Savcılıktan Halkbank açıklaması!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD'li yetkili kurumlar tarafından Halkbank’a önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Savcılıktan Halkbank açıklaması!
Savcılıktan Halkbank açıklaması!
GİRİŞ 25.05.2018 17:34 GÜNCELLEME 25.05.2018 18:21
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Yapılan açıklamada, “T. Halk Bankası A.Ş. vekilleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaatla T. Halk Bankası A.Ş.’nin 16 Mayıs 2018 tarihinde ABD’de karara bağlanan davada taraf olmadığı gibi mahkeme tarafından banka hakkında alınmış herhangi bir idari veya mali karar da bulunmadığı, ABD’nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumları tarafından T. Halk Bankası A.Ş.’ye herhangi bir ceza bildiriminde bulunulmadığı” vurgulandı.

İŞTE İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA…

 

T. Halk Bankası A.Ş. vekilleri tarafından Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaatla T. Halk Bankası A.Ş.'nin 16 Mayıs 2018 tarihinde ABD'de karara bağlanan davada taraf olmadığı gibi mahkeme tarafından banka hakkında alınmış herhangi bir idari veya mali karar da bulunmuyor.

BANKANIN GÜVENİNİ VE İTİBARINI SARSICI YALAN HABERLER YAPILDI

ABD'nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumları tarafından T. Halk Bankası A.Ş.'ye herhangi bir ceza bildiriminde bulunulmadığı, T. Halk Bankası A.Ş. hisselerinin Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gördüğü ve hisse yatırımcılarının önemli bölümünün de yabancı kurumsal yatırımcı olan halka açık şirket niteliğinde olduğu halde, bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD'li yetkili kurumlar tarafından T. Halk Bankası A.Ş.'ye önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerlerini etkileyici, bankanın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber ve yorumlar yapıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Türkiye'nin önemli kurumlarından biri olan T. Halk Bankası A.Ş.'nin güven ve itibarını sarsacak nitelikteki bu haber ve yorumların 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun "İtibarın Korunması" başlıklı 74. maddesi hükmüne aykırı olduğu gibi aynı kanunun 158. maddesi hükmü ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun "Piyasa Dolandırıcılığı" başlıklı 107. maddesi hükmü uyarınca da suç teşkil ettiğinden bahisle ihbarda bulunulması karşısında, ihbara konu tüm eylemlerin tespiti ile failler hakkında yasal gereğinin yapılmasına yönelik olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
halkbank
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Esnaf 1 yıl önce Şikayet Et
  Halk bank'ın sanki itibarı vardı da... Zarrabın önüne yatan adamlar esnafın yüzüne bakmıyor! Elli bin tür bahane ile her gün açıklanan yüzlerce müjde yağmurundan esnafa bir damla düşmediğinden "aynel yakin" haberdarım!
  Cevapla
 • TOPRAK 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd bizim bankamıza ceza kesemez. Keserse de hükümsüzdür.
  Cevapla
 • TR-IZMIR 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika'da veya Avrupa'da siklikla kullanilan yöntemlerden biri => suçlulara intihar süsü verilerek infazin gerçeklesmesi = etkisiz hale getirmeli ... Kamu bankamızin hisse değerlerini etkileyecek sekilde , kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltmak suçundan, bankanın güven ve itibarını sarsacak nitelikte kasitli haber ve yorumlarda bulunanlar, Devletimi ülkemi zarara ugratanlar hakkinda.. zararin telafisi için suçlularin tüm Malvarliklarina el-koymali, Vatandasliktan men-etmeli ve teker teker etkisiz hale getirmeli.. ülkemin Bankasini kamu eden Kamu Mali kurumumuzu kasitli olarak zarara ugratmak esittir = Vatana ihanettir = hainlik suçundan IDAM sehpasina oturtmali. IDAM
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin yanı milletin bir bankasına (Özel Türk Bankalar için yapanlar için de bu kural geçerli olmalı, çünkü devlet belli bir mevduata teminat vermekte,teminat demek aksi durumda milletten çıkacak para demektir.)yönelik yanıltıcı,spekülatif ve zarar etmesine yönelik algı operasyonu yapanlar hakkında açılan soruşturmaları önemsiyorum. İnşaallah hak ettikleri cezaya çarptırılırlar.Ülkesine ve değerlerine cephe alana (gaflet ve dalalette değilse) rahat rahat hain diyebiliriz.Cezasız kalmamalı.
  Cevapla
 • Milli 1 yıl önce Şikayet Et
  Heryerimiz hayinle dolu rabbim bizi muzaffer eylesin kuffara karsi amin
  Cevapla