Zehirli ayakkabı alarmı! Türkiye'ye de satmışlar

İtalya Milano’da yapılan bir operasyonda, zararlı atıkları yasadışı yollarla işleyen ve ham maddelerini Türkiye, Meksika ve Kanada gibi ülkelere gönderen çete gözaltına alındı. Çocuk ayakkabısı yapımında kullanılan zehir, piyasa fiyatının üçte birine satılıyor.

Zehirli ayakkabı alarmı! Türkiye'ye de satmışlar
Zehirli ayakkabı alarmı! Türkiye'ye de satmışlar
GİRİŞ 30.07.2018 08:54 GÜNCELLEME 30.07.2018 08:54
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Avrupa’nın zehirli atıkları başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin çocuklarına ayakkabı olarak dönüyor. İtalya’nın Milano kenti ve çevresinde yapılan bir operasyonda, zararlı atıkları yasa dışı şekilde işleyerek aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere sattıkları iddia edilen dokuz kişi gözaltına alındı.

BBC’de yer alan habere göre, bu atıklardan elde edilen hammaddenin cocuk ayakkabısı yapımında da kullanıldığı ve sağlığa zaralı olabileceği iddia ediliyor. İtalyan basınında yer alan haberlere göre Milano’da atık toplayan bazı şirketler, bu atıkları yasal yollardan işlemek ya da imha etmek yerine yasa dışı bir şekilde depolayıp işleyerek sahte PVC ve benzeri hammadde üretiyordu. Aralarında duvar kağıdı gibi özel işleme tabi tutulması gereken, aksi halde sağlığa zararlı olabilecek maddelerin de yer aldığı atıklar yasa dışı ve kontrolsüz bir biçimde işlenerek satılıyordu.

 

 

Haberlere göre bu atıklardan elde edilen ‘sahte PVC’ gibi hammaddeler, normal piyasa fiyatının üçte biri kadar ucuza satılıyor ve aralarında Türkiye, Meksika, Kanada ve Fas’ın da yer aldığı ülkelere gönderiliyordu. Atıklardan elde edilen bu hammaddeler plastik sanayiinde, çocuk ayakkabısı tabanı, lastik çizme gibi çok sayıda ürünün yapımında kullanılıyordu.

İtalyan basını yasa dışı ve kontrolsüz şekilde işlenen atıklardan elde edilen bu ürünlerin sağlığa zararlı olabileceğini yazdı. ‘Atık çetesinin’ faaliyetleri ilk olarak 2016 yılında Pavia kentinde bir depoda yapılan incelemelerde kural dışı işlemlerin belirlenmesiyle ortaya çıktı.

Açılan soruşturmanın sonunda da bu hafta içinde bir operayon yapılarak dokuz kişi gözaltına alındı. Yasa dışı atık ticareti yaptıkları iddiasıyla 12 kişi hakkında daha soruşturma yürütulüyor. ‘Çetenin’ bu yolla 2 milyon Euro’nun üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • -ibrahim- 1 yıl önce Şikayet Et
  En küçüğünden örnek vereyim. Benim çalıştığım kumaş boyahanesinde boyanmış 100 pamuklu yada polyester karışımlı ürünlerin içindeki kimyasallar belirli aralıklarla denetlenir....Hiç bir zaman insan sağlığına zararlı durumlara müsaade edilmez....Ama merdiven altı üretimlere bir şey diyemem...Aynı şey pvc ayakkabı terlikte kullanılan ürünler içinde geçerli... ..Unutmayın ALLAH cümlemize vermesin inş. ama dermansız dert zenginide fakir edebilir....Benim acizane tavsiyem mümkünse merdiven altı üretimlerden uzak durmanız. Ortalama standartları içeren denetlenen pahalı olmayan sağlıklı ürünlerde var.... Kısacası ucuz etin yahnisinden uzak durun....
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ulan amma yalan ha sahte pvc ne lan ben çocukluğumdan beri bu işi yaparım. Zehir dediğiniz şey plastifiyanda bulunan ve daha bir kaç yıl önceye kadar kullanılan bir malzeme.
  Cevapla
 • Abdullah Er 1 yıl önce Şikayet Et
  getirenlere şöyle esaslı bir ceza vereceksin ki bir daha kimse halkın sağlığıyla oynamasın.
  Cevapla
 • fth23 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'ye giren bir çöp tanesi bile devlet tarafından denetlenmeli incelenmeli ondan sonra yurda girişine izin verilmeli
  Cevapla
 • zeki 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar derhal iade edilsin protesto ile
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle