Türk öğrenciler gizli roketatar sistemi geliştirdi

Üniversite-sanayi iş birliğiyle savunma sanayisine yönelik geliştirilen çözümlere yenileri ekleniyor. Bu kapsamda, Bilkent Üniversitesi bünyesinde yenilikçi unsurlarla şekillendirilen Kaideye Gizli Roketatar Sistemi geliştirildi.

GİRİŞ 14.08.2018 15:10 GÜNCELLEME 14.08.2018 15:21
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri Eyüp Yücel, Metehan Çam, Ersel Kara, Betül Çetin, İrem Karakaya, Batuhan Hançerlioğulları ve Kaan Bektaş, Sanayi Odaklı Bitirme Projesi kapsamında ROKETSAN için Kaideye Gizli Roketatar Sistemi üzerinde çalıştı.

Roketatarla donatılan araçlarda silah sistemi genel olarak araç üzerinde yer alıyor. Bu durum sistemin kolayca tespit edilmesine neden oluyor, tüm sistemi ve askeri personeli tehlikeye düşürüyor.

 

 

Bu nedenle başta silah sistemi olmak üzere askeri unsurların olabildiğince gizlenme kabiliyetine sahip olması büyük önem taşıyor.

Envanterdeki muharebe araçlarının özellikleri düşünüldüğünde, gizlenebilir bir roketatar sisteminin güvenlik güçlerine önemli katkı sağlayabileceği değerlendiriliyor.

Öğrencilerden İrem Karakaya'nın verdiği bilgiye göre, proje kapsamında, askeri kara araçları için geri çekilebilir bir roket fırlatma sistemine yönelik çalışma yapıldı. Çalışma için bir insansız kara aracına her birinde 4 namlu bulunan 2 roketatar fırlatıcı rampası monte edildi. Araç içine gizlenen rampalar bir saldırı ya da tehdit durumunda birbirinden bağımsız olarak dışarıya çıkarak atış yapabiliyor.

Fırlatıcı rampalar içeriye çekildiğinde araç silahsız görünüm kazandığından öncelikli hedef olmaktan çıkıyor.

Rampalar yatay eksende 360 derece, namlular ise dikey eksende -10 ile 30 derece aralığında hareket edebiliyor. Bu hareket kabiliyetleri operatöre geniş bir kapsama alanında hedefe ateş etme olanağı sağlıyor.

Araç ve silah sisteminin kontrolleri uzaktan kumandayla manuel ya da otomatik olarak yapılabiliyor.

Proje kapsamında normal ölçülerin 5'te biri oranında bir prototip geliştirildi. Araç 3-5 saat süreyle görev yapabiliyor, uzaktan kontrol mesafesi ise 500 metreyi buluyor. Kullanılan teçhizat seçimine bağlı olarak söz konusu süre ve mesafeyi artırmak mümkün olacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Topçu Teğmen 11 ay önce Şikayet Et
  Iyi güzelde kardeşim.füze rampası dışarıda olur.savaş sırasında sıkıntı yaşanmasın diye elektrik ve hidrolik aksamlar en aza indirilmiştir ve sistemde roket atılırken esneme olacağından hedef vurma zor olacaktır.ayrıca doldur boşalt bu sistemde zaman kaybeder. Gençlerimizi başka projelerde bekliyoruz.
  Cevapla
 • fehm 11 ay önce Şikayet Et
  merak etme onlar yapar sen kullanırsı... yapılınca da görürsün oluyormu olmuyormu...
  Cevapla
 • Türk 11 ay önce Şikayet Et
  artık gizliliği kalmadı tşk smske
  Cevapla
 • ... 11 ay önce Şikayet Et
  Bu normal biride dusunebilir ne var bunda pff. Beni en cok etkileyen deniz raptonlari dehset bisi onu basarirlarsa deniz hakimiyeti bizimdir Bide ucaklara kullanilan isi ve lazer silahlar karsi yapilan bagimsiz muhimmat fena bisi
  Cevapla
 • Kürt 11 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun....
  Cevapla
 • Iceman 11 ay önce Şikayet Et
  Böyle çalışmalar güzel gelecek için farklı fikirler geliştirirler fakat keşke mühendis adayı bayan arkadaş tank demeyeydi....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle