Bakan'dan emekliye ve memura çifte zam açıklaması

Memur ve memur emeklileri için enflasyon farkının maaşlara zam olarak yansıtılacağını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ''Bugünkü rakamlarla söylemek gerekirse en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak ancak net zam oranı Haziran ayı enflasyonuna göre netleşecek.'' dedi.

GİRİŞ 06.06.2018 11:43 GÜNCELLEME 06.06.2018 12:28
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Maliye Bakanı Ağbal, enflasyon farkı zammının da eklenmesi sonrasında memur ve emeklilerin yeni maaşlarını açıkladı. NTV'nin sorularını yanıtlayan Ağbal, "Enflasyon haziran sonu itibariyle de yüzde 6,39 seviyesinde kalırsa en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak. En düşük memur emekli maaşı 1978 liradan 2094 liraya çıkacak. En düşük SSK emekli aylığı 1570 liradan 1670 liraya çıkacak. En düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1405 liradan 1495 liraya çıkacak. Bu ay içerisinde emeklilere vermiş olduğumuz bayram ikramiyesi de ilave olarak gelirlerine yansımış olacak" dedi.

Ağbal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

 

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Ağbal, "Maliye politikası para politikası noktasında ciddi bir destek verecek. Hazırlıklarını yapıyoruz. Mayıs ayı verisi yüzde 12,15. Bu bizim arzu etmediğimiz seviye. Bununla ilgili gereken her türlü tedbiri alacağız. Döviz kuru gelişmeleri enflasyon dinamiklerini olumsuz yönde etkiliyor. Son dönemde TL'deki normalin üzerindeki değer kaybı enflasyonu yukarı çekiyor. 2016 sonundan itibaren maliyet enflasyonuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bizim gibi petrol ithal eden ülke açısından petrol fiyatlarının artması enflasyonu yukarı çekiyor. Son bir yıldır metal fiyatlarında yaklaşık yüzde 25 artış var. Türkiye aramalı ithal eden ülke olarak fiyat artışlarından doğrudan etkileniyor. Enflasyonun önemli kısmı maliyet kaynaklı. Önümüzdeki aylarda artışın devam edeceğini görüyoruz ama yıl sonuna doğru azalış trendine girecek. Enflasyonun 2017 seviyelerinde kalmasını beklemek gerekir. Enflasyonun aşağı çekilmesinde maliyet enflasyonuna neden olan unsurları azaltacak şekilde vergi indirimleri de dahil olmak üzere tedbirler alacağız. Maliye politikası sıkılaşacak, kamu maliyesinde yeni bir dengelenme sürecine girmemiz lazım" dedi.  

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE EK ZAM

Enflasyon nedeniyle memur ve memur emeklisine ek zammın gündeme gelebileceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ağbal, "Yılbaşında yüzde 4 zam yaptık. İkinci yarasında yüzde 3,5 zam yapacağız. Mayıs sonu itibariyle yüzde 6,39. Yüzde 4 olan zam oranının aşmış durumdayız. Haziran ayında ilave olarak enflasyonda yukarı yönlü bir gelişme olursa, 1 Temmuz itibarıyla 1 kuruş eksik olmaksızın maaşlara yansıyacak İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zammında da ilk 6 ayki enflasyonu yansıtacağız. Kabaca memur maaşlarındaki her yüzde 1'lik artışın maliyeti 2,3 milyar lira. En düşük memur maaşı 3 bin 50 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 94 liraya çıkacak. En düşük SSK aylığı 1670 liraya çıkacak"  diye konuştu.

"VATANDAŞA DÖNÜK VERGİ ARTIŞI YAPMAMAKTA KARARLIYIZ" 

Ağbal, kamu maliyesinde alınacak tedbirlerde vatandaşa dönük bir vergi artışı yapmama noktasında kararlılıkları olduğunu belirtti. 

"SABİT POMPA FİYATINDA MALİYET 300 MİLYON LİRA"

Ağbal, akaryakıtta 18 Mayıs'ta başlayan sabit pompa fiyatı uygulamasının bütçeye maliyetinin 300 milyon lira civarında olduğunu kaydetti. 

"BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN 530 BİN BAŞVURU OLDU"

Borç yapılandırmasında bugün itibariyle 530 bin 86 başvuru aldıklarını, "Bu yıl 15-16 miyar liralık bir gelir bekliyoruz. Peşin ödeme halinde hesaplanan faizin yüzde 90'ını terkin ediyoruz. Vatandaşlarımızın yararlanmasını tavsiye ediyorum" diye konuştu.  

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Naci Ağbal
YAZDIR
YORUMLAR 110
 • asgari ücretli 1 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücretlide aklınıza gelse keşke
  Cevapla
 • eytli 1 yıl önce Şikayet Et
  eytliye yokmu vah bize vahlar bize Allah acısın bıze
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekli.faizsiz.kredi.ne.zaman.verilecek
  Cevapla
 • ŞEHZADE. 1 yıl önce Şikayet Et
  Nekadar öğretmen tanıyorsam çoğunluğu nankör.Bunlara iyilik yaramaz.Bunca sağlık eğitim teknoloji ve yatırımlara rağmen.Dünyanın yükseklişini hazmedemeyip dört koldan saldırdığı ülkenin durumunu bildiği halde ,hala daha bugünki iktidara verip veriştiren Öğretmenlere aldıkları paralar haram olsun.Buna körü körüne muhalefet derler.En rahat meslek öğretmenliktir.Nankör olanları süreceksin özel sektörün kucağına.Anlasınlar anyayı konyayı.Şükürsüzler.
  Cevapla
 • VATANSEVER 1 yıl önce Şikayet Et
  O düşünceye sahip olanlar öğretmen değil , yeter ki Tayyip gitsin Türkiye batsın diyen hainlerdir.
  Cevapla
 • durdane 1 yıl önce Şikayet Et
  sayin baskanim bir annem iki cocugum var universite okuyorlar emekli maasim alti yildir borcta herzaman borcu borcla kapatmaya calisirken once sag sonra sol ayagim kirildi alcilandi ben nasil gecimi yapayim siz soyleyin annem ise mamayla besleniyor enaz emekli ayligi 3,500 tl olmasi lazimki gecinelim Saygilar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle