bir zararı yok." Akın BORPower'in, 47-59 YTL arasındaki fiyatlarla satıldığını sözlerine ekledi.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ercan İNCE 10 yıl önce Şikayet Et
  fazla büyütmeyin. bakın abd petrol için ortadoğuyu yakıyor bor için biz yok etmesin sakın.demeyin öyle %70 türkiyede bulunan bor falan.
  Cevapla
 • Hüseyin UĞURLU 10 yıl önce Şikayet Et
  Biraz abartılı. Hemen hemen diyeceklerki araba kendiliğinden gidecek o kadarda abartılmaz denenmeden tavsiye edilmeden almam
  Cevapla
 • Mehmet dursun 10 yıl önce Şikayet Et
  BOR GELİYOOOOO. arkadaşlar ALLAH nasip ederse bu bor madenini iyi kullanabilirsek daha nice karlar sağlanacaktır. Helal olsun bunu üretip satanlara ve yeni üretim yapacak olanlara hey hey de hey hey
  Cevapla
 • boşver adı 10 yıl önce Şikayet Et
  doğruysa. bu anlatılanlar doğru ise ? müthiş bir şey yapanları tebrik ederim
  Cevapla
 • asil bey 10 yıl önce Şikayet Et
  . Motorsilk isimli bir yağ var, bor mamülü, kullandım, gayet iyi netice aldım.
  Cevapla