IMF'den piyasaları korkutan uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, küresel ekonominin üzerinde fırtına bulutlarının birikmekte olduğunu ve hükümetler ile merkez bankalarının böyle bir durumla başa çıkacak donanıma belki de sahip olmadıklarını söyledi

IMF'den piyasaları korkutan uyarı
IMF'den piyasaları korkutan uyarı
GİRİŞ 12.12.2018 08:03 GÜNCELLEME 12.12.2018 08:04
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu ( IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton Lipton, Bloomberg'in düzenlediği bir bankacılık konferansında yaptığı konuşmada, "Pek çoğunuz gibi ben de fırtına bulutlarının yığıldığını görebiliyorum ve krizi önlemek i çin hazırlıkların tamamlanmadığından korkuyorum" dedi.

 

 

Lipton, IMF'nin dünya ekonomisinin son iki yılda yaşadığı "güneşli" günlerde hükümetleri, "akan çatıyı tamir etmeleri" için sürekli olarak uyardığını söyledi.

Merkez bankaları muhtemelen hiç alışılmamış önlemleri denemek zorunda kalacaklar. Ancak ne kadar etkin olacakları  bilinmediğinden, para politikasının yeterliği hakkında endişe duymakta haklı oluruz.

 

 

Lipton bir kriz halinde politika yapıcıların baskı altında kalacaklarını ve kendilerini hiç deneyimleri olmayan durumlarda  bulacaklarını belirtti. Pek çok hükümetin zaten yüksek düzeyde borçlandığına dikkat çeken Lipton, bu hükümetlerin mali bir manevra alanı bulamayacaklarını ifade etti.

"Hükümetlerin 10 yıl önce yaşadıkları ekonomik bozulmayı karşılayacak rahat imkanlara sahip olmalarını beklememeliyiz"  diyen Lipton, yarattığı mali yük dikkate alınırsa, teşviklerin de siyaseten kolay benimsenmeyeceğini söyledi.

Ancak en acil ve en büyük risk halen ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı. IMF'nin tahminine göre eğer tehdit olarak ileri sürülen tüm gümrük vergileri uygulanacak olursa, global GSYH'nin yüzde birinin dörtte üçü 2020 yılına kadar eriyecek.

Lipton, "Bu, (dünyanın) kendi eliyle kendini vurması olur. Dolayısıyla ABD ile Çin'in açıkladıkları en yeni ateşkesin gerilimlerin yoğunlaşması ya da yayılmasını önleyecek kalıcı bir anlaşma ile sonuçlanması çok önemlidir" dedi.

Lipton, eğer bu sonuç sağlanamaz ve bir kilitlenme meydana gelirse, küresel ekonomide meydana gelecek bir "parçalanmanın" ekonominin yavaşlamasına yol açacağını söyledi.

KAYNAK: HABERTÜRK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
dolar piyasa
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • çelik 11 ay önce Şikayet Et
  imf nin işi bu korkutacak senaryo üretecek.çaren bende dicek.sonrada hamutu takacak
  Cevapla
 • ugur Mustafa 11 ay önce Şikayet Et
  Hep yalan. Imf'in dedigı ne zaman dogru cikti. Korkutmadan bașka birșey yapmiyorlar.
  Cevapla
 • LAEDRİ 11 ay önce Şikayet Et
  imf dediyse yalandır.
  Cevapla
 • İbrahim 11 ay önce Şikayet Et
  Ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor bu tefecilere.
  Cevapla
 • BİZ 11 ay önce Şikayet Et
  ayy çok korktuk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle