21 yıllık hasret 10 gün sonra bitiyor!

Yapımına 21 yıl önce başlanan ve terör örgütü PKK’nın defalarca saldırıp engellemeye çalıştığı Şırnak-Cizre duble yolunda sona gelindi. Cudi Dağı’ndaki tünellere şehitlerin adının verildiği yol 10 gün sonra hizmete girecek.

GİRİŞ 30.07.2018 08:19 GÜNCELLEME 30.07.2018 08:38
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Şırnak hendek teröründen temizlendikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla adeta yeniden inşa edilmeye başlandı. Şırnak her alanda yatırımlarla şaha kalktı. Bu yatırımlardan biri olan ve 514 milyon lira yatırımla hayata geçirilen Şırnak-Cizre Karayolu projesinde sona gelindi. PKK terör örgütünün defalarca saldırıp, engellemeye çalıştığı duble yol yaklaşık 10 gün sonra hizmete açılacak.

TERÖRİSTLERİN HEDEFİ OLDU

 

 

Sabah’tan Sekvan Küden’in haberine göre Cizre Barajı'nın yapılması ile bölgedeki karayollarının sular altında kalacak olması nedeniyle 1997'de ihalesi yapılan Şırnak- Cizre karayolu 514 milyon liralık yatırımla hayata geçirildi. Yol bölgenin gelişmesine engel olmak isteyen teröristlerin hedefi oldu. PKK'lı teröristlerin geçiş güzergâhı olan Cudi Dağı'ndaki yol yapım şantiyesi inşaat sürecinde birçok kez teröristlerin saldırısına uğradı. Yol yapımını engellemeye çalışan PKK'lı teröristler, iş makinelerini ateşe verdi. 2 Mayıs 2010'da şantiyeyi basan PKK'lı teröristler, bekçileri etkisiz hale getirdikten sonra yakıt tankı ve araç yakıt depolarına el yapımı bomba tuzakladı. Sürücülerin fark etmesi ile facia son anda önlendi. 23 Temmuz 2011'de şantiyeyi basan teröristler, 3 dozeri ateşe verdi. 9 Ekim 2011 gecesi şantiyeye baskın düzenleyen teröristler, bir iş makinesini ateşe verdi. 30 Ağustos 2012'de yine şantiyeyi basan teröristler, 1 aracı ateşe verdi, 1 çalışanı kaçırdı. Kaçırılan kişi daha sonra serbest bırakıldı.

ŞEHİTLERİN ADI VERİLDİ

20 Ağustos 2015'te teröristlerin saldırısında 30 araç ve iş makinesi ateşe verildi. Saldırı sonrası yol çalışmaları yaklaşık bir yıl durdu. 1 Ekim 2017'de PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda Yüzbaşı Mustafa Erdal ile Güvenlik Korucusu Dündar Page şehit olurken, 4 güvenlik korucusu da yaralandı. Saldırılara rağmen devam eden çalışmalarda, Çağlayan mevkisinde başlayan ve İkizce köyü yakınlarında son bulan biri 700, diğeri 800 metre uzunluğunda iki tünel ve 360 metre uzunluğunda bir viyadük yapılıyor. Cudi Dağı'nın altından geçen karayolunun güvenliğini sağlarken 1 Ekim 2017'de teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Yüzbaşı Mustafa Erdal ve Güvenlik Korucusu Dündar Page'nin isimleri de güvenliğini sağladıkları tünellere verildi.

MESAFE 20 DAKİKAYA DÜŞECEK

Yolun trafiğe açılması ile Şırnak ile Cizre arasındaki uzaklık 45 kilometreden, 37 kilometreye, seyahat süresi ise 45'ten 20 dakikaya düşecek. Daha güvenli olacak yolun tamamlanması ile standartlara uymayan eski yola göre kazaların da en aza indirilmesi hedefleniyor.

YILLARDIR BUGÜNÜ BEKLEDİK

Şırnak'ta yaşayan Selahattin Taşar, "Halkımızın yıllardır beklediği karayolunun açılacak olması mutluluk verici. Yolun tamamlanmasıyla Şırnak halkı eski ve tehlikeli yoldan kurtulacak. Artık rahat yolculuk yapacak. Yol hasreti sona erecek" diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Selami topal 1 yıl önce Şikayet Et
  Keşke gocek tüneli de ücretsiz olsaydı.muglayi da kazanirlardi.esitlik ilkesine aykırı.tuneli kullanan bir savcıya ihbar ediyorum.devletin duble yolunu kullanıp küçücük tunelden para basmak da ne demek.h aram olsun hakkım.
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Nankör bölge halkı hala çoğu hdp ve pkk ya destek veriyor bence buraya yapılan yatırım boşa yapılmıştır Hendek olaylarında gördük hepsi zorla değil kendi istekleriyle evlerini pkk lılara açtılar
  Cevapla
 • Yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş Diyarbakır , Batman , Şırnak ,Erzurum a baraj yapılıyor.Vatandaşın köyü evi sualtında kalıyor ses çıkarmıyor.Kaderine razı evini köyünü terk ediyor.Lakin Tunceli ye 5 baraj yapılacak 4 tanesi 5 bin kişinin yeri değişecek diye kıyametler koparılıyor.Artvin e yapılacak aynı hain zihniyet kıyamet koparıyor.500 kişi için iptal ediliyor.Sonrası belli bu şehirler hain, Tunceli ve Artvin çevreci doğa dostu
  Cevapla
 • ben de haklıyım 1 yıl önce Şikayet Et
  Karabük-Bartın arasındaki keçi yolunu da otoyola dönüştürürseniz dua ederiz.
  Cevapla
 • Muhammet 1 yıl önce Şikayet Et
  Keçi yolu neresi
  Cevapla
 • enes 1 yıl önce Şikayet Et
  15 dk için 500 milyon lira harcıyorsunuz. 500 milyon liraya 10 fabrika kurarsınız yuzlerce kisi calısır. memleketin kıt kaynaklarını verimli kullanmak lazım.
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet fabrika kurup işçi çalıştırmaz. Fabrika kurulması için altyapı hazırlar, özel sektör o altyapı ile fabrikalar kurar.
  Cevapla
 • fth23 1 yıl önce Şikayet Et
  fabrika açman için en az 50 yıllık fabrikada işlenecek bir hammed lazım.neyin fabrikasını açacaksın.geri kafalı bu düşünceleri bırakın artık,adamlar fıstık gibi yol yapmış,sebebide barajdan dolayı yollar su altında kalacakmış.sen gelmiş neden bahsediyorsun.fuzuli konuşmayalım lütfen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle