İlk sırada Diriliş Ertuğrul var! Fiyatı el yakıyor

Türkiye’de en çok izlenen dizilere verilen bant reklam teklifleri el yakıyor. Sekiz saniye olarak planlanan reklamlarda en yüksek fiyatın Diriliş Ertuğrul’a ait olduğunu saptandı.

GİRİŞ 17.11.2018 16:14 GÜNCELLEME 17.11.2018 16:27
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Gerek yurt içi gerekse yurt dışında oldukça yoğun bir ilgi gören Türk dizileri, reklam ücretleriyle dudak uçuklattı. Yıllık 400 milyon doların üzerinde ihracat rakamına ulaşan dizi sektöründe görünmek isteyen markalar, hatırı sayılır bir bedel ödemek zorunda. Bir reklam ajansından alınan bant reklam yayın ücretleri sektörün geldiği noktayı gözler önüne serdi. 1000 TL'den başlayan fiyatlamalar, dizilerin ratinglerine göre 17 bin TL'ye kadar ulaşabiliyor.

 

 

Bu alanda rekor 8 saniye bant olarak tasarlanan reklamlarda rekor Diriliş Ertuğrul’a ait. Söz konusu dizide 17 bin TL ücret ödeyen marka, 8 saniye ekranda görülebiliyor. Dudak uçuklatan reklam ücretlerinde ikinci sırada 13 bin TL ile Bir Zamanlar Çukurova yer alırken, 10 bin TL ile Sen Anlat Karadeniz üçüncü sırada bulunuyor. İzlenme oranına göre azalan reklam ücretlerinde en düşük ücret bin TL olarak göze çarpıyor.

RTÜK'ten ceza uygulaması

 

Öte yandan, bu reklamların belli kriterleri de bulunuyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), tüketiciyi yanıltıcı reklam, saatlik reklam süresinin aşılması, bant reklam logosu kullanmama gibi sebeplerden dolayı televizyon kanallarına idari para cezası uygulayabiliyor.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
türk dizileri
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • ekrem 4 hafta önce Şikayet Et
  payitahttin yeri bambasaka
  Cevapla
 • Paşadadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Diriliş değilde Payitaht on numara kardeşim...
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Reklamlara karşıyım. Reklam veren firma ürünün fiyatına yansıtıyor. Bu da ürünü pahalı hale getiriyor. Bizde kaliteli zannedip ürünü alıyoruz. Ben şahsen reklam vermeyen markalı ve fiyatı daha düşük ürünleri tercih ediyorum.
  Cevapla
 • Tek Gerçek Allah 1 ay önce Şikayet Et
  durmak yok yola devam inşallah ama lütfen bu hafta dizi yok demeyin artık sizi her çarşamba görmek istiyoruz
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu tarz dizilerde tarihi şahsiyetleri oynayan vatandaşlar sosyal yaşamlarına da dikkat etmeliler yada ona göre oyuncu seçilmeli
  Cevapla
 • huseyin 1 ay önce Şikayet Et
  mevzu farkli ama haberde :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle