Yapmayan yandı! 1 milyon liraya kadar cezası var

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'ne (USOM) siber güvenlikle ilgili gerekli tedbirleri almayan firmalara yönelik bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası verme yetkisi verildi.

Yapmayan yandı! 1 milyon liraya kadar cezası var
Yapmayan yandı! 1 milyon liraya kadar cezası var
GİRİŞ 30.09.2018 16:53 GÜNCELLEME 30.09.2018 16:53
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İdari Yaptırımlar Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle yasal dayanağı da bulunan ulusal siber güvenlikle ilgili yaptırımlar tanımlandı. Yapılan düzenlemeyle siber güvenlik alanında önemli ölçüde caydırıcılık sağlanacak.
 
Firmaların hizmet olarak sunduğu altyapılarda, sistemlerde, yazılım ve donanımlarında zafiyet bulunması ve bildirilen önlemleri almamaları durumunda BTK bünyesinde bulunan USOM tarafından para cezası verilebilecek.
 
SON BİR YILDA 6 BİN ZAFİYET TESPİT EDİLDİ 
 
Son dönemde, siber saldırıları tespit ve önleme kapasitesi teknik imkanlarla üst düzeye çıkarıldı. USOM'un yerli olarak geliştirdiği AVCI, AZAD ve KASIRGA altyapılarıyla sürekli olarak ülke genelindeki sistemler saldırılara karşı izleniyor.
 
Geçen yıllarda WannaCry ve Petya gibi dünya genelinde birçok ülkeyi vuran siber saldırıların kullandığı zafiyetler önceden tespit edilerek operatörler ve yer sağlayıcı (hosting) firmalara bildirildi ve bu sayede Türkiye'de saldırıların etkisi hissedilmedi.
 
Son bir yılda 6 binden fazla zafiyet ve açıklık belirlenerek firmalara iletildi. Yayınlanan yönetmelikle artık bu zafiyetleri gidermeyenlere yönelik para cezaları uygulanacak.
 
BANKALARLA ÖZEL GÜNDEMLİ ÇALIŞMA YAPILDI 
 
Özellikle bankaları hedef alan siber saldırılara karşı da özel gündemli bir çalışma yürüten Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BTK, USOM ve BDDK geçen hafta 50'den fazla banka ve finanskuruluşuyla bir araya geldi.
 
Yapılan çalışmada, üst düzey yetkililer ve uzmanların, bankaların Genel Müdür Yardımcıları ve güvenlik birimlerinin yöneticileriyle tehdit vektörleri ile ilgili tespitleri ve alınması gereken önlemler paylaşıldı.
 
 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişle kurumlar arası uyum ve iş birliği daha da artarken özellikle hızlı karar alma ve uygulama imkanı gerektiren siber güvenlik alanında operasyonel ve mevzuat açısından yeni sistemin yansımaları görülmeye başlandı.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Anadolu 1 yıl önce Şikayet Et
    Denizbank internet bankacılığı hesabımdan 10 bin tl çekildi ne şifre onayı ne herhangi bir onay hiçbir şey yok..bankaya itiraz ettik ne ilgilenen nede bakan oldu.. soluğu mahkemede aldık 6 aydır bekliyoruz bakalım habersiz hesabımdan çekilen 10 bin TL yi kuzu kuzu ödedik odenezsek hergun 150tl civarinda faiz işliyordu... nasıl bir siber güvenlikse ... bence benim inancım bankanın içinden birileri biseyler çeviriyor yoksa benim hesabıma nasil girilecek nasıl onay verilecek...herkes dikkatli olsun şakası yok bu işin..
    Cevapla
  • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
    İnşallah bir an evvel hakkınızı geri alırsınız.
    Cevapla