Tek bir şartla poşete ücret ödenmeyecek

Türkiye 1 Ocak 2019 itibariyle ücretli poşet uygulamasına geçti. Edirne'de bir market sahibi Rıfat Mitrani, gramajı düşük ürünler için poşetlerin bedelsiz olduğunu belirterek "Gramaj olarak standart var. Gramajı düşük olan poşetler bedelsiz, uygun olanlardan ise 25 kuruş ücret alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tek bir şartla poşete ücret ödenmeyecek
Tek bir şartla poşete ücret ödenmeyecek
GİRİŞ 02.01.2019 06:37 GÜNCELLEME 02.01.2019 09:44
Bu Habere 174 Yorum Yapılmış

Türkiye genelinde, doğanın kirlenmesini önlemek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı 'ücretli poşet uygulaması', bugünden itibaren başladı. Edirne'de marketlere alışveriş yapmaya giden kişilerden bazıları satın aldıkları ürünleri, her biri için 25 kuruş ücret ödedikleri poşetlere koydu.

 

 

Bazı kişiler ise ücret ödememek için yanlarına getirdikleri poşetleri kullandı.
Doğayı korumak amacıyla başlatılan uygulamayı yerinden bulan Edirneliler, geç kalındığını dile getirdi. Marketten aldığı ürünleri ücret ödeyerek temin ettiği poşetle taşıyan Harun Kalender, şunları söyledi:

"Bugün yaptığım alışverişteki malzemeleri taşımak için 2 lira poşet parası ödedim. Unutmuşum, bilseydim evden poşet getirirdim. Ama yine de çevreyi ve doğayı korumak amacıyla başlatılan uygulamayı geç kalınmış uygulama olarak görüyorum" dedi. Alışverişe bez torbayla gelen Ayşe Demirdal ise uygulamayı doğru bulduğunu belirterek, "Ücretli poşet uygulamasını doğru buluyorum. Bu sayede doğa korunmuş olacak. Ben alışveriş yapmaya yanımda poşetimle geldim"

 

 

GRAMAJI DÜŞÜK ÜRÜNLER İÇİN BEDELSİZ

Dilaverbey Mahallesi'nde market sahibi Rifat Mitrani, gramajı düşük ürünler için poşetlerin bedelsiz olduğunu belirterek, "Bugün ücretli poşet uygulamasına başladık. Devletin vermiş olduğu bir standart var. Bu standart doğrultusunda 25 kuruş alıyoruz. Fakat gramajı düşük satın alınan ürünlere konulan poşetlerden ücret almıyoruz. Bununla ilgili gramaj olarak standart var. Gramajı düşük olan poşetler bedelsiz, uygun olanlardan ise 25 kuruş ücret alıyoruz" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 174
 • Noldu? Yemedi mi? 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem çevreyi bu kadar çok düşünüyorlar o zaman poşetini kendi getirene 25 kuruş indirim yapsınlar.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Marketlere ve poşetlere ( geri dönüşüm, gramaj ve kalite ) şartları getirilsin. 25 kuruş verelim.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  25 kuruş diye önümüze konan poşetler 2 kuruş bile etmez. Metro da yıllardır poşet üzcretli ancak poşet kaliteli ve verdiğin paraya değiyor ve sonra kullanım için sağlam poşet. Yıllardır kalitesiz düşük gramajlı basit poşetleri dağıtan marketler aynı poşetten 25 kuruş almaya çalışıyor.
  Cevapla
 • Utkuu 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupada veya bir çok ülkede poşet yasak ama kese kağıtları var.marketler de enazından bu uygulamaya geçebilir
  Cevapla
 • Frk 1 yıl önce Şikayet Et
  25 kuruşa alınan poşet daha sonra markete aynı fiyata iade edilsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle