Elektrik aboneleri dikkat! Hakkınızı arayın...

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, elektrik bedellerinin artmasından dolayı tek taraflı olarak sözleşmeleri feshedilen tüketicilerin hakem heyetleri aracılığıyla haklarını arayabileceklerini söyledi.

Elektrik aboneleri dikkat! Hakkınızı arayın...
Elektrik aboneleri dikkat! Hakkınızı arayın...
GİRİŞ 18.11.2018 12:13 GÜNCELLEME 18.11.2018 12:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Elektrik dağıtımı ve satışı yapan şirketlerin, elektrik fiyatlarındaki artış nedeniyle, son dönemlerde tüketicilerle yaptıkları sözleşmeleri haksız biçimde tek taraflı olarak feshettiklerini belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, bu durumun Tüketici Kanununda ‘haksız sözleşme’ olarak nitelendirildiğini ifade etti. Bu şekilde mağduriyet yaşayan tüketicilerin, mağduriyet bedeli oranlarına göre Hakem Heyetleri ya da Tüketici Mahkemeleri aracılığıyla haklarını arayabileceklerini kaydeden Şahin, şunları söyledi:

 

 

“Geleceği göremeyen, elindeki elektrik üretimini hesaplayamayan ya da fiyatlardaki artışları öngöremeyen tüketiciler, sabit fiyatlı elektrik satıyoruz diyerek, tüketiciyi kendisine çekmeye çalıştı. Fakat dövizdeki dalgalanmalar elektrik piyasasını özellikle Türkiye’de elektriğimizin çoğunu doğalgazdan ürettiğimiz için döviz girdisi kaynaklı artışlardan dolayı altından kalkamadıklarına tüketiciyi boşluğa bırakıp yeni bir arayışa sevk ediyor. Bu konuda daha önce bir tecrübesi olmayan tüketici de bir panik içerisinde yeni bir tedarikçiye koşuyor. Bir kere bu, sözleşme akdine hiç uymayan bir durum. Tüketiciler bir sözleşme imzalamıştır ve o sözleşmede karşı tarafın bir taahhüdü vardır. Bu taahhüdü yerine getirmeyen satıcıya karşı tüketici kendisinin mağduriyetini dile getirip hakem heyetleri ya da tüketici mahkemeleri nezdinde haklarını talep edebilirler.” 

Şahin, tüketicilerin bu tür şikayetlerinin, elektrik dağıtımı ve satışı yapan işletmelerin bundan sonraki süreçte aynı şekilde başka tüketicileri mağdur etmesinin önüne geçeceğini sözlerine ekledi.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • cahit57 1 yıl önce Şikayet Et
  Hak mi?.Hakkımızı devlet aramalı ve bulmalı.
  Cevapla
 • Süleyman 69 1 yıl önce Şikayet Et
  Hasbünallahi ve niğmel vekil .
  Cevapla
 • ASGARI ÜCRETLI 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaşa ne Atıyorsunuz lan Devlet olarak öyle Yapan Firmalara Para Cezası çekin
  Cevapla
 • Yunus 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar elektrik faturası her aydan aya fazla gelmeye başladı gittikçe yükseliyor ve kullandığım makineler aynı lakin fiyatlar her ay %5 artarak faturama yansıyor ne yaparsak yapalım adamlar Sistemi kurmuş ve düzenli olarak faturaya yansıtıyorlar sorsak dolar yükseldi maliyet arttı lakin şimdi dolar düştü neden maliyeti düşürüp de faturalarımıza yansıtılıyor ben çok merak ediyorum öncelikle devlet yöneticilerimize büyük görev düşüyor bunlar büyük şirketleri bizler bunlarla baş gelemiyoruz Sizler ise bu büyük şirketlerden de daha güçlü devletsiniz lütfen gerekeni yapın
  Cevapla
 • kthy43... 1 yıl önce Şikayet Et
  devletin takip etmesi daha mantıklı bu işleri. vatandaşa topu atmak olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle