Türkiye’ye yatırımcı ordusu geliyor!

Sekiz sektörde yatırım yapmak üzere yabancı sermayeli 150 yatırımcı, Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda Türkiye’ye geliyor. Çin, İran, Katar ağırlıklı yabancı iş adamlarının yatırım yelpazesi sağlıktan enerji sektörüne kadar uzanıyor.

Türkiye’ye yatırımcı ordusu geliyor!
Türkiye’ye yatırımcı ordusu geliyor!
GİRİŞ 13.10.2018 07:28 GÜNCELLEME 13.10.2018 07:34
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletin zirvesinin yurt dışı yatırımcılara dönük markajı netice verdi. Sekiz sektörde yatırım yapmak üzere yabancı sermayeli 150 yatırımcı Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye’ye geliyor. Çin, İran, Katar ağırlıklı yabancı iş adamlarının yatırım yelpazesi sağlıktan enerjiye uzanıyor.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN GÜVENCE

Yurt içinde peş peşe açıklanan ekonomik tedbirlerle ekonomiye yönelik dış çevrelerin operasyonun etkisi azaltılırken, yurt dışı iş çevreleri ile Türkiye’ye dönük yatırım için sürdürülen temaslar da meyvesini vermeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde trilyonlarca doları yöneten yabancı firmaların Türkiye temsilcileri ile bir araya gelmiş, yatırım imkanlarını anlatarak Türkiye’ye davet etmişti. Erdoğan, Türkiye'yi yabancı yatırımlar için cazibe merkezi haline getirmek için yatırımcıya güvence vermiş ve “Kendinizi ülkenizde hissedin. Sıkıntılı olduğunuzda ben buradayım” mesajı vermişti.

ÇİN'DEN ABD'YE KADAR YATIRIM DAVETİ GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bununla yetinmeyip son dönemde ABD ve Almanya’ya yaptığı ziyaretlerde de yabancı yatırımcılarla temaslar gerçekleştirmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da telekonferans yöntemiyle 6 bini aşkın yabancı yatırımcıya seslenmişti. Çin'den Avrupa'ya ABD'den İngiltere'ye çeşitli ülkelerden yatırımcıların katıldığı telekonferansta 'tam güven' vurgusu yapmıştı. Albayrak, "Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız. Türkiye, serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz döneminde değil. Güveni artırmak için her türlü adımı atacağız" demişti.

TİCARET BAKANINDAN YURT DIŞINA ÇIKARMA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın rotasında da ihracat ve ithalat kadar yatırım önemli yer tutmuştu. Bakan Pekcan, İngiltere, Amerika, Almanya, Arjantin gibi ülkelere giderek, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yatırım yapması için bir dizi temaslarda bulunmuştu. Türkiye'nin yatırım hamlesi kısa sürede karşılık buldu. Enerji, sağlık, tarım, turizm başta olmak üzere 8 sektörde yatırım yapmak üzere yabancı 150 yatırımcı Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye’ye geliyor.

8 aylık yatırım 7 milyar dolar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, ağustos ayı itibarıyla Türkiye’ye 7 milyar dolara yakın doğrudan yatırım girdiğini, bunun, 2017’deki rakamla aşağı yukarı aynı olduğunu belirterek, 2018’i, geçen senenin rakamı olan 11 milyar doların biraz üzerinde kapatacaklarını düşündüklerini bildirdi. Türkiye’nin, uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmeye her zaman devam edeceğini belirten Ermut, Türkiye’nin bu anlamda yerini her geçen yıl daha da sağlamlaştıracağını vurguladı. Ermut, önümüzdeki süreçte yabancı yatırımlar adına Türkiye’yi çok daha parlak bir sürecin beklediğini, verilen destek ve teşvik çalışmalarının pozitif yansımalarının çok daha kısa zamanda alınacağını kaydetti.

KAYNAK: YENİŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Teminat 1 yıl önce Şikayet Et
  Kişi mi olsun hukuk mu?
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  ülkemin zengini faydalı olmuyorsa bu memlekete yabancı gelsede ginede gidecek kalacak degil ya şunu anlamış durumdayız bizim şirketlerimiz hazirdan para kazanan hiç bir üretimi olmayan olsada dolar üzerinden zam yapan şirketler anlayacağınız ümit bağlamak yersiz bu devran böyle gider
  Cevapla
 • Köylü 1 yıl önce Şikayet Et
  Organik tarım desteklemeleri ödenmedi geçikti
  Cevapla
 • karaali 1 yıl önce Şikayet Et
  yeni bir fabrika mı kuracaklar..? Mevcut olanların tamamını ya da birkısmını mı satın alacaklar. yoksa hazır faizler yükselmiş faize para mı yatıracaklar
  Cevapla
 • Olcay 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkeye yabancı doldu bizlere işkalmadı saolun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle