Bağ-Kur'luya erken emeklilik

Bağ-Kur’luya prim ayarı gündemde. Düzenleme hayata geçerse, 9 bin gün primle emekli olan esnaf, SSK’lı çalışanlar gibi 7 bin 200 günde emeklilik hakkı kazanabilecek.

Bağ-Kur'luya erken emeklilik
Bağ-Kur'luya erken emeklilik
GİRİŞ 19.12.2018 07:15 GÜNCELLEME 19.12.2018 08:58
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Daha önce Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda, özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı. Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi komisyonda gündeme gelmişti.  Düzenleme hayata geçerse hem gelir, hem de emeklilik süresinde emekliler arasında eşitlik sağlanacak.    

1800 GÜN FARK VAR    

Prim süresindeki eşitlik düzenlemesi son şekli verildikten sonra yasa taslağı haline getirilecek. 2008'de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla, işçi ve memurların emekliliği için istenen prim ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlenmişti. Fakat Bağ-Kur'lular için bu süre 9 bin gün (25 yıl) olarak tespit edilmişti. Dolayısıyla Bağ-Kur'lular uzun süre prim ödeyerek daha geç emekli olmak zorunda bırakılmıştı.  

MECLİS GÜNDEMİNDE  

Sosyal güvenlikte adalet komisyonunda SSK'lı çalışanla, Bağ-Kur'lu çalışan arasındaki bin 800 günlük yani yaklaşık 5 yıllık sürenin kalkması, bir başka ifadeyle, emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmesi öngörülmüştü. Ancak, düzenlemenin hayata geçirilmesi için yasa çıkartılması gerekiyor. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili, tasarı hazırlandı 2019 başında Meclis’in gündemine sunulacak. 

İki farklı hesap

Normal şartlarda SSK'lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken, ilk işe giriş veya sigorta tescil tarihi esas alınıyor. Bağ-Kur'da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Aynı çalışma şartlarında SSK'lı bir işçi 48, Bağ-Kur'lu sigortalı ise 55 yaşında emekli olabiliyor. Erken emeklilik imkanının yanı sıra yüzde 15-20 daha yüksek emekli aylığı almak mümkün hale geliyor. 

Seyyanen zam var

Emekliler zam oranını merakla beklerken; 150 bin SSK ve Bağ-Kur'luya da ekstra zam yapılacak. Maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam için yasa çıkarılacak. Tasarı, Meclis'te kabul edilip yasalaştı. Böylece, düşük maaşlı emeklilerin maaşında iyileştirme yapılacak. Bin liranın altında maaş kalmayacak. 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam, düzenleme yapılır yapılmaz yürürlüğe girebilecek ya da ocakta rutin artışla aynı anda uygulanabilecek.Daha önce Vergi ve Sosyal Güvenlik Komisyonu’nda, özellikle 2.5 milyon Bağ-Kur’luyu ilgilendiren önemli prensip kararları alınmıştı. Bağ-Kur ve SSK arasındaki farkların eşitlenmesi komisyonda gündeme gelmişti.  Düzenleme hayata geçerse hem gelir, hem de emeklilik süresinde emekliler arasında eşitlik sağlanacak.    

 

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • vatandaş 4 hafta önce Şikayet Et
  yazıklar olsun.böyle bir sistem olmaz.
  Cevapla
 • dna 4 hafta önce Şikayet Et
  65 yaşına kadar adam akıllı ücret veriliyorsa kabul bizde kamuda iş vrimi 50 de bitiyor
  Cevapla
 • eyyupk 4 hafta önce Şikayet Et
  ozaman aynı oranda emeklilik maaşıda 5 bin tl olmalı
  Cevapla
 • adanalı 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye'de kim 65 yaşına kadar yaşayabiliyor, yaşayanlarda doktor ve ilaca harcıyor. örneğin fabrikada çalışan işçi en fazla 55 yaşına kadar çalışabilir. inşaat sektörüde aynı. bu insanlar 55 yaşından sonra çalışamaz duruma gelecekler ve emekliliğine hala 10 yıl var, bunlar ne yiyecekler, hırsızlıkmı, ahlaksızlıkmı yapacaklar. sayın başkanımızın bu konuya el atması gerekiyor...
  Cevapla
 • Fetih1453 4 hafta önce Şikayet Et
  65 yaşındaki bir kadın nasıl çalışabilir bilmiyorum çünki kadınlar bu yaşta evinin işini yapmaktan aciz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle