Erdoğan'ın önerisine İş Bankası'ndan açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP'nin Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesi gerektiği sözlerine İş Bankası'ndan açıklama geldi. Bankanın çoğunluk hissesinin Munzam Sandık Vakfı'nda olduğu belirtilen açıklamada "CHP hissedarlığının iş yapış biçimi üzerinde etkisi yok" denildi.

Erdoğan'ın önerisine İş Bankası'ndan açıklama!
Erdoğan'ın önerisine İş Bankası'ndan açıklama!
GİRİŞ 17.09.2018 09:42 GÜNCELLEME 17.09.2018 10:40
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

İş Bankası tarafından yapılan açıklamada, bankanın milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı'nın ardından elde edilen siyasi bağımsızlığın iktisadi bağımsızlıkla perçinlenmesi için, 26 Ağustos 1924'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatlarıyla kurulduğu anımsatıldı.

Bankanın 1 milyon liralık kuruluş sermayesinin, Atatürk ile yakın çevresindeki asker ve bürokratların yanı sıra Anadolu ticaretinin önde gelenlerinin birikimlerinden karşılandığı aktarılan açıklamada, Atatürk'ün vefatının ardından vasiyetnamesine uygun olarak hisselerinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) devredildiği ifade edildi.

Açıklamada, yine Atatürk'ün vasiyetine uygun olarak hisselerin oy haklarının CHP tarafından kullanıldığı, hisselerden kaynaklanan temettünün Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na tevdi edildiği bilgisi verilerek, "Bankanın 100 yıla yaklaşan tarihi içerisinde bu hisselerin mülkiyetine ve temsiline dair ortaya çıkan farklı görüşler nedeniyle konunun yargıya taşındığı da olmuştur." denildi.

Banka hisselerinin yüzde 31,79'unun halka açık, çoğunluk hissesinin ise yüzde 40,12'yle Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na ait olduğu vurgulanan açıklamada, Atatürk hisselerinin oranının ise yüzde 28,09 düzeyinde bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, çoğunluk hissesinin yönetim kurulu teşkilinde de çoğunluğu Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na verdiği belirtilerek, "Dolayısıyla, Türkiye İş Bankası, sermaye yapısı gereğince Atatürk hisselerini temsilen Yönetim Kurulu'nda bulunan üyelerin kim olduğu ya da kim tarafından aday gösterildiğinden bağımsız olarak, olağan ticari faaliyetlerini tarihi boyunca olduğu gibi kanunlara, mevzuata, ticari prensipler ve kuruluş misyonuna uygun bir şekilde devam ettirmektedir. Atatürk hisselerinin mülkiyet ve temsilinin vasiyet, yasalar ve yargı çerçevesinde Türkiye İş Bankası tüzel kişiliğinden bağımsız olarak belirlendiği açıktır." değerlendirmeleri yapıldı.

Atatürk hisselerinin geçmişten günümüze CHP ve Hazine tarafından birlikte ya da ayrı ayrı temsil edildiği durumlar olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ancak bunun bankamızın faaliyetleri ve iş yapış biçimi üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Bankamız faaliyetlerini her zaman kuruluş amacına uygun bir biçimde ülkemizin kalkınması ve gelişmesine azami katkıyı sağlamak hedefiyle, kanun, mevzuat ve ticaretin amir hükümleri içerisinde onurla, inançla, samimiyetle yerine getirmek için gereken özeni göstermiştir. Türkiye'nin milli sermayesi olarak, üstlendiği sorumluluğun bilincini faaliyetleriyle daima ortaya koyan İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir. Bankaların güven müesseseleri olduğunu, bu güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomimiz açısından önem taşıdığını kamuoyunun bilgi ve takdirine sunarız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: CHP HİSSELERİ HAZİNE'YE GEÇMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle sohbetinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesi gerektiğini söylemişti. Gazetecilerin CHP'nin bir televizyon kanalı satın aldığına ilişkin iddiaları sorması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeyi yapmıştı: "Bir TV kanalı açmış açmamış çok önemli değil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli değil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28'inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine'ye girer. Öyle mi?..."

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün de Vakıfbank'ta hissesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu hissesini genel müdürlüğe aktarmak için gerekli talimatı verdik. Oradan gelecek gelir vakıf yatırımlarında kullanılsın. Zaten haram. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün haramla ne alakası olur? Olmaması lazım. Bunu Vakıf Katılım'a veya genel müdürlüğe vermesi lazım ki Vakıflar Genel Müdürlüğü bütün eserlerinde bu harcamaları yapsın. Bu çok çok ciddi bir imkân." demişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 12
 • YasinBaba 1 yıl önce Şikayet Et
  Derhal hazineye devredilmelidir. CHP sıradan bir parti olmalıdır
  Cevapla
 • Mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazineye devredilmesi gerekir sakıncası yoksa neden karşı çıkarlar ki
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis chp,yi kapat is bankasina el koy
  Cevapla
 • dikkat 1 yıl önce Şikayet Et
  erdogan ari kovanina comak sokmakta eyer bunu basarirsa göreceksiniz o partide nekadar boş ve tutarsiz konusan varsa kendileri istifa edicekler chp nin kalbi is bankasi ekonomik kaynak ordan saglanmakta kilictaroglu bosuna o koltugu zapdetmiyor üstelik okadar secim kaybetti hala utanmadan duruyor iste sebebi bu erdogan okadar tazminat kazandi kilictar oglundan sadece millet vekili maasiyla o tazminatlar ödenirmi klicdar oglunun mal varligina haciz geldimi hayir peki baykala geldimi hayir chp sözcülerine geldimi hayir neden isbankasi sagolsun adamlar memlekete küfreder memleketin bankasida tazminati öder
  Cevapla
 • Ozan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazineye devredilsin yillardir chp kaymagini yiyor biraz da vatandas nasiplwnsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle